Co nowego

Gdynia wspiera RCKiK w programie pobierania osocza

Zdj. ilustracyjne // unsplash.com

Zdj. ilustracyjne // unsplash.com

Gdynia wspiera Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku w ogólnopolskim programie pobierania osocza od ozdrowieńców, którzy w ostatnim czasie przebyli COVID-19. Kilka tygodni temu to Ty potrzebowałeś pomocy - teraz możesz pomóc innym. Twoje osocze może uratować komuś życie!




Zgodnie z ustawą z dnia 5 grudnia 2008 o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, określenie ozdrowieniec zarezerwowane jest dla osoby, u której ustąpiły objawy choroby zakaźnej. A więc to ktoś, u kogo wykryto materiał genetyczny wirusa SARS-CoV-2 - wymaz ( może przebyć zakażenie bezobjawowo lub objawowo o różnym stopniu nasilenia objawów COVID-19), a obecnie nie wykrywa się już jego obecności lub ten, kto nie miał stwierdzonego zakażenia, a obecnie w jej krwi wykrywa się przeciwciała wirusa SARS-CoV-2. Osocze od takich osób zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia.

 
Grafika: kim jest ozdrowieniec? Po zakażeniu i bez objawów.
                                                                                             
 
Dawcami mogą być osoby, które przechorowały COVID-19, bądź przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (potwierdzone testami, bądź wpisem w aplikacji gabinet.gov.pl),  czują się zdrowe i minęło co najmniej 28 dni od zakończenia objawów lub 18 dni od zakończenia izolacji w przypadku osób, które przeszły zakażenie w sposób bezobjawowy, są w wieku 18-60 lat (w przypadku dawców wielokrotnych - do 65 roku życia), a w sytuacji, gdy były w przeszłości wykonywane transfuzje oraz w przypadku kobiet po przebytej ciąży - w wywiadzie wymagane będą dodatkowe badania, które wykonane zostaną przez Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
 




Jak pobiera się osocze?



Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy. Podczas plazmaferezy pobierana jest krew, którą rozdziela się (w specjalnym urządzeniu - separatorze) na osocze i pozostałe składniki, które są przetaczane z powrotem do tej samej żyły. Pobieranie osocza nie boli, jest całkowicie bezpieczne i trwa od 30 do 40 minut. Jednorazowo pobierane jest 600 ml osocza.

Jeśli z jakiegoś powodu nie można pobrać osocza w taki sposób, w wyjątkowych sytuacjach pobiera się 450 ml krwi pełnej, z której otrzymamy około 220-230 ml osocza. Tę drugą metodę w przypadku ozdrowieńców stosuje się bardzo rzadko. Pobrane osocze może być już bez obecności dawcy poddawane dodatkowym procedurom (redukacja patogenów, czynników chorobotwórczych) czy też podziałom na mniejsze jednostki lecznicze (po 200 ml). Po każdej pobranej dawce badane są przeciwciała, jeżeli ich ilość jest odpowiednia - dawca umawiany jest na kolejną wizytę. Zauważono, że miano (liczba) przeciwciał jest tym wyższe, im gorzej dana osoba przechodziła chorobę.

Zgodnie z obowiązującą procedurą osocze od ozdrowieńców można pobrać 3 razy w odstępie tygodniowym, a jeżeli dawca nadal ma wystarczające miano przeciwciał kolejne donacje może oddawać w odstępach dwutygodniowych.


Grafika: pobieranie osocza za pomocą separatora. Mat. prasowe.

Jak należy przygotować się do oddania krwi?



Do oddania osocza należy zgłosić się wypoczętym, po lekkim niskotłuszczowym posiłku (np. pieczywo, chuda wędlina, warzywa, owoce). Unikać potraw tłustych (smalec, masło, śmietana, tłusta wędlina), które mogą spowodować, że osocze będzie przetłuszczona i nie będzie nadawało się do celów leczniczych. Nie należy przychodzić na oddanie osocza na czczo!

  • Przed oddaniem należy pić dużo wody lub soków owocowych.
  • Pół godziny przed oddaniem osocza nie należy palić papierosów.
  • Nie należy przychodzić do oddania osocza po spożyciu alkoholu.
 

Praktyczne wskazówki dotyczące oddawania osocza, mat. przygotowany przez GCZ


Jeżeli przebyłeś COVID-19 skontaktuj się z najbliższym centrum krwiodawstwa.
 
Lista kontaktów:

  • Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku - 80-210 Gdańsk Wrzeszcz, ul. Hoene Wrońskiego 4, adres mailowy: ozdrowieniec@krew.gda.pl, numer tel.: 503 651 645 Rejestracja dawców od poniedziałku do piątku w godz. 7:30-14:30.
 
  • Oddział Terenowy w Gdyni - 81-519 Gdynia Redłowo, ul. Powstania Styczniowego 9 B, numer tel.: 58 622 02 69. Rejestracja dawców od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:15 do 13:00.
 
  • Oddział Terenowy w Kościerzynie - 83-400 Kościerzyna, ul. Alojzego Piechowskiego 36, numer tel.: 58 686 02 30, mail: ot.koscierzyna@krew.gda.pl. Rejestracja dawców od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:15 do 12:45.
 
  • Oddział Terenowy w Kartuzach - 83-300 Kartuzy, ul. Floriana Ceynowy 7, numer tel.: 58 681 11 44, mail: ot.kartuzy@krew.gda.pl. Rejestracja dawców od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 12:00.
 
  • Oddział Terenowy w Wejherowie - 84-200 Wejherowo, ul. Weteranów 10, numer tel.: 58 677 06 08 lub 514 060 927, mail: ot.wejherowo@krew.gda.pl. Rejestracja dawców od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 11:30.



Medyczne wskazania leczenia osoczem ozdrowieńców, mat. przgotowany przez GCZ



Źródło: GCZ

  • ikonaOpublikowano: 25.11.2020 14:30
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 25.11.2020 14:52
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Śliżewska
ikona

Zobacz także

Najnowsze