Co nowego

Gdynia wyróżniona za ekologiczne rozwiązania

Gdynia ponownie została liderem ekologicznych rozwiązań, a to za sprawą wyróżnienia w prestiżowym konkursie Eco-Miasto 2016, organizowanym przez Ambasadę Francuską w Warszawie. Nasze miasto w plebiscycie zdobywa laury trzeci rok z rzędu. Nagrodę wiceprezydentowi Markowi Stępie wręczył Pierre Levy - ambasador Francji w Polsce.

Wiceprezydent Gdyni Marek Stępa z nagrodą dla Gdyni w konkursie Eco-Miasto 2016, fot. Barbara Betlejewska

Tym razem doceniony został projekt poprawy efektywności energetycznej budynków. Ponadto kapituła zauważyła realizowaną metropolitalnie przez Gdynię, Sopot i Gdańsk politykę mobilności zrównoważonej. Jest to kolejny dowód na to, jak istotna jest trójmiejska współpraca.

Podczas gali, która odbyła się 8 listopada 2016 r. w Warszawie, wyróżnienie wśród miast z liczbą mieszkańców powyżej 100 tys. Gdynia otrzymała za kompleksowe działania w zakresie modernizacji budynków, w tym budynków komunalnych oraz za działania edukacyjne z zakresu efektywności energetycznej. I dodatkowo za wsparcie przez miasto rozwoju odnawialnych źródeł energii w budynkach prywatnych.

Kolejne laury trafiły także m.in. do Stowarzyszenia Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot. Dzięki staraniom trzech samorządów stworzono spójną międzymiastową politykę transportową. Nagrodę przyznano za wdrożenie systemu sterowania ruchem TRISTAR, a także za zaawansowane prace nad stworzeniem międzymiastowego systemu wypożyczania rowerów Rower Trójmiejski, który według planów ma zacząć funkcjonować w 2018 roku. Miasta wspólnie prowadziły także kampanię na rzecz zachęcenia mieszkańców do korzystania z transportu rowerowego.

Wiceprezydent Gdyni Marek Stępa z nagrodą dla Gdyni w konkursie Eco-Miasto 2016, fot. mat. pras. organizatora

Odpowiednie kroki na rzecz zrównoważonej mobilności podejmowane są także przez samą Gdynię, i to od lat. Od 2002 roku miasto jest uczestnikiem inicjatywy CIVITAS DYN@MO. Zwieńczeniem działań była tegoroczna ogólnoeuropejska konferencja Civitas Forum, która odbyła się w Gdyni. To także takie przedsięwzięcia, jak: strefa Tempo 30, buspasy, ekologiczny transport miejski. Gdynia, jako jedno z pierwszych dużych miast w Polsce, stworzyła Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej, który przed niespełna miesiącem został przyjęty przez Radę Miasta Gdyni.

Przypomnijmy, że Gdynia zdobywa konsekwentnie wyróżnienia od 2014 roku - dwa lata i rok temu za mobilność zrównoważoną, i dodatkowo w 2015 roku za poprawę Efektywności energetycznej oraz Gospodarkę odpadami oraz nagrodę specjalną Teraz środowisko. W związku z sukcesami w konkursie w tym roku Ambasada Francji zaproponowała Gdyni organizację seminarium Zarządzanie lokalnymi systemami energetycznymi. Spotkanie odbyło się w dniach 5-6 października 2016 roku w Muzeum Emigracji i zgromadziło najważniejsze firmy, zajmujące się energetyką i ciepłownictwem. Obecni byli też goście z francuskiego Brestu.

fot. Barbara Betlejewska i mat. pras. organizatora konkursu

  • ikonaOpublikowano: 08.11.2016 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze