Co nowego

Gdynia wzorem miast inteligentnych

Gdynia dołączyła do grona pięciu miast na świecie otrzymując certyfikat ISO 37122, dotyczący smart city // fot. Przemysław Kozłowski

Gdynia dołączyła do grona pięciu miast na świecie otrzymując certyfikat ISO 37122, dotyczący smart city // fot. Przemysław Kozłowski

Gdynia dołączyła do grona pięciu miast na świecie otrzymując certyfikat ISO 37122. To wyróżnienie przeznaczone dla miast, które skutecznie kreują i wdrażają strategię zrównoważonego rozwoju wykorzystując dostępne technologie. Podobne potwierdzenie skuteczności w działaniu otrzymały dotychczas jedynie miasta Doral (USA, Floryda), Mississuaga (Kanada), Bahia de Bandera (Meksyk) oraz Moskwa. Certyfikat przyznała kanadyjska organizacja World Council on City Data.


Gratulacje i przyznany certyfikat z rąk dr Patrici McCarney, President & CEO WCCD, odebrali Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni i Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. Z uwagi na pandemię spotkanie odbyło się on-line.
 
- Gdynia jako miasto ma coraz więcej do zaproponowania swoim mieszkańcom. Jednak, jak pokazały tylko ostatnie lata, wiele z naszych działań staje się wzorem do naśladowania dla innych metropolii. Aspirujemy do globalnej rozpoznawalności i ten nowo nadany certyfikat ISO jest kolejnym krokiem w tym kierunku. Jesteśmy w gronie zaledwie kilku liderów inteligentnych miast, które ustanawiają poziom dla kolejnych pretendujących do tego tytułu. Mechanizmy tej normy w sposób uporządkowany, zewnętrzny, obiektywny pozwalają udostępnić i zebrać dane oraz konfrontować je z tymi pochodzącymi z innych wybitnych ośrodków miejskich. To specyficzny język, który ponad podziałami pozwala na ustalenie w jaki sposób będziemy dążyć chociażby do zrównoważonego rozwoju czy odpowiedzialnego zarządzania przestrzenią miast. To wielkie wyróżnienie - mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
 
ISO pozwala na jednolitą kodyfikację różnorakich zagadnień, dzięki której, niezależnie od miejsca w którym żyjemy, po np. konkretnej rzeczy, określonej danym certyfikatem ISO, możemy spodziewać się konkretnych parametrów. W przypadku miast norma ISO ujednolica parametry i wskaźniki, dzięki którym możemy mierzyć postępy, napędzać inwestycje w inteligentne miasta, stymulować proces uczenia się między miastami i tworzyć narzędzia do analizy porównawczej z roku na rok.
 
- To wyróżnienie, ale i wielka odpowiedzialność. Nasi mieszkańcy jako jedni z pierwszych na świecie otrzymają dostęp do konkretnych danych na temat miasta, w którym żyją. Ten certyfikat to też wynik naszych wieloletnich działań w dziedzinie innowacji i kluczowych dla mieszkańców całego globu dziedzin życia. Ten dokument bierze pod uwagę metodologię i zestaw wskaźników w dziedzinach takich jak przeciwdziałanie zmianom klimatu, zrównoważony rozwój, inteligentną infrastrukturę, ale też zdrowie czy transport - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
 
Nadawaniem tych konkretnych norm ISO dla miast zajmuje się World Council on City Data (w skrócie WCCD). Pierwszym elementem certyfikacji Gdyni jako smart city było uzyskanie już w 2017 roku ISO 37120. Gdynia była pierwszym miastem w Polsce oraz w całej Europie Wschodniej, które tę normę spełniało. W 2019 był to już certyfikat platynowy, a w ślad za naszym miastem ruszyły i inne polskie ośrodki miejskie jak Gdańsk czy Warszawa. Dziś miasto Gdynia zostało jednym z pięciu miast na świecie, które uzyskały certyfikat WCCD zgodnie z nową normą ISO 37122, nazwaną już wprost certyfikacją smart city. Jesteśmy częścią międzynarodowej grupy Early Adopters, czyli miast, które używają tej normy zaraz po jej powstaniu.
 
- Miasto dołączyło do grona zaledwie kilku miast z całego świata, które zobowiązały się do wykorzystania i otwierania zestandaryzowanych danych miejskich, co pozwala na analizę trendów. Nieskromnie musimy powiedzieć, że jesteśmy, w skali całego świata, w gronie pionierów tego rozwiązania - mówi Małgorzata Czaja, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. otwartych danych.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 21.12.2021 16:09
  • ikona

    Autor: Zuzanna Kasprzyk (z.kasprzyk@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 22.12.2021 16:46
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Najnowsze