Co nowego

Gdynia z Oddziałem Hematologii i Transplantologii Szpiku

Tak wyglądają pomieszczenia Oddziału Hematologii i Transplantologii Szpiku w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni // fot. Paweł Kukla

Tak wyglądają pomieszczenia Oddziału Hematologii i Transplantologii Szpiku w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni // fot. Paweł Kukla

W Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni powstał Oddział Hematologii i Transplantologii Szpiku. Jego oficjalne otwarcie odbyło się w czwartek, 23 maja. To trzeci tego typu ośrodek w województwie pomorskim. Z terapii hematologii onkologicznej będzie mogło tam korzystać około 450 pacjentów rocznie. Koszt stworzenia oddziału wyniósł ponad 9,5 mln złotych.

To chwila, na którą długo czekaliśmy. Dziękuję wszystkim, którzy uwierzyli, że to się uda. To co wydawało się niemożliwe, stało się możliwe, dlatego warto iść odważnie do przodu, warto marzyć i realizować założenia – mówiła podczas konferencji prasowej Jolanta Sobierańska-Grenda, prezes zarządu Szpitali Pomorskich.

Oddział Hematologii i Transplantologii Szpiku to miejsce, w którym pacjenci mogą uzyskać kompleksową pomoc w diagnostyce i leczeniu schorzeń hematologicznych. To wyspecjalizowany ośrodek, który posiada w sumie 23 łóżka. Powstawał w dwóch etapach.

Przebudowaliśmy pawilon nr 2 i dobudowaliśmy do niego tzw. oddział transplantacyjny. Łącznie 900 metrów powierzchni. Oddział ten dysponuje czterema salami dwuosobowymi i pięcioma izolatkami, to tzw. wyspa życia. Przystosowano też pomieszczenia piwniczne, gdzie urządzono Bank Komórek wraz z montażem zbiornika na ciekły azot, który jest na zewnątrz – mówi Dariusz Nałęcz, wiceprezes zarządu Szpitali Pomorskich.

W ramach pierwszego etapu przebudowano parter budynku nr 2. Znajduje się tam część diagnostyczno-pielęgnacyjna z dziewięcioma miejscami dla pacjentów. To izolatka podciśnieniowa wraz ze śluzą, dwa pokoje dwułóżkowe i  jeden pokój czteroosobowy. W tej części są też cztery pomieszczenia higieniczno-sanitarne, w tym jedno przystosowane dla osób niepełnosprawnych oraz toaleta. Pacjenci mają również do dyspozycji aneks kuchenny. Powstała także dyżurka pielęgniarska, pokój przygotowawczy, gabinet diagnostyczno-zabiegowy, brudownik z dezynfektorem, pomieszczenia porządkowe, toalety dla personelu, pomieszczenie socjalne personelu i pokój medyczny lekarza dyżurującego.

Drugi etap polegał na rozbudowie budynku. Dzięki temu powstały nowe pomieszczenia szpitalne dla chorych i dodatkowe 14 łóżek. W ramach prac wykonano sześć izolatek nadciśnieniowych dla pacjentów po transplantacji komórek krwi oraz cztery dwuosobowe pokoje. Każdy z nich ma własne pomieszczenie higieniczno-sanitarne. Natomiast część oddziału, w której znajdują się izolatki, jest w pełni izolowana. Posiada też podwyższoną czystość powietrza, porównywalną z tą w salach operacyjnych, dzięki filtrom HEPA.

fot. Paweł Kukla

Podobne oddziały Hematologii i Transplantologii Szpiku istnieją już w Gdańsku i Słupsku. Gdyńska placówka jest jednak bardzo potrzebna na Pomorzu i pozwoli zmniejszyć kolejki oczekujących na leczenie pacjentów.

To jest trzeci ośrodek w województwie pomorskim. Szacujemy, że dzięki temu, jeśli chodzi o hospitalizację, powinniśmy zniwelować lub znacznie ograniczyć kolejki, które mamy teraz. Tych łóżek po prostu brakowało. Mając lepsze warunki dla pacjentów, możemy prowadzić bardziej intensywne leczenie, które do tej pory nie było możliwe. Będą tu leczeni pacjenci głównie z chorobami onkohematologicznymi. Zamierzamy też wykonywać zabiegi przeszczepienia szpiku – mówi dr n. med. Wanda Knopińska-Posłuszny, ordynator Oddziału Hematologii i Transplantologii Szpiku w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni.

Na oddziale czeka specjalistyczny sprzęt. Na jego potrzeby zakupiono m.in. kardiomonitory, pulsoksymetry, EKG, defibrylator, pompy infuzyjne, pompy do żywienia dojelitowego oraz wiele niezbędnego specjalistycznego sprzętu do Banku Komórek.

Tak wyglądają dzisiejsze wymogi. Diagnostyka w hematologii jest bardzo szczegółowa i tylko wyspecjalizowane ośrodki mogą ją prowadzić. Mamy aparat USG, dobrze wyposażoną salę zabiegową, aparaty do pobierania komórek krwiotwórczych czy separatory komórkowe. Wyposażenie laboratorium to m.in. analizator hematologiczny czy cytometr przepływowy – mówi Knopińska-Posłuszny.

Oddział Hematologii i Transplantologii Szpiku w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni powstał w ramach projektu pn. „Zwiększenie dostępności do wysokiej jakości usług zdrowotnych w zakresie diagnostyki i leczenia chorób cywilizacyjnych poprzez utworzenie i wyposażenie Oddziału Hematologii w Szpitalach Pomorskich Sp. z o.o.”. Wartość inwestycji to 9,5 mln złotych, z czego dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 wyniosło 7,5 mln złotych, a środki samorządu województwa pomorskiego to 1,87 mln złotych. Szpitale Pomorskie dołożyły do inwestycji 148 tys. złotych.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona

Najnowsze