Co nowego

Gdynia żyje 33. FPFF

Opis alternatywny

11.09.2008 r.

Rozpoczął się 33. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych.
W dniach 15 – 20 września 2008 r. Gdynia będzie stolicą polskiego kina. Program pokazów konkursowych oraz towarzyszących mu, ogólnodostępnych wydarzeń kulturalnych jest niezwykle bogaty i różnorodny. Gdynia w istocie żyje w tych dniach Festiwalem! W centrum miasta – na ulicy Świętojańskiej –dumnie powiewają flagi festiwalowe, przypominające wszystkim mieszkańców i gościom o święcie polskiego kina.

Na budynku zaś Urzędu Miasta, nad wejściem głównym, wisi banner 33 FPFF, a w całym mieście rozwieszane są plakaty festiwalowe, ulotki…

 

Dobrą wiadomością dla widzów - kolekcjonerów będzie zapewne informacja, że i w tym roku, do biletów dołączane są małe znaczki z wizerunkiem plakatu 33. FPFF, które można np. wpiąć do klapy marynarki. Takich znaczków wyrobiono 5000.

 

Tak jak w poprzednim roku, na trasie od Centrum Gemini do Teatru Miejskiego, na jezdni namalowano taśmę filmową i w ten oryginalny sposób wskazuje się drogę do sal projekcji filmów festiwalowych...

 

 Na chodnikach, w Śródmieściu -  pojawiły się białe, wykonane i wysprejowane przez Filipa Kalkowskiego i Asię Rusinek, kultowe cytaty z polskich filmów. Oto niektóre z nich:   Seksmisja:
Albercik patrz, nasi tu byli!
"Bocian! Jak on żyje to my też możemy!"
Dzień świra: „Moja jest tylko racja, i to święta racja. Bo nawet jak jest twoja, to moja jest mojsza niż twojsza. Że właśnie moja racja jest racja najmojsza!" Brunet wieczorową porą:„Przechodniu trzymaj się zebry!”

Co mi zrobisz jak mnie złapiesz:
"Rozpoznałem pana po tym znaku rozpoznawczym."„Tu nie można palić.
Wiem, ale ja się nie zaciągam.” Kariera Nikosia Dyzmy: "Panie Boże spraw abym nie musiał pić ciepłej." Rejs:

„Jak nie ma treści to po prostu można tam sobie podkładać różne treści."

"Bardzo niedobre dialogi są. W ogóle brak akcji jest. Nic się nie dzieje."„(…) tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie tych naszych, prawda, punktów, które stworzymy." Nie lubię poniedziałków:„Jest poniedziałek 15 września godzina 19.00”. 

Ale to też jeszcze nie koniec pomysłów na to, by wszyscy w mieście czuli, że trwa Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, a Gdynia przez cały tydzień będzie stolicą polskiego kina!  
Od 15-20 września, po centrum festiwalowym będą zaś krążyły  3 segwaye (gingery) z materiałami promocyjnymi. Wśród tych materiałów znajdzie się bardzo praktyczny informator festiwalowy z mapką, która w tym roku pojawia się po raz pierwszy i informuje o miejscach wszystkich wydarzeń towarzyszących tegorocznemu festiwalowi. 


Zobacz także:
program projekcji filmowych w kinie Silver Screen

Film od morza - Iluzjofonia

Wystawa fotograficzna "Szkoła Filmowa w Łodzi oczami studentów i profesorów"

Wystawa "Tu było kino"

Wystawa "Pola Negri - legenda kina"

Wystawa "Maestro Fellini"

Wystawa autografów filmowych "Uśmiechnij się"

Wystawa o Profesorze Władysławie Jewsiewickim

Więcej informacji: www.festiwalgdynia.pl