Co nowego

Gdynianie są na czas

Gdynianie są na czas // mat.prasowe

Gdynianie są na czas // mat.prasowe

04.12.2019 r.

Spóźnianie się nie jest w dobrym tonie. To wyraz braku szacunku i lekceważenia oczekującego. Wiemy o tym wszyscy od najmłodszych lat, a jednak wciąż zdarza nam się spóźniać. Czas to zmienić. #jestemnaczas to inicjatywa podjęta przez mieszkańca Gdyni w ramach akcji społecznej o charakterze edukacyjnym polegająca na skupieniu instytucji kultury wokół problemu widzów spóźniających się na spektakle, wydarzenia czy też czytelników nie zdążających z oddaniem książek w filiach bibliotek.

Projekt z założenia ma jednoczyć mieszkańców Gdyni wokół różnych inicjatyw podejmowanych w ramach instytucji miejskich, komunikacji w każdej dziedzinie życia, a jednocześnie budować świadomość społeczną w temacie tak ważnej kwestii jaką jest punktualność.

Jednym z elementów akcji jest konkurs plastyczny polegający na zaprojektowaniu własnej kartki pocztowej w ramach projektu #kulturalnigdynianie. Konkurs rusza 6 grudnia.

-#jestemnaczas to akcja, którą prowadzimy pośród naszej widowni. Dotyczy ona punktualnego przychodzenia na spektakle i inne wydarzenia organizowane w Konsulacie Kultury. Uznałem, że jest to troszeczkę za mała forma dotarcia do widowni, dlatego wpadliśmy na pomysł przywrócenia do życia i funkcjonowania kartki pocztowej, za pomocą której będziemy się komunikować z naszymi widzami. Do akcji zaprosiliśmy też widownię wszystkich gdyńskich teatrów oraz biblioteki, przystanie, a także Związek Komunikacji Miejskiej, bo wszystkim nam zależy na punktualności. 6 grudnia do dyspozycji mieszkańców przekażemy czystą kartkę pocztową i poprosimy, inspirując się punktulnością, aby zaprojektowali własne kartki. Konkurs potrwa do 24 stycznia 2020 roku – mówi Maciej Jabłoński z Konsulatu Kultury.Do zdobycia są atrakcyjne nagrody, a 100 najlepszych prac, zdaniem Jury konkursu pod przewodnictwem miejskiego plastyka Jacka Piątka, utworzy kolaż, który stanie się wystawą prezentowaną w przestrzeni miejskich instytucji, jak również częścią wystawy prac zwycięzców. Najlepsze kartki zostaną także wydrukowane i będzie można je otrzymać podczas różnych wydarzeń odbywających się w naszym mieście.

Szczegóły i zasady udziału w konkursie można znaleźć na Facebooku.

Do udziału w konkursie plastycznym włączyły się: Konsulat Kultury, Biblioteka Miejska i jej 20 filii, Przystań Gdynia. Sieć Centrów Sąsiedzkich, Gdyńskie Centrum Aktywności Rodziny, ZKM Gdynia oraz placówki teatralne o ugruntowanej pozycji Teatr Muzyczny i Teatr Miejski.

Inicjatywę wsparły Pomorski Park Naukowo-Technologiczny i Łużycka Office Park, a także młodzież z Zespołu Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych oraz Zespołu Sportowych Szkół Ogólnokształcących.