Co nowego

Gdynianin na podium maratonu za kołem podbiegunowym

Piotr Suchenia z medalem za zajęcie 2. miejsca w The Polar Circle Marathon // fot. facebook.com/polarcirclemarathon

Piotr Suchenia z medalem za zajęcie 2. miejsca w The Polar Circle Marathon // fot. facebook.com/polarcirclemarathon

29.10.2018 r.

W ubiegłym roku wygrał maraton na biegunie północnym. Dwa razy, w 2016 roku i w czerwcu br., triumfował też w zawodach Spitsbergen Marathon. W niedzielę Piotr Suchenia zanotował kolejny sukces. Gdynianin zajął drugie miejsce w The Polar Circle Marathon. Ponad 42 kilometry przez grenlandzką lodową pustynię pokonał w 3 godziny i 5 minut. Lepszy od niego okazał się tylko Martin Møller z Grenlandii.

The Polar Circle Marathon odbył się w niedzielę, 28 października w grenlandzkim Kangerlussuaq. 126 biegaczy – kobiet i mężczyzn zmierzyło się z wymagającą trasą. Pokonali 42 kilometry i 195 metrów po lodzie, kamieniach i piasku.

W biegu wystartował gdynianin Piotr Suchenia. To był jego piąty maraton za kołem podbiegunowym i po raz piąty stanął na podium. Zajął drugie miejsce, a przebiegnięcie całej trasy zajęło mu 3 godziny i 5 minut.

Jestem zadowolony i niezadowolony. Zaliczyłem kolejny maraton, zająłem dobre miejsce i pobiegłem na tyle, na ile było mnie stać. Brakowało trochę dynamiki i mocy pod butem – napisał na swoim facebookowym profilu Piotr Suchenia.

Najlepszy czas uzyskał Martin Møller z Grenlandii. Na metę przybiegł po 2 godzinach i 53 minutach i został zwycięzcą. Trzecie miejsce wywalczył Anders Hofman Laursen z Danii, który uzyskał czas 3 godziny i 22 minuty. Wśród kobiet najszybsza była Louise Petersen z Grenlandii. Jej czas na mecie to 4 godziny i 14 minut. Drugie miejsce zajęła Deborah Anna-May Barber z Australii z czasem 4 godziny i 21 minut. Trzecią lokatę, z wynikiem 4 godziny i 22 minuty, zdobyła Barbara Fux z Niemiec.   

Piotr Suchenia to maratończyk, biegacz, triathlonista i pracownik Gdyńskiego Centrum Sportu. Ma na swoim koncie już wiele sukcesów. W 2017 roku zwyciężył w maratonie na biegunie północnym – North Pole Marathon. Wygrał też Spitsbergen Marathon. Udało mu się to dwukrotnie – w 2016 roku oraz w czerwcu br. Kolejne wyzwanie podejmie w już 13 grudnia br. Wtedy wystartuje w maratonie na Antarktydzie – Antarctic Ice Marathon 2018.