Co nowego

Gdyńska Droga Krzyżowa przejdzie ulicami Gdyni

Na zdjęciu archiwalnym ubiegloroczna droga krzyżowa//fot. Przemysław Kozłowski

Na zdjęciu archiwalnym ubiegloroczna droga krzyżowa//fot. Przemysław Kozłowski

Co roku jednym z istotnych elementów obchodów największego chrześcijańskiego święta, czyli Wielkanocy, jest uroczysta droga krzyżowa inscenizowana poza murami kościołów. Tegoroczna Gdyńska Droga Krzyżowa w przestrzeni miejskiej odbędzie się w piątek, 31 marca o godz. 18.00.

 
Kontemplacja, gorące emocje, smutek przepleciony nadzieją towarzyszą nieodmiennie drodze krzyżowej, która jest ważnym dla osób wierzących i praktykujących katolickim nabożeństwem wielkopostnym. Łączy symboliczne odtworzenie drogi Jezusa Chrystusa na Golgotę, jego śmierci i złożenia do grobu z modlitwą i rozmyślaniami towarzyszącymi każdej stacji.
 
W Gdyni, i wielu innych miastach, tradycją są inscenizacje drogi krzyżowej, które odbywają się poza murami świątyni – w przestrzeni miejskiej. I choć nie zawsze dzieje się to dokładnie w Wielki Piątek, to zawsze ma uroczysty charakter i jest niezwykle istotne dla wierzących i praktykujących mieszkańców.
Tegoroczna Gdyńska Droga Krzyżowa wyruszy w piątek 31 marca o godz. 18.00 z placu przy Bazylice Morskiej, należącej do parafii Najświętszej Marii Panny Królowej Polski. Trasa wędrówki jest symboliczna. Wierni przejdą ul. Świętojańską, al. Marsz. Piłsudskiego, ul. Legionów, ul. Siemiradzkiego, ul. Mickiewicza i Asnyka – aż do krzyża na Kamiennej Górze. 
 
Gdyńska Droga Krzyżowa zakończy się na Kamiennej Górze, gdzie odmówiona zostanie modlitwa.
Udział w niej wezmą m.in. samorządowcy, mieszkańcy, stoczniowcy, kapłani oraz przedstawiciele różnych zawodów i lokalnych społeczności. Uroczystość odbędzie się w honorowej asyście wojskowej.

Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni informuje, że w związku z przejściem drogi krzyżowej 31 marca w godz. 18.00-19.30 wstrzymany będzie ruch na ul. Świętojańskiej, al. Marsz. Piłsudskiego, ul. Legionów, ul. Siemiradzkiego, ul. Mickiewicza, ul. Asnyka.
Trasa przejścia procesji zostanie zabezpieczona przez służby kościelne oraz funkcjonariuszy Policji lub Straży Miejskiej.

  • ikonaOpublikowano: 30.03.2023 12:11
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 31.03.2023 09:52
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze