Co nowego

Gdyńska elektromobilność na Europe & Emirates Economic Forum

Gdyńska elektromobilność na Europe & Emirates Economic Forum // fot. Maja Studzińska

Gdyńska elektromobilność na Europe & Emirates Economic Forum // fot. Maja Studzińska

25.10.2017 r.

24 października w Warszawie odbyło się Europe & Emirates Economic Forum, wydarzenie mające na celu pogłębienie współpracy ekonomiczno-kulturalnej między Europą a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Dyskusje dotyczyły innowacyjnych technologii, start-upów, inwestycji oraz inteligentnych rozwiązań, które mają pozytywny wpływ na szeroko pojętą możliwość rozwoju gospodarczego. Jednym z panelistów był wiceprezydent Bartosz Bartoszewicz, który podzielił się gdyńskimi doświadczeniami w zakresie elektromobilności.


Tegoroczna edycja, unikatowego w skali międzynarodowej forum, odbyła się pod nazwą Europe & Emirates Economic Forum - Innowacja szansą na rozwój gospodarczy. Wydarzenie buduje solidne ramy pod długotrwałe relacje biznesowe w zakresie handlu i inwestycji oraz promocji i rozwoju innowacji.

Podczas forum dyskutowano m.in. na temat inteligentnych rozwiązań, które mają pozytywny wpływ na rozwój gospodarczy. W panelu „Rozwój e-mobility - Klaster Green Cars” o gdyńskich doświadczeniach w zakresie elektromobliności mówił wiceprezydent Bartosz Bartoszewicz.

– W dzisiejszym świecie podnoszenie standardów jakości życia mieszkańców jest bardzo ważne. Dlatego Gdynia nie boi się pełnić roli przewodnika we wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań, które odpowiadają na zmieniające się potrzeby mieszkańców. Jako miasto mamy aspiracje globalne, co oznacza, że chcemy porównywać się z najlepszymi. W tym roku jako pierwsi w Polsce i naszej części Europy uzyskaliśmy certyfikat ISO 37120, zarezerwowany dla miast o zrównoważonym rozwoju – mówił wiceprezydent Gdyni, Bartosz Bartoszewicz.

I dodał:
 
– W Gdyni konsekwentnie wdrażamy rozwiązania wpisujące się w wizję inteligentnych miast, sprzyjające ekologii i ograniczające liczbę samochodów. Jako lider w regionie rozpoczęliśmy prace nad car-sharingiem, który już za chwilę zadebiutuje w mieście. Nasze doświadczenie w zakresie elektromobilności jest więc na tyle duże i ważne, że możemy i dzielimy się nim z innymi.
 
W dyskusji wzięli również udział: Krzysztof Masiak z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, prof. Włodzimierz Chromiński - Prezes Klastra Green Cars, Jerzy Matraszek – członek zarządu Klastra Green Cars oraz Ludmyla Suprun - The Ukrainian Peace Fund.

Zwieńczeniem forum była uroczysta gala i finał konkursu „Liderzy Innowacyjności - Innovation Awards 2017”, podczas której wiceprezydent Gdyni wręczał laureatom konkursu gdyńskie upominki.

Dla przypomnienia w czerwcu br. Gdynia jako pierwsze w Polsce oraz w całej Europie Wschodniej otrzymało od kanadyjskiej organizacji World Council on City Data certyfikat miasta inteligentnego. Tym samym nasze miasto trafiło do grona światowej czołówki ośrodków wyróżnionych dokumentem ISO 37120.

Natomiast podczas odbywających się na początku października w Warszawie II Międzynarodowych Targów EkoFloty 2017 Gdynia została wyróżniona nagrodą dla najbardziej ekologicznego samorządu. To docenienie miasta za zainicjowanie trójmiejskiego programu car-sharingowego i rozwój floty trolejbusów.