Co nowego

Gdyńska innowacja finalistą The Innovation in Politics

Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji, oraz (od lewej) Sławomir Matuszak, Katarzyna Karczewska i Marek Karczewski z Gdyńskiej Fundacji Dom Marzeń

Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji, oraz (od lewej) Sławomir Matuszak, Katarzyna Karczewska i Marek Karczewski z Gdyńskiej Fundacji Dom Marzeń

„Oswajanie dorosłości” to innowacja Gdyńskiej Fundacji Dom Marzeń dotycząca seksualności dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną. Za stworzenie warunków do jej rozwinięcia Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji, znalazł się w gronie tegorocznych finalistów europejskiej nagrody The Innovation in Politics. Twórcy innowacji odwiedzili gdyński Urząd Miasta, by przekazać dyplom wręczony podczas gali konkursu w Berlinie i podziękować miastu za okazywane fundacji wsparcie.

- Nasza innowacja powstała z potrzeby rodziców dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, a zaprowadziła nas do finału europejskiej nagrody. To oznacza, że problem istnieje, że jest potrzeba by o nim mówić i szeroko dzielić się pomysłami na to, jak się z nim mierzyć – mówi Katarzyna Karczewska, założycielka i prezes Gdyńskiej Fundacji Dom Marzeń, jedna z autorek innowacji „Oswajanie Dorosłości”. Temat seksualności osób z niepełnosprawnością intelektualną, choć ważny, wciąż pozostaje pewnego rodzaju tabu. Mierzenie się z nim jest trudne jest m.in. z powodu stereotypowego postrzegania osób z niepełnosprawnością intelektualną jako aseksualnych i infantylnych. Nie ma też pomocy dydaktycznych, które pozwalałyby tę sferę oswajać.

Fundacja Dom Marzeń już kilka lat temu rozpoczęła pracę z symulatorem niemowlęcia, by osoby z niepełnosprawnością intelektualną w praktyce mogły przekonać się, na czym polega opieka nad dzieckiem. Symulator to lalka wagą i wzrostem odpowiadająca trzymiesięcznemu niemowlęciu. Przez np. 48 godzin, na które zostanie zaprogramowana, wymaga od opiekującej się nim osoby wykonywania każdej czynności, która jest niezbędna w opiece nad małym dzieckiem.

By rozwinąć i udoskonalić swój projekt, fundacja zgłosiła go do gdyńskiego inkubatora innowacji społecznych. „Oswajanie dorosłości” zostało bardzo wysoko ocenione - trafiło najpierw do testowania, a później do upowszechniania.

Rozwijane przez trzy lata „Innowacje na ludzką miarę” – wspólne przedsięwzięcie miasta Gdyni, miasta stołecznego Warszawa, Ecorys Polska i fundacji Badań i Innowacji Społecznych Stocznia z Warszawy – dobiegły końca w czerwcu tego roku. Już we wrześniu dotarła do Gdyni wiadomość, że Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji, znalazł się w gronie finalistów europejskiego konkursu Innowacje w Polityce w kategorii „Jakość życia” właśnie ze wspieranie „Oswajania Dorosłości”. Konkurs „Innowacje w Polityce” organizowany jest przez Instytut Innowacji w Polityce z siedzibą główną w Wiedniu. W jego ramach wyróżniani są politycy odpowiedzialni za realizację projektów podnoszących jakość życia Europejczyków i wnoszących nowe rozwiązania - w ośmiu kategoriach: Społeczeństwo, Demokracja, Prawa Człowieka, Ekologia, Społeczność Lokalna, Miejsce Pracy, Dobrobyt, Jakość Życia. Tegoroczny finał odbył się na początku grudnia w Berlinie.

- Miasto to skomplikowany organizm, tworzony przez grupy społeczne z różnymi problemami, z coraz to nowymi potrzebami, a my jako wspólnota samorządowa powinniśmy na nie odpowiadać – podkreśla wiceprezydent Michał Guć- Kluczem są tu bardzo często innowacje społeczne, wdrażanie projektów które nigdy wcześniej nie były wykorzystywane. Dlatego właśnie współpracujemy z organizacjami pozarządowymi, np. z Fundacją Dom Marzeń, by tego typu potrzeby zaspokajać w jak najlepszy sposób. Projekt „Oswajanie dorosłości” to bardzo ważny element działań miasta, dotyczący mieszkańców zasługujących na szczególną uwagę. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną chcą pełnić wszystkie życiowe role. Przedsięwzięcie, które oswaja rodzicielstwo, pokazuje z czym się wiąże dorosłość, czym jest seksualność, jest szalenie ważne. Cieszę się, że zostało docenione na szczeblu europejskim. Mam nadzieję, że będzie wykorzystywane w innych ośrodkach w Polsce.



- Dla Gdyni to ogromne wyróżnienie, ponieważ w ścisłym finale 10 najlepszych innowacji w kategorii „Jakość życia” znaleźliśmy się razem z projektami, które podejmują temat jakości życia w bardzo wielu obszarach, np. mieszkalnictwo modułowe dostosowane do potrzeb osób wychodzących z bezdomności w Wielkiej Brytanii, system teleopieki dla seniorów z województwa małopolskiego czy rozwiązania smart - mobilności w niemieckim mieście Bad Hersfeld – mówi Katarzyna Ziemann, zastępca dyrektora Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni, które prowadziło projekt „Innowacje na ludzką miarę”. - Nasza innowacja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem nie tylko z uwagi na ważny, choć trudny temat, ale również z powodu zaprezentowania w Berlinie symulatora niemowlęcia wykorzystywanego w pracy warsztatowej z osobami z niepełnosprawnością.

Katarzyna Karczewska przyznaje, że nominacja dla wiceprezydenta Michała Gucia i możliwość zaprezentowania „Oswajania dorosłości” na grudniowej gali konkursu The Innovation in Politics w Berlinie to największe wyróżnienie, jakie do tej pory spotkało fundację. To także potwierdzenie, że podjęty temat jest ważny i interesuje szerokie grono. Dlatego od zakończenia projektu „Innowacje na ludzka miarę” fundacja nieustannie upowszechnia swój projekt.

- Zrealizowaliśmy warsztaty wyjazdowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Dzięki inkubatorowi innowacji nasi terapeuci zdobyli kompetencje do prowadzenia szkoleń i warsztatów, możemy więc służyć wsparciem rodzicom, pedagogom czy to w szkołach, czy w ośrodkach, w których przebywają osoby nie tylko z niepełnosprawnością intelektualną – wylicza Katarzyna Karczewska. – W ramach pilotażu uruchomiliśmy w Gdyni punkt konsultacyjny dla rodziców i opiekunów osób z niepełnosprawnością. Po raz kolejny przekonaliśmy się, jak bardzo potrzebne są rady np. co do tego, gdzie zdiagnozować problem, a gdzie poprowadzić terapię grupową lub indywidualną. Będziemy się starać o pozyskanie środków na uruchomienie takiego punktu także w roku 2020.

W przyszłym roku przed fundacją jeszcze jedno wyzwanie: otwarcie przy ul. Strzelców 28 w Małym Kacku Domu Marzeń. Znajdzie się w nim kilkanaście mieszkań wspieranych dla około 14 - 20 lokatorów oraz piętro Środowiskowego Domu Samopomocy dla 30 osób.

- Część dzielnicy, w której powstaje nasz dom, jest młoda, wciąż się rozwija, wciąż wprowadzają się nowe osoby – zauważa Katarzyna Karczewska. – Mam nadzieję, że nie będziemy dla nich tylko sąsiadami, ale też że staniemy się dobrymi przyjaciółmi.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 11.12.2019 15:00
  • ikona

    Autor: Aleksandra Dylejko (a.dylejko@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 11.12.2019 15:20
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Najnowsze