Co nowego

Gdyńska uczelnia wyszkoli inżynierów farm wiatrowych

Śmigła trzech elektrowni wiatrowych na tle nieba

Studenci i pracownicy naukowi Uniwersytetu Morskiego w Gdyni będą uczestniczyć w procesie budowy i obsługi morskich farm wiatrowych, zdj. ilustracyjne

01.04.2021 r.

Uniwersytet Morski w Gdyni pomoże w wyszkoleniu wyspecjalizowanej kadry do budowy i obsługi morskich farm wiatrowych. Gdyńska uczelnia podpisała list intencyjny i oficjalnie rozpoczęła w tym celu współpracę z PKN Orlen. W planach oprócz prac badawczych jest też uruchomienie kierunkowych studiów inżynierskich.

Gdynia odegra ważną rolę w całym procesie przygotowań do uruchomienia morskich farm wiatrowych na Pomorzu. Oprócz Portu Gdynia, gdzie ma powstać terminal instalacyjny (według projektu uchwały Ministerstwa Klimatu i Środowiska), także Uniwersytet Morski w Gdyni dołoży swoją cegiełkę do rozwijającej się w regionie energetyki wiatrowej.

Badania i edukacja dla farm wiatrowych


Uczelnia rozpoczyna współpracę z koncernem PKN Orlen w zakresie edukacji i badań na rzecz morskiej energetyki wiatrowej. Podpisano już list intencyjny, który w imieniu Uniwersytetu Morskiego parafowali prof. dr hab. inż. kpt. ż. w. Adam Weintrit - rektor uczelni oraz dr hab. inż. Tomasz Tarasiuk - prof. UMG prorektor ds. współpracy i rozwoju.

– Współpraca PKN Orlen i Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zakłada m.in. realizację innowacyjnych inicjatyw badawczych, analitycznych i naukowych związanych z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej w Polsce – komunikuje PKN Orlen.

Koncern będzie współpracował także z Politechniką Gdańską i Akademią Morską w Szczecinie. Główny cel to wyszkolenie wyspecjalizowanej kadry do budowy i obsługi nowego sektora polskiej energetyki – farm wiatrowych, które wkrótce powstaną na Bałtyku na wysokości Łeby i Choczewa.

Wiadomo już, że w Gdyni studenci i pracownicy naukowi będą m.in. realizować innowacyjne inicjatywy badawcze, analityczne i naukowe. PKN Orlen będzie w tym zakresie działał wspólnie z uczelnianym Instytutem Morskim. Władze Uniwersytetu Morskiego w najbliższej przyszłości planują też poszerzenie oferty kształcenia.

– Uniwersytet Morski w Gdyni planuje uruchomienie kierunków studiów inżynierskich poświęconych morskiej energetyce wiatrowej. Ich absolwenci zyskają wiedzę techniczną i praktyczną niezbędną do pracy przy przygotowaniu i obsłudze farm, które wkrótce powstaną na Bałtyku. Specjaliści PKN Orlen podzielą się ze studentami praktyczną wiedzą i doświadczeniem oraz zapewnią wsparcie merytoryczne przy rozwoju nowych kierunków kształcenia – informuje o dalszych planach Uniwersytet Morski w Gdyni.

Podobnie w przypadku Akademii Morskiej w Szczecinie, która od roku akademickiego 2021/22 także uruchomi kierunek studiów inżynierskich poświęconych morskiej energetyce wiatrowej. Współpraca z Politechniką Gdańską to z kolei partnerstwo strategiczne Orlenu przy III i IV edycji działających już podyplomowych studiów na kierunku morska energetyka wiatrowa.

Czysty prąd, który zmieni sektor energetyczny


Jak informuje PKN Orlen, morskie farmy wiatrowe to obecnie jeden z najszybciej rozwijających się sektorów energetyki w Europie. Inwestycje w tej branży wymagają sprawnie działającego łańcucha dostaw i tysięcy wysoko wykwalifikowanych specjalistów, którzy zostaną zaangażowani w przygotowanie, budowę, i późniejszą obsługę morskich farm.

Budowa morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku jest jednym z kluczowych projektów rozwojowych koncernu. Prace nad rozwojem tej technologii są prowadzone przez spółkę Baltic Power, która posiada koncesję na budowę farm wiatrowych o maksymalnej łącznej mocy do 1,2 GW. Realizacja przebiega w partnerstwie z kanadyjską spółką Northland Power, która docelowo obejmie 49% udziałów w projekcie.

Obszar inwestycji to łączna powierzchnia ok. 131 km2 zlokalizowana ok. 23 km na północ od linii brzegowej Morza Bałtyckiego, na wysokości Choczewa i Łeby.