Co nowego

Gdyński Banksy pokazuje kolejną pracę

Nowa rzeźba gdyńskiego artysty Tewu niespodziewanie pojawiła się w nocy z 1 na 2 sierpnia, fot. Sławomir Okoń

Nowa rzeźba gdyńskiego artysty Tewu niespodziewanie pojawiła się w nocy z 1 na 2 sierpnia, fot. Sławomir Okoń

To kwadrat podzielony na dziewięć równych części. Każda z nich przedstawia podbródek, usta i nos, rzeźba jednak urywa się w miejscu, gdzie powinny znajdować się oczy. Tewu znowu wystawia.

Nowa rzeźba gdyńskiego artysty Tewu niespodziewanie pojawiła się w nocy z 1 na 2 sierpnia. Praca wykonana jest z betonu. Jej podstawę tworzy duża kwadratowa płyta, na której umieszczono dziewięć mniejszych kwadratów, do których z kolei przytwierdzono rzeźby. Przedstawiają one wylane z betonu niekompletne twarze. Spośród nich wyróżnia się jedna wykonana z wyraźnie jaśniejszego materiału i zorientowana horyzontalnie. Całość zawieszona jest na ścianie budynku przy ul. Starowiejskiej 19 (skrzyżowanie z ul. Władysława IV).

Nowa rzeźba gdyńskiego artysty Tewu niespodziewanie pojawiła się w nocy z 1 na 2 sierpnia, fot. Sławomir Okoń

Rzeźba ochrzczona przez samego artystę jako „IX” jest już kolejną instalacją umieszczoną w przestrzeni publicznej. Jak długo będzie można ją podziwiać? Nie wiadomo, gdyż większość poprzednich prac gdyńskiego artysty znikała w parę dni po ich prezentacji. Do tej pory zachowała się instalacja przy ul. Antoniego Abrahama 33.

Chłopiec przy ul. Antoniego Abrahama 33, fot. profil artysty na portalu społecznościowym Facebook

Tematem prac artysty są – podobnie i w tym przypadku – postaci dzieci. Zawsze smutnych. Zapytany o to, odpowiada: - Oczywiście, że rzeźby coś dla mnie symbolizują, ale to moje osobiste przemyślenia. Ważne, że w konkretnej ekspozycji i kontekście nabierają innego sensu czy znaczenia, który mam nadzieję stymuluje do myślenia i zadawania sobie pytań. Każdy może zobaczyć w tym coś innego.

O „gdyńskim Banksym" wiadomo niewiele. Oficjalnie wiemy, że mieszka w Gdyni i jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 03.08.2018 10:22
  • ikona

    Autor: _Jan Ziarnicki (j.ziarnicki@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 03.08.2018 11:22
  • ikonaZmodyfikował: Jan Ziarnicki
ikona

Zobacz także

Najnowsze