Co nowego

Gdyński Meksyk: tu powstanie przestrzeń przyjazna mieszkańcom

05.04.2017 r.

Osiedle jednorodzinnych domów położone w Chyloni pomiędzy torami kolejowymi a ulicą Przemysłową wszyscy znają jako gdyński Meksyk. Niebawem na jego terenie rozpoczną się prace rewitalizacyjne, które zmienią jakość życia mieszkańców. To oni właśnie gdyńską rewitalizację zaprosili na swoje osiedle. Teraz zastanawiają się, czy w wyniku tej wielkiej odnowy ich osiedle zmieni nazwę na Owocowe, skoro ulice: Brzoskwiniowa, Porzeczkowa i wiele innych będą gładkie jak stół?

Jak istotna jest determinacja lokalnego środowiska do przeprowadzania zmian w otaczającej przestrzeni udowodnili mieszkańcy osiedla Meksyk w Chyloni. Podczas przygotowań do gdyńskiej rewitalizacji sami wskazali niedostatki dzielnicy, wnioskowali o remont całej sieci dróg osiedlowych, proponowali zmiany, które z jednej strony poprawią komfort życia, z drugiej - zdecydowanie wpłyną na bezpieczeństwo w tej części miasta.

- Podsumowując etap przygotowań do rewitalizacji Gdyni śmiało można powiedzieć, że mieszkańcy Meksyku sami zaprosili rewitalizację na osiedle. Dostarczyli nam tak przekonujących argumentów, że osiedle znalazło się wśród sześciu obszarów rewitalizacji – informuje Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. - Działania rewitalizacyjne w całości sfinansujemy z budżetu Gdyni, łączna wartość inwestycji przekroczy tu 10 milionów złotych.

Największe zmiany będą dotyczyczyć dróg – zarówno tych okalających osiedle, jak i wewnętrznych. W Gminnym Programie Rewitalizacji zaplanowano wybudowanie drogowego połączenia ulicy Hutniczej z dworcem SKM w Chyloni. Ma też powstać pętla autobusowa, która ułatwi komunikację w tym rejonie.

- Bardzo cieszę się, że rewitalizacja objęła nasze osiedle – mówi jeden z mieszkańców Meksyku zaangażowany w proces konsultacji nadchodzących zmian. - Meksyk aż prosi się o inwestycje, sieć dróg osiedlowych praktycznie u nas nie istnieje. Od początku rozmów o rewitalizacji, wspólnie z grupą aktywnych sąsiadów, starałem się zwrócić uwagę gdyńskiego samorządu na nasze problemy. Udało mi się zaprosić na osiedle wiceprezydenta Michała Gucia, krok po kroku pokazywałem „meksykańską” rzeczywistość.

Ulice o apetycznych nazwach - Cytrynowa, Porzeczkowa, Ananasowa, Brzoskwiniowa lub Gruszkowa -w ramach prac rewitalizacyjnych zostaną gruntownie przebudowane. Poprawi się estetyka osiedla, mieszkańcy odczują komfort w komunikacji, istotne jest też znaczenie zmian w kontekście lokalnego bezpieczeństwa. Projektując działania nie zapomniano o pieszych, dla których powstanie bezpieczne przejście przez ulicę Hutniczą,  a także sieć chodników wzdłuż ulic osiedlowych.

Rewitalizacja osiedla Meksyk to też działania integrujące sąsiadów. Powstanie wspólna przestrzeń rekreacyjna. – Rodziny w trudnej sytuacji będą mogły liczyć na specjalistyczne wsparcie – wyjaśnia wiceprezydent Michał Guć. - I choć na terenie osiedla nie zaplanowano utworzenia placówki kulturalnej, wszystkich mieszkańców osiedla Meksyk zaprosimy do skorzystania z bogatej oferty zajęć przygotowywanych na osiedlu Zamenhofa – Opata Hackiego, także objętego gdyńską rewitalizacją.

Meksyk w liczbach:
Powierzchnia: 18,5 ha
Liczna mieszkańców – ok. 790 osób

Kluczowe działania rewitalizacyjne
Realizacja elementów podstawowego układu drogowego w obrębie osiedla
Inwestycja w pierwszej kolejności obejmie ulicę stanowiącą oś osiedla i tutejszego układu komunikacyjnego - połączenie ul. Hutniczej z dworcem Gdynia Chylonia.

Budowa pętli autobusowej w sąsiedztwie przejścia podziemnego Gdynia Chylonia
Planowana inwestycja będzie ważną i reprezentacyjną przestrzenią publiczną. Powstanie pętli wpisuje się w szerszy plan rozwoju infrastruktury wysokiej jakości.

Wspieranie oddolnych inicjatyw mieszkańców na rzecz społeczności lokalnej
Aktywizacja mieszkańców i wskazanie możliwych działań, w efekcie czego wzrośnie ich zainteresowanie sprawami swojego najbliższego osiedla i wzajemna integracja.

Utworzenie terenu rekreacyjnego, z którego korzystać będą mieszkańcy dzielnicy
Powstanie miejsce na świeżym powietrzu, wyposażone w urządzenia rekreacyjne, gdzie czas mogliby spędzać mieszkańcy osiedla. To, jak taki teren miałby wyglądać, zostanie określone w wyniku rozmów z grupami mieszkańców.

  • Gdyński Meksyk: tu powstanie przestrzeń przyjazna mieszkańcom fot. mat. prasowe LIS
  • Gdyński Meksyk: tu powstanie przestrzeń przyjazna mieszkańcom fot. mat. prasowe LIS
  • Gdyński Meksyk: tu powstanie przestrzeń przyjazna mieszkańcom fot. mat. prasowe LIS
  • Gdyński Meksyk: tu powstanie przestrzeń przyjazna mieszkańcom fot. mat. prasowe LIS
  • Gdyński Meksyk: tu powstanie przestrzeń przyjazna mieszkańcom fot. mat. prasowe LIS