Co nowego

Gdyński Modernizm w Obiektywie nagrodzony

Gdyński Modernizm w Obiektywie nagrodzony // fot. www.facebook.com/ModernizmGdyni/

Gdyński Modernizm w Obiektywie nagrodzony // fot. www.facebook.com/ModernizmGdyni/

Poznaliśmy laureatów konkursu fotograficznego „Gdyński Modernizm w Obiektywie 2019”. Jury nagrodziło trzy najlepsze prace i przyznało cztery wyróżnienia. 22 czerwca w Gdyńskim Centrum Filmowym w ramach IX Weekendu Architektury odbył się wernisaż wystawy zwycięskich zdjęć.

Konkurs fotograficzny „Gdyński Modernizm w Obiektywie 2019 rokrocznie cieszy się dużą popularnością wśród entuzjastów zatrzymywania w kadrach wyjątkowości architektury naszego miasta. I tym razem nie mogło być inaczej. W czasie tegorocznej edycji konkursu wpłynęło osiemset sześćdziesiąt zdjęć od sześćdziesięciu czterech autorów.
 
Tym razem prace można było wysyłać w sześciu kategoriach konkursowych. Po raz pierwszy została wyodrębniona kategoria „Architektura w fotografii analogowej" oraz dla pasjonatów spacerów Modernizm Grabówka i Działek Leśnych.

Lista kategorii konkursowych IX edycji konkursu Gdyński Modernizm w Obiektywie:
  • FŚWA – „Forma i światło w architekturze",
  • DM – „Detal Modernizmu",
  • MWP – „Modernizm w podróży",
  • ŻMB – „Życie między budynkami",
  • MKR – „Modernizm Grabówka oraz Działek Leśnych",
  • AFA – „Architektura w fotografii analogowej"
Jury w składzie Jakub Certowicz (fotograf architektury), Tomasz Maryks (fotograf, zastępca dyrektora Sopockich Szkół Fotograficznych WFH), Przemysław Kozłowski (fotograf, Tiestigo Documentary), Jacek Debis (dyrektor projektów strategicznych, Agencja Rozwoju Gdyni), Witold Okun (sekretarz konkursu, Agencja Rozwoju Gdyni) zdecydowali o przyznaniu nagrody trzem najlepszym fotografom. Pierwsze miejsce zajął Tomasz Dudek. Druga lokata przypadła Krzysztofowi Winciorkowi, natomiast na trzecim miejscu podium stanął Jacek Korzewski.
 
Jak możemy przeczytać w uzasadnieniu, jury doceniło przede wszystkim uchwycenie atmosfery miejsca fotografowanego przy wykorzystaniu wszystkich środków fotograficznych.
 
„Architektura w przestrzeni publicznej to zagadnienie bardzo ważne ale i mocno niedoceniane przez wiele osób. To ta przestrzeń stanowi poniekąd o jakości naszego życia. Są miejsca, w których żyje się przyjemniej, takie które nas zachwycają, ale i takie, w których czujemy dyskomfort.
 
Fotografom architektury przypada podwójna rola. Czasami trzeba w perfekcyjny sposób oddać bryłę architektoniczną. Ale czasami ważny jest też kontekst i pewna atmosfera miejsca jakie przychodzi nam sfotografować.
 
W przypadku pierwszej nagrody doceniliśmy właśnie to adekwatne wykorzystanie wszystkich środków fotograficznych do pewnego rodzaju dokumentowania obiektu. Kompozycja oraz dobór warunków oświetleniowych wydawały nam się najwłaściwsze dla tego tematu. Doceniliśmy jej bardzo prosty, klasyczny i łagodny wymiar estetyczny. Dzięki temu zachowana została pewna atmosfera miejsca. Czasem "mniej znaczy więcej”.
 
W przypadku dwóch pozostałych nagrodzonych fotografii zdecydował element pewnej niepowtarzalnej atmosfery. Została ona zbudowana przez obiekt architektoniczny, grę świateł, cieni ale też i koloru. Wprowadzenie do tej przestrzeni człowieka nadało jej dodatkowo pięknego humanistycznego charakteru. I to właśnie zostało przez nas docenione.”
 
W konkursie wyróżnieni zostali: Magdalena Korzewska, Dariusz Wojtała, Anna Długosz i Krzysztof Piła.
 
Była to już IX edycja konkursu fotograficznego „Gdyński Modernizm w Obiektywie”, który ma na celu promocję walorów estetyczno-architektonicznych i historycznych Gdyni oraz architektury modernistycznej w tym Gdyńskiego Szlaku Modernizmu.
Wystawę można ogladać do 25 sierpnia w Gdyńskim centrum Filmowym oraz w Miejskiej Informacji Turystycznej (ul.10 Lutego 24).

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 23.08.2019 12:22
  • ikona

    Autor: Marta Jaszczerska-Zawadzka (m.jaszczerska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 23.08.2019 15:03
  • ikonaZmodyfikował: Marta Jaszczerska-Zawadzka
ikona

Najnowsze