Co nowego

Gdyński neon inspirowany MKS-em

Nowy neon już oświetla wejście do dzielnicy Wzgórze św. Maksymiliana, fot. Rafał Kołsut / facebook.com/TrafficDesign

Nowy neon już oświetla wejście do dzielnicy Wzgórze św. Maksymiliana, fot. Rafał Kołsut / facebook.com/TrafficDesign

Stylowy, minimalistyczny neon rozświetla dzielnicowe przejście na gdyńskim Wzgórzu św. Maksymiliana. Instalacja nawiązująca do międzynarodowego kodu sygnałowego to kolejne działanie zrealizowane w ramach Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej Traffic Design.


Jest minimalistycznie i stylowo, a jednocześnie w klimacie nawiązującym do morskiej tożsamości Gdyni. Mieszkańcy dzielnicy Wzgórze św. Maksymiliana mogą już zobaczyć nowy neon, który jest kolejnym elementem serii zmian w miejskiej przestrzeni ich okolicy. To część tegorocznego Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej, za które odpowiada stowarzyszenie Traffic Design.

Zgodnie z koncepcją projektantów, neon „zaprasza” do wejścia w dzielnicę. Jego lokalizacja to charakterystyczna brama przy ulicy Biskupa Domnika - przejście stanowiące łącznik między pobliską biblioteką miejską i aleją Zwycięstwa a „wnętrzem” Wzgórza św. Maksymiliana.

- Zakomponowana w przejściu między budynkami bibliotek nad schodami instalacja świetlna podkreśli znaczenie miejsca jako wejścia do mieszkalnej części dzielnicy. Światło ogrzeje przestrzeń ulicy, aby wraz z powstającym u dołu parkiem kieszonkowym i biennalową rzeźbą, Czesaczem Mgły, stworzyć charakterystyczny punkt WZG – pisze o nowym neonie w ramach wystawy online „Zabawa kontekstem” Traffic Design.

Widzieliście już neon zapraszający do wejścia w dzielnicę Wzgórze Św. Maksymiliana? Znajdziecie go przy ulicy Biskupa...

Opublikowany przez Traffic Design Niedziela, 13 grudnia 2020


Morsko-gdyńskiego sznytu neonowi nadaje kształt zaczerpnięty z MKS – międzynarodowego kodu sygnałowego. To komunikaty kodowe w formie flag, które od razu rozpozna każdy marynarz i pasjonat żeglugi, a tych jest w końcu w Gdyni całkiem sporo. Kod flagowy to używany od dziesiątek lat przez statki i okręty sposób komunikacji, który pozwala szybko przekazać uproszczony komunikat: informacje o manewrach, ostrzeżenia czy wezwanie pomocy.

Za projekt neonu jest odpowiedzialne warszawskie studio graficzne Full Metal Jacket. Projekt powstał w ramach Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej współfinansowanego ze środków miasta Gdynia.

  • ikonaOpublikowano: 15.12.2020 08:00
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 15.12.2020 18:42
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Zobacz także

Najnowsze