UWAGA. W piątek 30.09.2022r. w budynku Urzędu Miasta Gdyni zostanie przeprowadzona próbna ewakuacja. Więcej informacji w komunikacie.  UWAGA. W piątek 30.09.2022r. w budynku Urzędu Miasta Gdyni zostanie przeprowadzona próbna ewakuacja. Więcej informacji w komunikacie. 
Co nowego

Gdyńskie bioodpady wracają do gdynian

Kompost z Eko Doliny (z lewej, fot. Eko Dolina) i produkcja kompostu na warsztatach Wydziału Środowiska UM Gdynia i fundacji Alter Eko podczas wydarzenia

Kompost z Eko Doliny (z lewej, fot. Eko Dolina) i produkcja kompostu na warsztatach Wydziału Środowiska UM Gdynia i fundacji Alter Eko podczas wydarzenia "Ogród & Wielka Majówka" (z prawej, fot. UM Gdynia)

06.05.2021 r.

W parku Kolibki wystartowała XVI edycja skierowanego do pasjonatów ogrodnictwa wydarzenia „Ogród & Wielka Majówka”. Jedną z atrakcji są warsztaty z kompostowania biomasy zorganizowane przez Wydział Środowiska Urzędu Miasta Gdyni.


Przez 3 dni, od dziś do niedzieli w godzinach 10:00–18:00 uczestnicy ogrodniczej majówki będą mogli zakupić rośliny i akcesoria ogrodnicze, produkty ekologiczne, wziąć udział w pokazach kulinarnych, czy też odpocząć w strefie relaksu. A że pogoda zapowiada się wiosenna, wielki rodzinny piknik czas zacząć.

Kompostuję.to

Na stoisku edukacyjnym Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Gdyni ruch już od rana. Nie tylko wokół połączonych sił urzędników i fundacji Alter Eko, które prowadzą warsztaty z kompostowania bioodpadów, ale i w słojach, które są elementem zajęć. To pracowite dżdżownice wiją się w biomasie, pomagając przerobić roślinne odpady na cenny kompost.

Przez wszystkie trzy dni trwania ogrodniczej majówki w niebieskim namiocie z napisem wyrzucam.to będą się odbywać inspirujące warsztaty – animatorzy podzielą się z mieszkańcami wiedzą na temat celów, sposobów i zalet kompostowania. Zostanie zaprezentowany kompostownik do użytku domowego oraz różne metody kompostowania. Uczestnicy warsztatów pod opieką animatorów wykonają swój własny kompostownik domowy, który pozwoli zagospodarować odpady bio z domowego stołu, zredukować ilość odpadów i wyprodukować kompost do uprawy roślin domowych i ogrodowych.

Stoisko edukacyjne Wydziału Środowiska UM Gdynia. fot. UM Gdynia

Ale odkrywanie tajników kompostowania odpadów domowych to tylko jeden z trzech elementów edukacji.

– Warsztaty, na których mieszkańcy poznają cały proces tworzenia kompostu, bazują na materiale, który potrzebuje czasu, żeby stał się finalnym produktem, czyli na świeżych odpadach roślinnych. Trzeba bowiem pamiętać, że do odpadów bio nie należy wyrzucać odpadów pochodzenia odzwierzęcego – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

– Niezależnie od warsztatów rozdajemy gotowy już kompost, dostarczony przez Eko Dolinę. Mamy do dyspozycji dwa pełne worki big bag o pojemności 1 m3 każdy. To kompost, który powstał z odpadów zielonych zebranych w Gdyni, takich jak liście, trawa, gałęzie i trociny pochodzące z terenów miejskich oraz gospodarstw domowych. Teraz wrócą one do gdynian w postaci cennego nawozu organicznego – dodaje Izabela Erecińska, prezes Zakładu Zagospodarowania Odpadów Eko Dolina.

– Nasza ekipa instruuje, jak można ten nawóz wykorzystać. Prosimy jedynie o zabranie własnych opakowań na kompost. Dla odwiedzających nasze stoisko mamy natomiast bezpłatne biodegradowalne worki na bioodpady, choć najlepszym sposobem na pozbycie się takich resztek jest założenie własnego kompostownika lub wyrzucenie odpadów bezpośrednio z wiaderka do pojemnika – mówi Dorota Marszałek-Jalowska, zastępca naczelnika Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Gdyni.

Kompost, którym mogą częstować się uczestnicy ogrodniczej majówki, to sprzedawany przez Eko Dolinę nawóz organiczny - KOMPOST ED2000.

Gdyńska kampania edukacyjno-informacyjna w duchu promowania zachowań służących redukcji odpadów prowadzona jest przez Wydział Środowiska UM Gdynia wraz z fundacją Alter Eko, która działa na rzecz zrównoważonego rozwoju miast, ochrony zasobów przyrodniczych i edukacji ekologicznej.

Więcej o ogrodniczej majówce przeczytamy na stronie wydarzenia www.ogrod-gdynia.pl

Grafika roślina w doniczce z kompostem.

  • Stoisko edukacyjne Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Gdyni na wydarzeniu „Ogród & Wielka Majówka”. Fot. UM Gdynia