Co nowego

Gdyńskie muzea również dla czworonogów

Miłośnicy czworonogów mogą wejść ze swoimi pupilami do budynków Muzeum Emigracji i Muzeum Miasta Gdyni // fot. materiały prasowe Muzeum Emigracji

Miłośnicy czworonogów mogą wejść ze swoimi pupilami do budynków Muzeum Emigracji i Muzeum Miasta Gdyni // fot. materiały prasowe Muzeum Emigracji

16.11.2021 r.

Z psem do muzeum? To możliwe. Dwie gdyńskie instytucje mają dobrą wiadomość dla wszystkich miłośników czworonogów. W Muzeum Emigracji mogą oni zwiedzać budynek Dworca Morskiego ze swoimi pupilami. Wyjątkiem jest wystawa stała. Tam zwierzaki nie mogą wejść ze względów bezpieczeństwa. Przyjazne psom jest również Muzeum Miasta Gdyni. Z czworonogiem można tam wejść do foyer, a także odwiedzić sklep.


Gdyńskie muzea otwierają się również na najlepszych przyjaciół człowieka i zapraszają w swoje progi wszystkie psiaki. Miłośnicy czworonogów mogą swobodnie wejść ze swoimi pupilami do Muzeum Emigracji i zwiedzić budynek Dworca Morskiego. Co więcej mają także możliwość odwiedzenia wystawy czasowej w korytarzu. Z psem można też zawitać do kawiarni. Jedyne ograniczenie to wystawa stała. Tam czworonogi nie mogą wejść ze względów bezpieczeństwa.

– Coraz więcej instytucji kultury i muzeów w Polsce otwiera się na czworonożnych przyjaciół. Psy stają się bywalcami wielu miejsc, np. restauracji. Zmienia się nasze myślenie o czworonogach i o tym, że ich miejsce jest w domu. Są oni członkami rodziny. Dlaczego by nie wybrać się z psem do muzeum? Od zeszłego tygodnia Muzeum Emigracji daje taką możliwość. To oczywiście dobra wiadomość dla miłośników psów. Czworonożni przyjaciele już od kilku dni stawiają u nas pierwsze kroki – mówi Michalina Domoń, specjalistka ds. komunikacji z mediami z Muzeum Emigracji.

Podobnie jest w Muzeum Miasta Gdyni. Tam z psem można wejść do foyer i odwiedzić muzealny sklep.

Ostatnio instytucja okazała miłość do zwierząt w jeszcze inny sposób. W maju i czerwcu w Galerii Klif można było oglądać wyjątkową wystawę. Na ekspozycji „Zwierzęta i morze” zaprezentowano 15 fotografii pochodzących z archiwum Muzeum Miasta Gdyni. Bohaterami zdjęć były psy, koty, małpy, papugi czy albatrosy – zwierzęta, które towarzyszyły marynarzom i rybakom, a także wpisały się w gdyński krajobraz.

Kolaż zdjęć. Po lewej: Trójka marynarzy w towarzystwie psa, stojący i siedzący na podkładzie. Po prawej: pies na pierwszym planie, w tle kuter stojący na morzu. W środku jeden z rybaków.

Gdynia dla psów


Gdynia to miasto przyjazne zwierzakom. W naszym mieście jest wiele miejsc, gdzie można udać się ze swoim czworonożnym pupilem. To m.in. wybiegi dla psów. Znajdują się one np. w Parku Centralnym, parku Kolibki, na Kamiennej Górze (na terenie za Gimnazjum nr 11 przy ul. Słowackiego), w Małym Kacku przy ul. Halickiej czy na Obłużu przy ul. Tucholskiej 3, a także na Dąbrowie u zbiegu ulic Rdestowej i Kameliowej. Jest też tzw. Łączka Merdających Ogonków u zbiegu ulic Podchorążych i Godebskiego.

Ponadto w mieście są też dwie psie plaże – na Babich Dołach (wejście nr 4) i w Orłowie (pomiędzy wejściem nr 18 i 19). Do tej drugiej prowadzi ścieżka przez malowniczy park Kolibki.

Zarówno z wybiegów, jak i psich plaż można korzystać cały rok.

Czworonożnych gości w swoje progi zaprasza też coraz więcej restauracji, pubów czy kawiarni, szczególnie latem, kiedy chętniej spędzamy czas poza domem. Miejsca przyjazne zwierzakom to m.in. FaBuła, Browar Port Gdynia, Ogniem i Piecem, Chwila Moment, F. Minga, Serio, Zielony Rower, Cyganeria, Kapitan Cook, Desdemona czy Czerwony Piec.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.zpsem.pl/gdynia/jedzenie-i-picie/.

Latem, w czasie upałów, w wielu miejscach można też znaleźć miski z wodą dla zwierzaków. Przed swoje lokale wystawiają je zarówno właściciele niektórych sklepów, jak i restauracji. Są też dostępne przy części instytucji. Co roku miska z wodą stoi także przed wejściem do Urzędu Miasta Gdyni.

Więcej przydatnych informacji dla właścicieli psów można znaleźć w zakładce „Pies w wielkim mieście”.