Co nowego

Gdyńskie obchody 78. rocznicy zbrodni katyńskiej

Cmentarz Obrońców Wybrzeża w Redłowie // fot. Lechosław Dzierżak

Cmentarz Obrońców Wybrzeża w Redłowie // fot. Lechosław Dzierżak

Nie możemy zapomnieć o tragicznym mordzie, jakiego dokonano na polskich obywatelach wiosną 1940 roku. Decyzją władz ZSRR stracono ponad 20 tys. Polaków. Wśród ofiar znaleźli się polscy urzędnicy, inteligencja, oficerowie wojska i policji. Wśród zamordowanych znajdowali się również gdynianie. Dzisiaj w Gdyni odbyły się uroczystości upamiętniające tę straszną zbrodnię komunistyczną.- Dziś jest dzień szczególny. Historia Polski to też daty tragiczne. Między innymi w Katyniu, 78 lat temu, ponieśli śmierć polscy żołnierze, policjanci, funkcjonariusze publiczni. Zostali bestialsko zamordowani – mówi Andrzej Bień, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni. – Patrząc z perspektywy tych lat, możemy powiedzieć, że Katyń to słowo, które kojarzy się nam dramatycznie, a z drugiej stanowi pewien fundament naszej wolności. Na ofierze tych pomordowanych w Katyniu oficerów zbudowaliśmy wolną Polskę. Do tej pory to słowo jest tak straszne, że światowe mocarstwo boi się ujawnić całą prawdę o tamtych wydarzeniach. Rosja, która mogłaby już się uwolnić od tego straszliwego dziedzictwa przez ujawnienie prawdy, wciąż lęka się tych faktów. To pokazuje jaką siłę miała tragiczna śmierć naszych bohaterskich rodaków. Pamiętamy o nich i oddajemy im cześć – podkreślił.
 
Pod tablicą Marynarzy Polskich Zamordowanych na Wschodzie przy ul. Waszyngtona złożono kwiaty w honorowej asyście wojskowej. Główne uroczystości odbyły się na cmentarzu wojskowym Obrońców Wybrzeża w Redłowie. Uczestniczyły w nich m.in. rodziny katyńskie, sybiracy, a także reprezentacje gdyńskich szkół podstawowych, gimnazjalnych, średnich i wyższych.

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Zostało ono uchwalone w 2007 roku poprzez aklamację Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej. W tym dniu w Gdyni odbywają się uroczystości upamiętniające zbrodnie.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 13.04.2018 14:16
  • ikona

    Autor: Lechosław Dzierżak (lechoslaw.dzierzak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 13.04.2018 15:58
  • ikonaZmodyfikował: Lechosław Dzierżak
ikona

Najnowsze