Co nowego

Gdyńskie pszczoły spisały się na medal!

Ramka wyjęta z ula. Na dolnej części znajdują się pszczoły. // fot. Dominika Marszałek-Jalowska

Z trzech uli, znajdujących się na dachu urzędu, udało się odebrać ok. 43 kg miodu! // fot. Dorota Marszałek-Jalowska

14.06.2021 r.

Za nami pierwsze miodobranie! W piątek, 11 czerwca, po niespełna dwóch tygodniach od dodania miodni rodzinom pszczelim rasy Buckfast, które mieszkają na dachu urzędu, przyszedł czas na zbiory. Z trzech rodzin pszczelich udało się odebrać około 43 kg miodu. A będzie go więcej! Za kilka dni będzie można wybrać miód z ostatniego ula, gdyż nie był jeszcze całkowicie dojrzały.


Na dachu Urzędu Miasta Gdyni (al. Marsz. Piłsudskiego 52/54) pszczoły mieszkają już trzeci rok. Mieszkają tu cztery rodziny z gatunku Buckfast. W szczycie sezonu może znajdować się tu od 50 tysięcy do nawet 100 tysięcy pszczół. Opiekuje się nimi Wojciech Albecki, wiceprezes Rejonowego Koła Pszczelarzy w Gdyni.


- Pszczoły miodne i dzikie oraz wszystkie owady zapylające są niesamowicie istotne dla naszego ekosystemu. Jesteśmy dumni z naszej pasieki na dachu Urzędu Miasta i pracowitych pszczół, które tu mieszkają. I choć znajdują się wysoko, to w pełni pokazują swój potencjał w mieście z morza i marzeń. Jeszcze bardziej cieszy nas zaangażowanie mieszkańców oraz fakt, że temat pszczół jest coraz chętniej podejmowany w publicznej dyskusji. Budowanie świadomości i lokalne działania mogą przekładają się na poprawę ekosystemu i wspierają bioróżnorodność – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.Pszczelarz Wojciech Albecki podczas przeglądu ulina da dachu urzędu. // fot. Dorota Marszałek-Jalowska
Wojciech Albecki przy miejskich ulach. // Fot. Dorota Marszałek-Jalowska

Gdyńskie miodobranie udane!

Wiosną pszczół w ulu przybywa, dlatego pszczelarz dostawia tzw. miodnię lub nadstawkę. Miodnię oddziela się od części gniazdowej (rodni) kratą odgrodową, przez które przejdą robotnice, lecz nie matka pszczela i trutnie. To właśnie w miodni pszczoły gromadzą miód. Gdy plastry są już całkowicie zapełnione, pszczelarz wykonuje miodobranie.

Pierwsze w tym roku miodobranie na dachu urzędu miało miejsce w piątek, 11 czerwca. Udało się odebrać ok. 43 kg miodu z trzech uli. W czwartym ulu miód nie był jeszcze całkowicie dojrzały.

Zebrany miód można zaliczyć do miodów wielokwiatowych. Jego wilgotność sięga niespełna 15% (dopuszczalne w/g PN 21%), co oznacza, że jest bardzo gęsty. W smaku, jak ocenia pszczelarz Wojciech Albecki, "jest bardzo wykwintny - przypomina miody z doliny Loary - mieszaniny ziół i innych roślin".


Ule na dachu urzędu zyskały nowy wygląd. Pojawiły się na nich okrągłe tabliczki z napisem "Pasieka na dachu Urzędu Miasta Gdyni". // fot. Dorota Marszałek-Jalowska
Miejskie ule zyskały nowy wygląd. // fot. Dorota Marszałek-Jalowska

Przed nami jeszcze jedna wizyta u „pszczółek urzędniczek”. Zostanie odebrany miód z ula nr 1. O tym, ile w sumie kilogramów miodu wyprodukowały nasze pracowite pszczółki, dowiemy się niedługo!

  • Pszczoły. // fot. Dorota Marszałek-Jalowska
  • Niebieskie ule na dachu urzędu. // fot. Dorota Marszałek-Jalowska
  • Pszczoły. // fot. Dorota Marszałek-Jalowska
  • Pszczoły. // fot. Dorota Marszałek-Jalowska