Co nowego

Gdyńskie Smart City na samorządowym forum

Panel dyskusyjny Samorządowego Forum Kapitału i Finansów. Na fotelach siedzi pięciu rozmówców, wśród nich Bartosz Bartoszewicz, który trzyma mikrofon i przemawia. Na pierwszym planie publiczność.

Wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia, Bartosz Bartoszewicz (drugi z lewej, z mikrofonem) uczestniczył w panelu „Inteligentna infrastruktura miejska”, fot. Andrzej Bożecki / Samorządowe Forum Kapitału i Finansów

09.10.2020 r.

O tym, jak w Gdyni w przełomowy sposób są wykorzystywane dane i jak inteligentnie zarządzać miastem w cyfrowej erze, rozmawiano podczas jednego z paneli Samorządowego Forum Kapitału i Finansów w Katowicach.Gdynia dzieli się doświadczeniami na temat tego, jak stać się inteligentnym miastem i zapracować na miano „Smart City”. O tym, co w mieście udało się zdziałać dzięki przetwarzaniu danych i wdrażaniu nowych rozwiązań w samorządowo-biznesowym gronie, mówił Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Dane, które rozwijają miasto


Przykład Gdyni był częścią panelu dyskusyjnego „Inteligentna infrastruktura miejska” w ramach XVIII Samorządowego Forum Kapitału i Finansów w Katowicach. To coroczne spotkanie liderów samorządu i biznesu, platforma wymiany doświadczeń i badania trendów.

Wiceprezydent Bartosz Bartoszewicz podczas panelu, fot. Andrzej Bożecki / Samorządowe Forum Kapitału i Finansów

Oprócz wiceprezydenta Bartoszewicza o inteligentnych rozwiązaniach wykorzystywanych w miejskiej przestrzeni rozmawiali też prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, wójt gminy Brenna Jerzy Pilch, radca prawny Bartłomiej Tkaczyk i Szymon Ciupa - autor bloga Smart City Expert, który moderował dyskusję.

- Już lata temu podjęliśmy w Gdyni decyzję, aby systematycznie podnosić jakość życia mieszkańców w oparciu o cyfrowe rozwiązania i dane, które bardzo często są skuteczną diagnozą potrzeb. To przyszłość miast, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Chcemy być przykładem dla innych samorządów, stąd nie tylko stawiamy na analizę danych, ale i konsekwentnie wdrażamy zupełnie nowe rozwiązania. Już dziś gdynianie mogą np. korzystając z miejskiej aplikacji załatwić kilka spraw związanych z edukacją swoich dzieci, umówić się na wizytę w urzędzie czy zgłosić uszkodzenie miejskiej infrastruktury w najbliższej okolicy. Możliwości jest znacznie więcej. Warto dzielić się naszymi doświadczeniami, bo oprócz wysokiej jakości życia w Gdyni możemy też sprawić, że inne samorządy chętniej postawią na cyfrowe innowacje – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.


Gdyńska edukacja jako wzór


O tym, jak Gdynia łączy nowoczesne technologie z edukacją, mówił z kolei w innym panelu dyskusyjnym Bartłomiej Przybyciel – zastępca naczelnika gdyńskiego Wydziału Edukacji, członek zespołu Gdynia Cyfrowa.

System oświatowy w mieście od lat notuje bardzo wysokie wyniki w skali całego kraju. Systematycznie wdrażane są działania, które wykorzystują nową technologię, łącznie z przeniesieniem części spraw dla rodziców uczniów do miejskiej aplikacji. Miejski portal edukacyjny korzysta z tzw. otwartych danych, które pozwalają wszystkim zainteresowanym obserwować wskaźniki m.in. zmianowości w poszczególnych szkołach, liczby uczniów i nauczycieli, liczby sal lekcyjnych czy oddziałów. Podobnych rozwiązań, które usprawniają codzienne funkcjonowanie gdyńskiej edukacji, jest zresztą więcej.

Sekcja „Nowoczesne narzędzia do zarządzania szkołą i pomoce dydaktyczne” była okazją do przedstawienia miejskiej edukacji w szerszym gronie – zarówno w kontekście sprawnego nauczania zdalnego, wprowadzania nowoczesnych narzędzi, jak i szkolenia nauczycieli pod kątem prowadzenia zdalnej nauki.

O wydarzeniu


Samorządowe Forum Kapitału i Finansów to coroczne wydarzenie adresowane do najbardziej wpływowych przedstawicieli administracji samorządowej i publicznej oraz ludzi ze świata biznesu i finansów. W tym roku forum odbyło się 7 i 8 października. To już raz osiemnasta edycja wydarzenia, po raz pierwszy odbywała się w Katowicach. W programie znalazły się sesje plenarne poświęcone m.in. finansom samorządów czy zarządzaniu kryzysowemu, konferencje tematyczne, strefa wystawiennicza czy Gala Inwestorów Samorządowych.

Organizatorem XVIII Samorządowego Forum Kapitału i Finansów było Municipium SA, współgospodarzem – miasto Katowice.