Co nowego

Giganci programowania i matematyki

W ramach projektu uczestnicy brali udział w cyklu bezpłatnych webinarów poświęconych programowaniu i matematyce // fot. materiały promocyjne

W ramach projektu uczestnicy brali udział w cyklu bezpłatnych webinarów poświęconych programowaniu i matematyce // fot. materiały promocyjne

07.06.2021 r.

Niemal 10 tysięcy uczniów, w tym także z Gdyni, wzięło udział w akcji edukacyjnej „Szkoła z Gigantami”. W ramach projektu uczestniczyli oni w cyklu bezpłatnych webinarów poświęconych programowaniu i matematyce. Patronat nad wydarzeniem objął prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.


Akcja „Szkoła z Gigantami” to projekt dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz szansa na zdobycie praktycznych umiejętności. W ramach zakończonej właśnie edycji uczniowie uczyli się programowania i matematyki. W trwających przez dwa tygodnie zajęciach wzięło udział łącznie niemal 10 000 uczniów, z czego 8000 z Polski oraz 2000 z Chorwacji i Słowacji. Wśród uczestników nie zabrakło również reprezentantów gdyńskich szkół.

Projekt odbywał się online w formie bezpłatnych webinariów. Poprzez kanał YouTube młodzi ludzie uczyli się programowania w ramach bloku „Programowanie w czterech wymiarach gamingu”. W wykładach brały udział zarówno dzieci z podstawówek, jak i młodzież ze szkół ponadpodstawowych.

Dla młodszej grupy wiekowej przygotowano cztery spotkania z programowania. Oparto je o różne typy rozgrywek: klasyczną rywalizację, tower defense, tanks oraz battle royale. Z kolei starsza grupa tworzyła tematyczne strony internetowe w językach: HTML, CSS i JavaScript.

Nowością w „Szkole z Gigantami” były webinaria poświęcone matematyce. W bloku spotkań „Matematyczni Giganci - próbny test ósmoklasisty i maturzysty” uczestnicy mieli okazję sprawdzenia swojej wiedzy matematycznej z zakresu szkoły podstawowej oraz ponadpodstawowej. Całość oparto o specjalnie przygotowane testy próbne przygotowane przez współpracującego z organizatorami akcji egzaminatora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

– Byłem uczestnikiem webinarów z matematyki, w trakcie których nauczyciel omawiający testy ósmoklasisty bardzo dokładnie wyjaśnił zadania, z których zrozumieniem i rozwiązaniem miałem problem w szkole. Czuję, że teraz jestem dobrze przygotowany i nie muszę się dodatkowo stresować – mówi 14-letni Łukasz z Gdyni

Organizatorem akcji „Szkoła z Gigantami” jest międzynarodowa szkoła „Giganci Programowania” z oddziałami m.in. w Hiszpanii, Chorwacji i Słowacji.

– Żyjemy w trudnych czasach, w których nie możemy zaproponować dzieciom wielu atrakcji, będących standardem jeszcze dwa lata temu. Korzystanie z komputera nie musi oznaczać wyłącznie konsumpcji rozrywkowych treści. Uczestnicy naszych kursów tworzą swoje własne gry, projekty 3D, aplikacje, a w przyszłości będą zmieniać świat – mówi Dawid Leśniakiewicz, organizator akcji „Szkoła z Gigantami”, współwłaściciel szkoły „Giganci Programowania”.

Partnerem społecznym akcji są HAKERSI – ogólnopolska społeczność tworzona przez Fundację Sarigato, która wspiera dzieci i młodzież w usamodzielnianiu się przez naukę nowych technologii i kompetencji cyfrowych. Patronat nad projektem objął prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

fot. materiały promocyjne