Uwaga! W sobotę PKO Gdynia Półmaraton. Sprawdź zmiany w organizacji ruchu.
Co nowego

Globalna Pikieta Solidarności z Białorusią

Baner z napisem „Жыве Беларусь! Gdynia Solidarna z Białorusią!” na budynku Urzędu Miasta Gdyni. Fot. Przemysław Kozłowski

Baner z napisem „Жыве Беларусь! Gdynia Solidarna z Białorusią!” na budynku Urzędu Miasta Gdyni. Fot. Przemysław Kozłowski

29 maja 2020 roku białoruski opozycjonista Siarhiej Cichanouski trafił za kraty. Reżim Łukaszenki więzi go do dziś. Jego żona Swiatłana Cichanouska, kontrkandydatka Aleksandra Łukaszenki w zeszłorocznych wyborach prezydenckich, zaapelowała, aby w rocznicę tamtego wydarzenia zorganizować Globalną Pikietę Solidarności z Białorusią. Gdynia przyłącza się do akcji i wywiesza na dachu ratusza flagę wolnej Białorusi.


Nowym prezydentem Białorusi miał zostać Siarhiej Cichanouski, popularny bloger, krytyk władz, działacz demokratyczny. Gdyby wybory przeprowadzono uczciwe, jego szanse na zwycięstwo byłyby bardzo duże. Założony przez niego w 2019 roku kanał na YouTubie „Strana dla Żyzni” (ros. „Kraj dla życia”) obudził Białorusinów i zyskał wielką popularność w tym kraju. Cichanouski jeździł po Białorusi i pokazywał prawdziwe życie, jakże odmienne od tego prezentowanego w państwowej telewizji. W materiałach blogera głos zabierali zwykli obywatele.

Opozycjonista nie dostał szansy na wyborcze starcie z Aleksandrem Łukaszenką. Władze przestraszyły się blogera i na dwa miesiące przed głosowaniem – 29 maja 2020 roku – zatrzymały go podczas pikiety wyborczej. Postawiono mu kilka zarzutów karnych i nie dopuszczono do rejestracji w Centralnej Komisji Wyborczej Republiki Białorusi. W wyścigu wyborczym wzięła udział jego żona Swiatłana Cichanouska, która według opozycji powinna być, gdyby nie sfałszowane wybory, prezydentem kraju. Wydarzenia te stały się zarzewiem do protestów i strajków w całym kraju. Sama kandydatka wyemigrowała do Litwy.

Flaga wolnej Białorusi na budynku Urzędu Miasta Gdyni. Fot. Przemysław Kozłowski
Flaga wolnej Białorusi na budynku Urzędu Miasta Gdyni. Fot. Przemysław Kozłowski
Aby zwrócić uwagę świata na rocznicę zatrzymania Cichanouskiego, jego żona zaproponowała, aby w tym dniu zorganizować Globalną Pikietę Solidarności z Białorusią. Inicjatywę wsparli prezydenci Wilna, w którym mieszka opozycjonistka, oraz Rygi. Ich przesłanie poszło w świat. Do akcji włączają się miasta w wielu wolnych i demokratycznych państwach, w tym tradycyjnie już Gdynia.

– Solidarność pozostaje ważna i wartościowa. Dlatego odpowiedzieliśmy na apel prezydentów Rygi i Wilna, wywiesiliśmy na ratuszu flagę wolnej Białorusi i bierzemy udział w Globalnej Pikiecie Solidarności – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Przechodząc dziś obok gmachu Urzędu Miasta Gdyni przy al.  Marsz. Piłsudskiego, zobaczymy na nim łopoczącą biało-czerwono-białą flagę wolnej Białorusi oraz baner z napisem „Жыве Беларусь! Gdynia Solidarna z Białorusią!”. To nie pierwszy raz, gdy władze miasta wyrażają w ten sposób wsparcie dla walczącego o wolność narodu białoruskiego. Jesienią 2020 roku z inicjatywy wiceprezydent Gdyni Katarzyny Gruszeckiej-Spychały został nagrany także teledysk „Gdynia dla Białorusi”, który jest białorusko-polską interpretacją „Murów” Jacka Kaczmarskiego.

  • ikonaOpublikowano: 29.05.2021 14:54
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 30.05.2021 17:08
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Zobacz także

Najnowsze