Co nowego

GLOBALTICA
World Culture Festival


30.07 - 08.08. 2006

WWW.GLOBALTICA.PL


.



Miasto Gdynia, Fundacja Kultury "LIBERTY" oraz Klub Muzyczny UCHO mają zaszczyt zaprosić na cykl imprez GLOBALTICA World Culture Festival. Celem festiwalu jest przedstawienie dokonań współczesnych artystów (muzyków, pisarzy, plastyków, fotografików) czerpiących z głębi tradycji. Całotygodniowa impreza rozpocznie się otwarciem wystawy fotograficznej i promocją książki Beaty Pawlikowskiej "W dżungli życia". Kolejne odsłony festiwalu to między innymi spotkania z literatami Mariusem Ivaskevičiusem (dzień litewski), Danielem Odiją (dzień polski) czy Tarasem Prochaśko (dzień ukraiński). Będziemy mieli okazję posłuchać Real McKenzies z Kanady, Kapeli Romana Kułmyka z Ukrainy oraz Nomad Sound System i DjShazam z Niemiec. W nocnym maratonie filmowym zobaczymy najnowsze produkcje kina bollywoodzkiego. Głównym akcentem festiwalu będzie plenerowy występ jednej z największych propagatorki swojej kultury w świecie Cesarii Evory. To niesamowite wydarzenie muzyczne odbędzie się w niezwykłej gdyńskiej scenerii, na Skwerze Kościuszki, w naturalnej scenografii morza. Mamy nadzieję, że artystka i tym razem zahipnotyzuje publiczność swoim niepowtarzalnym głosem i niewątpliwym urokiem. W koncercie weźmie udział Dorota Miśkiewicz, która w duecie z Cesarią Evorą wykona dwa utwory.

Festiwal GLOBALTICA trwać będzie od 30 lipca do 8 sierpnia 2006. Impreza została podzielona tematycznie - festiwal będzie miał swoją odsłonę muzyczną, literacką, filmową i plastyczną. Spotkania z pisarzami, którym towarzyszyć będą występy muzyków z danego kraju i degustacje potraw charakterystycznych dla regionu, odbywać się będą w Klubie Minga na Bulwarze Nadmorskim. Tam też siedzibę będzie miało Biuro Festiwalowe, w którym dystrybuowane będą materiały informacyjne oraz prowadzony będzie punkt sprzedaży książek i płyt gości festiwalu. Koncerty (z wyjątkiem koncertu głównego) odbywać się będą w Klubie Muzycznym Ucho przy ul. Św. Piotra 2, a projekcje filmowe w Klubie Filmowym przy ul. Waszyngtona 1.
Koncert Cesarii Evory odbędzie się w sobotę 5 sierpnia na Skwerze Kościuszki o godz. 20.00.

Honorowe patronaty:

Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka
Sekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosława Sellina
Ambasady Indii
Ambasady Litwy
Ambasady Ukrainy

PROGRAM


niedziela 30 lipca
Bulwar Nadmorski
godz. 18.30 OTWARCIE FESTIWALU

wernisaż WYSTAWY FOTOGRAFII
oraz SPOTKANIE AUTORSKIE - Beata Pawlikowska /Polska/
prowadzi Tomasz Olszewski

Wstęp wolny

. Beata Pawlikowska
Podróżniczka, pisarka, dziennikarka, fotograf, przewodnik wypraw do dżungli amazońskiej. Autorka audycji "Świat według Blondynki" w Radiu Zet. Autorka dziesięciu książek, w tym pierwszej polskiej książki opublikowanej przez National Geographic. Pół życia spędza w podróży, zafascynowana poznawaniem innych kultur i ludzi, ich sposobów na życie i magicznych praktyk szamańskich.
Jako pierwsza kobieta przeszła na piechotę przez najbardziej malaryczną dżungle świata w przesmyku Darien między Panamą a Kolumbią. Pierwsza kobieta-laureatka prestiżowej nagrody literackiej im. Arkadego Fiedlera "Bursztynowy Motyl".

Autorka książek:

"Blondynka w dżungli"
"Blondynka wsród łowców tęczy"
"Blondynka śpiewa w Ukajali"
"Blondynka u szamana"
"Blondynka Tao"
oraz najnowszej - "Blondynka na Kubie", wyd. National Geographic 2006.

Jest także autorką felietonów, reportaży i książek niepodróżniczych, takich jak "Książka o prezentach", "Księga dobrych życzeń", książka kucharska "Nasze przysmaki" oraz bestsellerowa "W dżungli życia.
Poradnik dla dziewczyn i chłopców (oraz niektórych dorosłych)", w której opisała - jak mówi - "wszystko, co wiem o życiu i o tym jak zostać szczęśliwym człowiekiem."
Swoje książki ilustruje własnymi fotografiami i rysunkami.

www.beatapawlikowska.com

poniedziałek 31 lipca - Dzień Litewski
Bulwar Nadmorski
godz. 18.30


SPOTKANIE AUTORSKIE - Marius Ivaskevičius /Litwa/

pokaz filmu na podstawie scenariusza i w reżyserii tegoż autora
"Nowele Puńskie" prowadzi Joanna Cieplińska

Wstęp wolny

. Marius Ivaskevičius/Litwa/
Pisarz, scenarzysta, reżyser
Urodził się w 1973 roku. Jest absolwentem lituanistyki Uniwersytetu Wileńskiego, pracował jako dziennikarz w dzienniku "Respublika". Zadebiutował w 1996 roku tomem opowiadań "Komu dziatek", w 1998 roku wydał powieść "Historia z chmury" (polskie wydanie 2001, Wydawnictwo Czarne). Pisze scenariusze filmowe i teatralne, reżyseruje. Mieszka w Wilnie. "Historia z chmury" to kultowa na Litwie powieść młodego litewskiego pisarza, w której w przedziwny, oniryczny, schulzowski sposób splatają się wątki historyczne z mitologicznymi.
"Starożytni Litwini wierzyli, że można zgadywać imiona chmur. Jeśli komuś patrząc w niebo udało się zgadnąć imię jakieś chmury, owa chmura spadała na ziemię, zamieniając się w jezioro. Marius Ivaskevičius urodził się w Auksztocie, w małym litewskim mieście Molaty (Moletai). Auksztota - jeden z czterech etnograficznych regionów Litwy - od dawna i niebezpodstawnie jest nazywana krainą jezior. Używając języka legend i mitów, krainą, której mieszkańcy odgadli najwięcej imion chmur. Wśród takich właśnie jezior i pod takimi właśnie chmurami kształtowała się wyobraźnia Mariusa Ivaskevičiusa, który niewiele lat później napisał "Historię z chmury". Historię, która stała się dalszym ciągiem niegdyś przez babunię opowiadanej, lecz nie dokończonej bajki". (z posłowia Rasy Rimickaitë)


Podczas spotkania z Marius Ivaskevičius prezentowany będzie film pt. Tales of Punsk (2000), którego autor jest zarówno reżyserem jak i scenarzystą.

http://www.lfc.lt/en/Page=PersonList&PersonType=Director&ID=1088&

ul. Św. Piotra 2
godz. 20.30


Atalyja /Litwa/
Żywiołak /Polska/


Wstęp wolny

. "Atalyja" w gwarze ludowej znaczy tyle co "nadejście deszczu". Repertuar zespołu obejmuje głównie stare pieśni świąteczne i dawne utwory polifoniczne zwane sutartine. Członkowie grupy starają się twórczo przetransformować tradycyjną muzykę Litwy, aby nadać jej nowoczesne brzmienie. W swoich wykonaniach łączą ludowe środki ekspresji (charakterystyczny śpiew i grę na instrumentach) z elementami rocka i, od czasu do czasu, klasycznej muzyki indyjskiej. Niektóre ich aranżacje ocierają się też o jazz-rock i funk. Na dwóch wydanych jak dotąd albumach grupy można znaleźć oryginalne interpretacje tradycyjnych utworów litewskiej muzyki ludowej.

http://www.atalyja.com

Muzyka "Żywiołaka" to wypadkowa takich stylów muzycznych jak folk, punk, rockmetal, akustyczne transtechno czy drum`n`bass. Sięga ona również swymi zastosowaniami po elementy muzyki dub, chillout czy ambient, a spojona jest brzmieniami zrekonstruowanych instrumentów dawnych, "wynalazków" techniki nowszej, oraz archaicznych i współczesnych technik wokalnych. "Żywiołak" to zespół, w muzyce, którego motywem przewodnim ma się stać "demonologia ludowa". Pojęcie dla współczesnego człowieka, co najmniej abstrakcyjne jeszcze jak dotąd w żadnej polskiej formacji nurtu muzyki "folk". Zainteresowani folklorem, archeologią oraz zachęceni coraz łaskawszym medialnym spojrzeniem na kulturę ludową postanawiają jeszcze raz przywołać do życia stwory rodzimych legend i baśni - nieodłączne elementy naszej słowiańskiej mitologii. To folklor właśnie - stał się dla nich formą przetrwalnikową nawiązującą do dawnej przeszłości. A malowanie jajek wielkanocnych, topienie Marzanny, nie witanie się przez próg, czy odpukiwanie przez niemalowane drewno to najlepsze przykłady na wiele pozostałości pogańskich zwyczajów w czasach dzisiejszych. Cała ta "ludowa otoczka" stała się głównym rdzeniem inspiracji dla "Żywiołaka".

wtorek 1 sierpnia
Bulwar Nadmorski
godz. 18.30


SPOTKANIE AUTORSKIE - Daniel Odija /Polska/
prowadzi Joanna Cieplińska

Wstęp wolny

. Daniej Odija
Urodził się w 1974 roku w Słupsku, studiował polonistykę na Uniwersytecie Gdańskim, publikował m.in. w "Autografie", "Ha!arcie", "Sycynie", "Dekadzie Literackiej"; jego proza znalazła się także w antologiach "Papiery wartościowe" (Gdańsk 1998) i "Tekstylia. O rocznikach siedemdziesiątych" (Kraków 2002). Jest autorem wydanego przez słupski oddział Związku Literatów Polskich zbioru opowiadań "Podróże w miejscu" (Słupsk 2000), a także arkusza poetyckiego "Pomiędzy tobą a mną" (wydanego nakładem Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki). Wydana w 2001 roku powieść "Ulica" (Wydawnictwo Czarne, Wołowiec) wywołała poruszenie i zainteresowanie krytyki oraz czytelników - uhonorowana Pomorską Nagrodą Artystyczną za debiut roku 2001, a także honorową nagrodą Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki, stała się bohaterką skandalu obyczajowego. W kwietniu 2003 roku Czarne opublikowało najnowszą powieść Odiji "Tartak" (Wołowiec 2003), która została ciepło przyjęta przez krytykę i czytelników i znalazła się na liście dziewięciu najbardziej cenionych książek prozatorskich roku 2003, wyłonionej dzięki ankiecie przeprowadzonej wśród uczestników forum krytyki literackiej www.literatorium.pl. W maju 2003 roku "Przekrój" w swojej ankiecie - raporcie uznał Daniela Odiję za jednego z najbardziej obiecujących twórców młodego pokolenia.

http://www.teatry.art.pl/portrety/odija_d/index.htm

godz. 19.30
Prezentacja wspólnego projektu
Daniel Odija / EMITER
/Polska/

Marcin Dymirer - muzyk, kompozytor
. Emiter to solowy projekt Marcina Dymitera (elektronika, gitara, generator, loopy, taśmy) grającego wcześniej między innymi w zespole Ewa Braun i Mapa. Współpracował z muzykami z obszarów jazzu, elektroniki i awangardy. Nagrał 18 albumów, współpracował i komponował dla off'owych teatrów, gra na żywo do niemych filmów, współpracuje z artystami wizualnymi. Jest również producentem muzycznym. Grał w wielu krajach Europy i USA. Jako Emiter wydał siedem płyt. Eksperymentuje z brzmieniem, przetwarzaniem dźwięków towarzyszących naszemu życiu, szuka inspiracji w otaczającym świecie. Wierzy, że muzyka jest wszędzie. Jej komponowanie to nieskończony proces.
Daniel Odija / Emiter to wspólne przedsięwzięcie literacko muzyczne.

ul. Św. Piotra 2
Real McKenzies
/Kanada/
Bilety: 20zł, 30zł w dniu koncertu

Real McKenzies /Kanada/
Współcześni celtyccy bardowie znani jako Real McKenzies pochodzą z Vancouver w Kanadzie i są punkowym zespołem głęboko zakorzenionym w szkockiej tradycji. Ich muzykę można określić jako połączenie Sex Pistols i szkockiej legendy folku Robbie Burns'a. Szkockie określenie Ceilidh (wymawiane jako Kee-lee) było jednym z głównych powodów do założenia Real McKenzies. Grupa powstała z inicjatywy wokalisty, frontmana Paula McKenzie w 1994. W dzieciństwie Paul często był ubierany przez rodziców i dziadków w tradycyjną szkocką spódniczkę i zachęcany do śpiewania i tańczenia przy dźwiękach tradycyjnej szkockiej muzyki. Niejako naturalną konsekwencją jego dziecięcych doświadczeń było powołanie do życia Real McKenzies. Ostatnią płytą w bogatej dyskografii zespołu jest album "10.000 Shots" nagrany w Motor Studio's w San Francisco (bez wątpienia najlepiej nagrany album w dorobku grupy). The Real McKenzies zawsze występują w tradycyjnych szkockich spódniczkach, długich pończochach i skórzanych torbach w ten sposób podkreślając swój szacunek do tradycji swoich przodków.

http://www.realmckenzies.com

środa 2 sierpnia - Dzień Ukraiński
Bulwar Nadmorski
godz. 18.30


SPOTKANIE AUTORSKIE - Taras Prochaśko /Ukraina/
prowadzi Joanna Cieplińska

Wstęp wolny

. Taras Prochaśko Dziennikarz i pisarz, z wykształcenia botanik, jeden z czołowych reprezentantów słynnego "fenomenu Stanisławowskiego" debiutował w kultowym dzisiaj piśmie "CHETVER" ("Czwartek"). ""Prochaśko należy do najbardziej interesujących zjawisk ukraińskiej literatury, powstałej w ciągu ostatniego dziesięciolecia" - pisze Jurij Andruchowycz i dodaje, że twórczość Prochaśki skupia na sobie zainteresowanie nie tylko krytyków, dziennikarzy i badaczy literatury, ale także wielkiej ilości tzw. "wykształconych czytelników", smakoszy innowacji, poszukiwaczy i miłośników innego. Zbiór opowiadań "Inne dni Anny" jest jego debiutem książkowym. Natomiast kolejna pozycja Niezwykli to mistrzowsko opisana, zanurzona w klimacie i kulturze huculskiej, dziwna historia pewnej dziwnej rodziny. Rzeczywistość miesza się z fikcją w sposób naturalny i wiarygodny; w książce pojawiają się nawet autentyczne nazwiska kilku znanych ukraińskich malarzy i pisarzy, żyjących w tamtych okolicach na początku XX wieku. Prochaśko znakomicie zna świat huculski i w fascynujący sposób oprowadza po nim czytelnika. O wartości powieści stanowi również świetny, rozpoznawalny po pierwszym niemal zdaniu styl Prochaśki - krótkie, zwarte i mocne zdania, będące często sentencjami. Dzięki temu opis jego mrocznego, mitycznego - a jednocześnie, paradoksalnie, rzeczywistego - świata staje się tak przekonujący.

godz. 20.00
Kapela Romana Kumłyka
/Ukraina/

Kapela ta wykorzystuje oprócz tradycyjnego huculskiego repertuaru także z bogactwa melodii pochodzących z regionów sąsiadujących z Huculszczyzną (Bukowina, Rumunia, Zakarpacie, Pokucie). Repertuar ten obejmuje melodie: huculskie, węgierskie, bukowińskie, rumuńskie oraz cygańskie i żydowskie. Kapela została stworzona przez Romana Kumłyka w 1991 roku i działa przy Rejonowym Domu Kultury w Werchowynie na Ukrainie. Wydała w Polsce dwa albumy, a jej nagrania obecne są też na kompilacjach poświęconych muzyce huculskiej w wielu krajach. Romanowi Kumłykowi - wybitnemu multiinstrumentaliście, grającemu w Czeremoszu głównie na skrzypcach i instrumentach dętych (dwojnicy, sopiłce, telence i dudach), towarzyszy bajan, skrzypce, cymbały oraz bęben. Na użytek koncertów scenicznych Kumłyk tworzy inne aranżacje, niejednokrotnie łącząc w całość tematy muzyczne z całej Huculszczyzny (z okolic Rachowa, Kołomyi, z Bukowiny, Rumunii). Czeremosz to główny, choć nie jedyny zespół Romana Kumłyka. Od 25 lat prowadzi kapelę weselną, jest nauczycielem muzyki, a także kustoszem założonego przez siebie prywatnego muzeum regionalnego. Współpracował z Radiowym Centrum Kultury Ludowej, Ośrodkiem Praktyk Teatralnych "Gardzienice", Filharmonią Warszawską i Lubelską.

czwartek 3 sierpnia - Dzień Niemiecki
Bulwar Nadmorski
godz. 18.30


SPOTKANIE AUTORSKIE - Kolja Mensing, Florian Thalhofer /Niemcy/
pokaz interaktywnego filmu ich autorstwa pt.: "13-te piętro"

Wstęp wolny

. Kolja Mensing Urodzony w 1973 r. Pisarz, dziennikarz, krytyk literacki, performer. Współpracuje z "taz" - "FAZ", DeutschlandRadio Berlin oraz czasopismem literackim "Edit" (krytyka literacka, eseje, reportaże). Jest autorem powieści "Wie komme ich hier raus? Aufwachsen in der Provinz" (2002, wydawnictwo Kiepenheuer & Witsch) oraz opowiadań publikowanych w różnych antologiach. Jego pasja to happeningi internetowe, video performance i intermedialny performance teatralny. Mieszka w Berlinie. Jego dziadek ze strony ojca był Polakiem z Lublińca.

www.koljamesing.de


. Florian Thalhofer - pisarz. dokumentalista
Ur.1972, rozwijający "system Korsakowa", za pomocą nielinearnych, interaktywnych opowiadań. Studiował komunikację wizualną na Universität des Künste w Berlinie, przebywał na stypendiach zagranicznych w Barcelonie i Los Angeles. Od 2003 roku uczeń u profesora Joachima Sautera, 2001 - 2004 docent Instytutu Eksperymentalnej Organizacji Mediów przy Universität des Künste w Berlinie (klasa "interaktywnej narracji"), wynalazca software'u dla budowy interaktywnych projektów narracyjnych. Jeden z założycieli i docentów Instytutu Korsakowa w Amsterdamie. Redaktor w niemieckiej telewizji Welle

13-te piętro
Historie z wieżowca
Interaktywny film o tematyce wiejskiej Floriana Thalhofera i Kolji Mensinga
Florian Thalohofer i Kolja Mensing nakręcili niezwykły film dokumentalny. [13-te piętro] opowiada o wysokich wieżowcach i małych światach, o Pięknym Mieszkaniu i Bezpiecznym Życiu, Architekturze Modernizmu i Przygodzie. Przede wszystkim chodzi o "ojczyznę w wieżowcu". Pan Berisha opowiada, jak jego rodzinę wysiedlono z Kosowa, Pan Özgüvenç, który prowadzi sklep z używanymi rzeczami na osiedlu, i przez trzydziestoma laty przyjechał do Niemiec jako turecki robotnik imigrant, uważa, że Niemcy musza w końcu zamknąć granice, a Frank szuka na podwórzach osiedla odłamków swojego dzieciństwa. W rzeczywistości te historie nie następują jedna po drugiej, ale dzieją się jednocześnie. 13-te piętro zasadza się na nielinearnej i interaktywnej metodzie opowiadania. Za pomocą muszki widz "wyklękuje" własną linię wydarzeń.

ul. Św. Piotra 2
godz. 21.00


DJ Shazam! /Niemcy/
Nomad Sound System /Niemcy/

Bilety: 10zł, 15 zł w dniu koncertu

. DJ Shazam! zabiera swoją publiczność w unikalną podróż - od antycznych indyjskich świątyń, poprzez afrykańskie wioski i brazylijską dżunglę, aż po pustynie Orientu, będąc kosmopolitycznym soundsystemem i MC, celebrującym współczesną, globalną imprezę Drum´n´Breaks - stymulującą zrozumienie pomiędzy narodami i plemionami - melodyjną, olśniewającą i nowoczesną. Jego sety DJ'skie rozciągają się od Asian Breakbeat i NeoArabic Clubfusions, poprzez Bollywood Funk, ethnic DubReggae i Afrobeat do brazylijskiego Drum'N'bass i Balkanbrass Dancehall.






. Nomad Sound System jest nowym klubowym projektem niemieckiego muzyka grającego na oud i gitarze - David'a Beck'a (znanego także z projektu Gnawa Impulse) i japońskiego "czarodzieja" elektroniki DJ'a Tomoki. Dodatkowo do współpracy zaproszono muzyków z Tunezji i Algierii, którzy poprzez tradycyjne instrumenty i wokale dodają projektowi "etnicznego" smaczku. Grupa obecnie koncertuje praktycznie na całym świecie, wszędzie spotykając się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem.






piątek 4 sierpnia
ul. Św. Piotra 2

ManSoulJah
/Zimbabwe/

Bilety: 15zł, 20 zł w dniu koncertu

.Bojownik o niepodległość swojego kraju, który po odzyskaniu przez Zimbabwe wolności w 1980 prowadzi dalej swoja walkę o równość i wyzwolenie wszystkich Afrykanczyków. Karabin zamienił na gitarę a kule na piosenki roots reggae, które poruszają swą prostotą rytmów.
Zespół rozpoczął swoją karierę muzyczna w 1983r. Nazwali się z początku People Against Cruel Existence czyli walczący przeciwko życiu w przemocy i tak rozpoczął duchowa walkę o jednoczenie wszystkich ludzi na drodze do wolności i równouprawnienia. W tekstach piosenek opisują najświeższą historie Zimbabwe.
Pierwszy swój album Man Soul Jah nazwał "Freedom Fighter" i wydał w 1983r w czasie trwających nadal walk. Opisując w piosenkach własne przeżycia z wojny, jako nie tylko bojownika o wolność, wielkiego duchem, ale przede wszystkim obywatela świata, zupełnie zwyczajnego mieszkańca czarnego lądu, chcącego widzieć zjednoczonych Afrykańczyków walczących o lepszy świat - był inspiracja dla tych wszystkich ludzi, z Zimbabwe, którzy nadal walczyli z karabinami o wolność.
Jego piosenki wskazują drogę do Boga i uwolnienia naszych umysłów od problemów i bólu istnienia. Jego muzyka jest o człowieczeństwie i odwadze Afrykanów do bycia razem. Kieruje ją przede wszystkim do młodych ludzi na całym świecie, bo wierzy, że tylko oni mogą zbudować lepsze jutro. ManSoulJah & P.A.C.E wydali w sumie 6 albumów, z których ostatni "Still standing" ukaże się w sierpniu br. w Polsce.

sobota 5 sierpnia
Skwer Kościuszki
godz.20.00


CESARIA EVORA
gość specjalny - Dorota Miśkiewicz

Bilety w cenie: 80zł i 120zł , w dniu koncertu 90zł i 140zł

. Cesaria Evora, której muzyka wpisuje się w nurt muzyki etnicznej zachowując jednak swą specyfikę i odrębność zakończy Festiwal Globaltica 2006. Nostalgiczna i melancholijna, czerpie inspiracje ze źródeł portugalskich, brazylijskich, karaibskich oraz kubańskich Cesaria Evora śpiewa tradycyjną muzykę swojego kraju - Wysp Zielonego Przylądka w lokalnym kreolskim narzeczu. Koncert odbywać się będzie w plenerze, w naturalnej scenografii morza.

Dorota Miśkiewicz to artystka, która ma za sobą współpracę z takimi gwiazdami polskiej wokalistyki jak Ewa Bem, Mietek Szcześniak i Anna Maria Jopek oraz z gwiazdami jazzowymi jak Tomasz Stańko czy Włodzimierz Nahorny. To nie tylko doskonała wokalistka, ale również klasycznie wykształcona skrzypaczka, która doskonale łączy w swojej muzyce jazzowego ducha z lekko popową formą.

wtorek 8 sierpnia
ul. Św. Piotra 2
godz. 20.00


Cheikh Lô /Senegal/

Bilety: 30zł, 40zł w dniu koncertu

. Cheikh Lô to senegalczyk, urodzony w Burkina Faso w roku 1955. Jako młody człowiek słuchał zespołu z Gwinei "Bembeya Jazz", także Jamese Browna i Otisa Reddinga. W latach 80- tych w Paryżu jako studyjny perkusista, grał rumbę na kongach i zastępował muzyków w kapeli Papa Wemby. Jego inspiracje sięgają daleko poza granice rodzinnego kontynentu: obejmują flamenco, reggae i brazylijskie rytmy.
W 1996 zadebiutował płytą "Ne la thiass". Trzy lata później nagrał drugi album "Bambay Gueej". W wywiadzie dla brytyjskiego czasopisma "fRoots" powiedział: "Afrykańscy pieśniarze z zasady trzymają się jednego stylu. W przypadku Ali Farky Tourego jest to blues z rejonu Songhai, Baama Maal gra w stylu północnego Senegalu, a Cheikh potrafi zagrać cokolwiek."
Jego nagrania zdecydowanie różnią się od utartych wyobrażeń o afrykańskiej muzyce. U Cheikha Lô przeważają impresjonistyczne barwy gitar, instrumentów blaszanych i klawiszowych. Mimo, iż wśród jego wczesnych inspiracji był amerykański soul i funk, nie stara się dosłownie cytować oryginałów. Swój ostatni album "Lamp Fall" Cheikh nagrywał w Dakarze, Londynie i Bahii, które jest najbardziej afrykańskim miastem w Brazylii. W kompozycji Sénégal-Brésil bierze udział 40 bębniarzy z zespołu Ile Aiye, wśród których dominuje brzmienie "talking drums". Dysponuje ciepłym, dobrze brzmiącym głosem. Jest wirtuozem instrumentów perkusyjnych. W swoich poetyckich tekstach opowiada o szeroko pojętych problemach współczesnego świata. Zajmuje znaczącą pozycje wśród artystów inspirowanych muzyką etniczną z zachodniego Wybrzeża Afryki-występuje na najbardziej prestiżowych światowych festiwalach muzyki fokowej. W życiu kieruje się maksymą "Módl się jakbyś miał umrzeć jutro, a pracuj jakbyś miał żyć wiecznie".


O FESTIWALU

Festiwal GLOBALTICA 2005 był wyjątkowym wydarzeniem na polskiej scenie muzycznej. Podczas dwóch dni koncertów wystąpili artyści z różnych stron świata, reprezentujący odmienne kultury, tradycje i religie. Nie była to jednak kolejna impreza z cyklu "cepeliowych" kolorowych korowodów, z jakimi kojarzą się nam imprezy "etno" organizowane w Polsce do tej pory. Festiwal jest prezentacją różnorodności kultur muzycznych świata ze współczesnej perspektywy. Artyści, którzy zaprezentowali się w pierwszej edycji festiwalu w swej twórczości inspirują się tradycją, traktując ją jednak jako coś żywego, co ma swoją naturalną kontynuację. Festiwal spotkał się z dużym zainteresowaniem i aprobatą uczestników jak oraz dobrymi recenzjami prasy.

W pierwszej edycji Festiwalu GLOBALTICA - World Music Festival wzięli udział następujący artyści:

- YAT-KHA (Tuwa)
Tuwa to leżąca przy granicy z Mongolią syberyjska republika autonomiczna wchodząca w skład Federacji Rosyjskiej. Na mapach światowej world music kraj ten pojawił się dzięki wspaniałym śpiewakom, wydobywającym ze swych gardeł dźwięki, których głębia, barwa, przenikliwość i pierwotna dzikość muszą zrobić wrażenie na każdym współczesnym słuchaczu, cywilizacyjnie odciętym od swej tradycyjnej kultury.

- MAHMOUD FADL & DELTA (Egipt / Nubia)
Mahmoud Fadl pochodzi z tradycyjnej nubijskiej rodziny. Swoją karierę muzyczną rozpoczynał jako tancerz, jednak szybko odkrył w sobie talent do instrumentów perkusyjnych i jego kariera od tego momentu potoczyła się błyskawicznie, zaczął współpracę z dwiema najważniejszymi postaciami we współczesnej muzyce nubijskiej: Ahmedem Adawia i z nieżyjącą już legendą: Ali'm Hassan'em Kuban'em.

- DOBRANOTCH (Rosja / Liban)
Zespół pochodzi z Sankt Petersburga. Jest to wyjątkowa grupa muzyków - podróżników. Artyści inspirują się zarówno tradycyjną muzyką rosyjską, ukraińską, białoruską jak i bałkańską, żydowską , a nie obcy jest im także folklor miejski.

- KWARTET JORGI (Polska)
Kwartet Jorgi to żyjąca legenda polskiej sceny folkowej. Jeden z najbardziej utytułowanych zespołów ostatnich dwudziestu lat. Ich muzyka sięga głęboko do słowiańskich korzeni łącząc się z wirtuozerią wykonania i szeroko rozbudowaną improwizacją.

Oprócz koncertów zorganizowaliśmy wystawę prac plastycznych ukazujących współczesną wizję tradycji różnych stron świata. W jej ramach przedstawione zostały prace artystów wywodzących się z różnych kręgów kulturowych, którzy w swojej twórczości w dużej mierze inspirują się tradycją ludową. Artyści, których prace zostały pokazane na wystawie tworzą na pograniczu sztuki i design'u, pojawiły się zatem takie dziedziny jak malarstwo, kolaż, plakat, reklama etc.


ORGANIZATORZY
  • Miasto Gdynia
  • Fundacja Kultury LIBERTY - organizacja pożytku publicznego, utrzymująca się wyłącznie ze sponsoringu oraz grantów i dotacji, organizator wielu kulturalnych, a w szczególności teatralnych, imprez na Wybrzeżu, założycielka gdyńskiego Teru Gościnnego w Klubie Muzycznym UCHO w Gdyni.
  • Klub Muzyczny UCHO - laureat plebiscytu Gazety Wyborczej na najlepszy klub muzyczny w Trójmieście, znajdujący się w czołówce klubów jazzowych rankingu magazynu Jazz Forum, jeden z najchętniej odwiedzanych klubów muzycznych w Trójmieście, organizator i inicjator wielu niezapomnianych koncertów różnorakich gatunków muzycznych (m.in. współorganizator cyklu Etnoscena)
  • ORANGE WORLD / ELITO - jeden z nielicznych w Polsce wydawców i dystrybutorów płyt z muzyką etniczną. Zajmuje się także promocją artystów związanych z nurtem etno / folk. Nakładem firmy ukazały się płyty takich wykonawców jak Kwartet Jorgi, czy chociażby Kapeli Ze Wsi Warszawa, która dzięki płycie Wiosna Ludu święci światowe sukcesy i została uznana za najciekawszą nową twarz w prestiżowym plebiscycie Radia BBC w Londynie.

    . . . .



    PARTNERZY:
  • Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
  • Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
  • Opec Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gdyni
  • Wydawnictwo Czarne

    . . . .



    PATRONI MEDIALNI:

  • Portal Wirtualna Polska
  • Tygodnik Wprost
  • Portal Trójmiasto.pl
  • Radio Gdańsk

    . . . .





    KONTAKT

    Ewa Lamża tel.: 0601 63 90 93
    mail: ewa.lamza@globaltica.pl

    Łukasz Brodowicz tel.: 502 083 498
    mail: lukasz.brodowicz@globaltica.pl

    Klub Ucho tel.: 58 782 29 69

    WWW.GLOBALTICA.PL

    . . . . .



    ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU

    Prawidłowa odpowiedzi na pytanie: "Gdzie odbywać się będą globalticowe spotkania z pisarzami?" brzmi "W Klubie Minga na Bulwarze Nadmorskim". Książki (Mariusa Ivaskevičiusa "Historia z chmury", Daniela Odiji "Szklana huta" i Tarasa Prochaśko "Niezwykli") otrzymują Beata Antoniewicz, Jolanta Arumińska, Dana Wołowiec. Fundatorem nagród jest wydawca książek - Wydawnictwo Czarne oraz Prószyński i S-ka.

    Prawidłowa odpowiedź na pytanie: "Po raz który odbywa się w Gdyni GLOBALTICA World Culture Festival?" brzmi "Po raz drugi". Pojedyńcze bilety na koncert Cesarii Evory otrzymają: Maciej Błażko, Dorota Kulesza, Krystyna Mroczkowska, Agnieszka Manias, Łukasz Lasek, Krystyna Jagodzińska. Fundatorem biletów są organizatorzy Festiwalu.
    • ikonaOpublikowano: 30.07.2006 00:00
    • ikona

      Autor: Małgorzata Aleksiak

    ikona

    Najnowsze