Co nowego

Gorąca czekolada i kwiaty dla Kwiatkowskiego

Pomnik Eugeniusza Kwiatkowskiego powstał z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Gdyni// fot. Karolina Szypelt

Pomnik Eugeniusza Kwiatkowskiego powstał z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Gdyni// fot. Karolina Szypelt

Śmiały wizjoner, odważny strateg, człowiek konsekwentny, który nadawał sprawom impet. 30 grudnia 1888 roku w Krakowie przyszedł na świat jeden z budowniczych Gdyni Eugeniusz Kwiatkowski. W rocznicę jego urodzin uczczono pamięć o nim. W honorowej asyście wojskowej złożono kwiaty i wspominano jego postać. Jak to przy święcie, nie obyło się bez toastu gorącą czekoladą.


30 grudnia
świętowaliśmy 134. urodziny budowniczego Gdyni. Przy pomniku przy ul. 10 Lutego 16 kwiaty złożyli i wraz z mieszkańcami toast gorącą czekoladą wznieśli m.in. przedstawiciele Rady Miasta Gdyni, Towarzystwa Miłośników Gdyni i Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu, której Eugeniusz Kwiatkowski jest patronem oraz parlamentarzyści i reprezentanci gdyńskich instytucji. Organizatorem uroczystości było Towarzystwo Miłośników Gdyni i Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego.


Eugeniusz Kwiatkowski urodził się 30 grudnia 1888 roku w Krakowie. Był ministrem przemysłu i handlu, wicepremierem II RP i ministrem skarbu, a także wizjonerem i człowiekiem czynu. Po II wojnie światowej – piastując funkcję pełnomocnika ds. odbudowy Wybrzeża – działał na rzecz odbudowy Gdyni.
W 1928 roku miasto nadało mu tytuł Honorowego Obywatela Gdyni. Jako pierwszy uzyskał tytuł doktora honoris causa nauk ekonomicznych Uniwersytetu Gdańskiego.
Tak mówił o nim na dzisiejszej uroczystości Wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni Jakub Ubych: Eugeniusz Kwiatkowski to postać ze wszech miar wyjątkowa. Z jednej strony pamiętamy go przede wszystkim jako jednego z twórców gdyńskiego portu, jak i w ogóle naszego miasta. Natomiast elementami, które przede wszystkim przyświecały jego pracy, była chęć budowy silnej Polski, opartej o gospodarkę i o to, byśmy dalej mogli być niepodlegli. To właśnie gospodarka miała być tym kołem zamachowym, które gwarantowało bezpieczeństwo naszego kraju. W Gdyni będziemy pamiętać go zawsze, choć jego prochy spoczywają w Krakowie. Należy też pamiętać o jego bardzo trudnej historii w czasach powojennych, gdy nie mógł pojawiać się na Wybrzeżu, w miejscu, które stworzył od podstaw i czuł się tutaj jak u siebie w domu.
Po wspólnym toaście i ceremonii odbył się spacer, wiodący przez punkty widokowe Grabówka, Działek Leśnych oraz Śródmieścia będące jednocześnie trasą Gdyni, jaką po raz pierwszy ujrzał Eugeniusz Kwiatkowski. Dzięki archiwalnym, wydrukowanym kadrom miasta, uczestnicy mogli prześledzić wielką rewolucję, jaką była metamorfoza rolniczej wsi w najnowocześniejszy port nad Bałtykiem:
Z okazji urodzin Eugeniusza Kwiatkowskiego od kilku już lat odbywają się organizowane przez WSAiB Gdynia gry miejskie. W tym roku tradycja została odmieniona i zamiast gry miejskiej – również wydarzenie dla wszystkich – spacer. Spacer historyczny po Gdyni, jaką Eugeniusz Kwiatkowski mógł zobaczyć, kiedy po raz pierwszy na Wybrzeże przyjechał. Gdynia z roku 1926 – z jednej strony już rozbudowująca się, a z drugiej strony to właśnie Eugeniusz Kwiatkowski dał taki impet i siłę do działania, żeby port i miasto się rozrastały. Zobaczymy i kaszubskie ślady, i leśne dzikie ostępy, których w Gdyni jest wiele. Poznamy też historię m.in. jezuitów w Gdyni, z którymi Kwiatkowski był związany i budynków, które nie  powstałyby, gdyby nie myśl, którą zarażał innych Kwiatkowski, ta myśl o wielkiej, potężnej Gdyni. A zakończymy wszystko w WSAiB przy ul. Kieleckiej, gdzie będziemy podziwiali archiwalne zdjęcia z komentarzem, pokazujące to, czego oko już nie widzi, czyli nieistniejące już budynki, tę Gdynię, która była tak naprawdę pola uprawnymi jeszcze na początku lat 20., a miasto dopiero wyrastało – mówił Michał Miegoń, animator kultury (inicjatywa „Inne Szlaki”), pracownik Muzeum Miasta Gdyni oraz przewodnik PTTK, współorganizator gier miejskich WSAiB.
Spacer zakończył się w siedzibie Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego przy ul. Kieleckiej 7, gdzie w auli zaprezentowane zostały z komentarzem archiwalne materiały zdjęciowe związane z przebytą trasą śladami Eugeniusza Kwiatkowskiego.

Obecnie Eugeniusz Kwiatkowski jest patronem medalu przyznawanego przez Radę Miasta Gdyni za zasługi dla miasta. W październiku 1994 r. odsłonięto w Gdyni jego pomnik. Rzeźba stoi na skwerku przy ul. 10 Lutego 16, a powstała z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Gdyni.
We wrześniu tego roku na nabrzeżu Pilotowym odsłonięto pomnik w formie ławeczki, na której zasiedli legendarni ojcowie założyciele gdyńskiego portu, czyli Eugeniusz Kwiatkowski i Tadeusz Wenda, by podziwiać wchodzące do portowego basenu statki. Wszystko z okazji 100-lecia Portu Gdynia.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 30.12.2022 16:00
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 30.12.2022 16:19
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Najnowsze