Co nowego

„Halo Hala”. Wybierz numer i wysłuchaj historii

„Halo Hala” to obiekt artystyczny w postaci budki telefonicznej zawierający kolekcję historii i opowiadań o Miejskich Halach Targowych. // fot. Magdalena Czernek

„Halo Hala” to obiekt artystyczny w postaci budki telefonicznej zawierający kolekcję historii i opowiadań o Miejskich Halach Targowych. // fot. Magdalena Czernek

Przed Muzeum Miasta Gdyni stanęła budka. Telefoniczna. Nie wykręcicie tu zamiastowego. Do rodziny czy znajomych też się nie dodzwonicie. Ale podnosząc słuchawkę i wykręcając jeden z kilkudziesięciu zapisanych na tablicy numerów usłyszycie frapujące i zabawne historie z życia Miejskich Hal Targowych, które zebrano w ramach wystawy „Siatka”. Ta wyjątkowa budka telefoniczna, autorstwa Moniki Szpener, czeka na wysłuchanie.

 Żółta budka telefoniczna przed Muzeum Miasta Gdyni. // fot. Magdalena Czernek

fot. Magdalena Czernek

„Siatka” to projekt artystyczny Stowarzyszenia Halo Kultura, zrealizowany w ramach Gdynia Design Days 2021 (GDD 2021). Składał się z działań performatywnych, interwencji oraz interakcji realizowanych w Gdyni przez pięcioro artystek i artystów wizualnych: Dariusza Fodczuka, Alicję Nowicz, Wojtka Radtke, Łukasza Surowca oraz Monikę Szpener. Wystawę i efekty tych prac można było oglądać w lipcu tego roku, w Halach Targowych, w trakcie GDD 2021.

W ramach projektu powstał obiekt artystyczny w postaci budki telefonicznej – „Halo Hala”, zawierający kolekcję historii i opowiadań o Miejskich Halach Targowych. Budka, którą stworzyła Monika Szpener, stanęła właśnie przed Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1).
 
Budka telefoniczna „Halo Hala” to łącznik historii, tej najświeższej, związanej z trudnym okresem lockdownu, poprzez minione okresy przemiany ustrojowych i gospodarczych, złotego czasu prosperity lat 90., dochodząc do samych początków powstawania jednego z najbardziej rozpoznawalnych obiektów architektonicznych polskiej doby modernizmu. W budce wysłuchamy historii opowiedzianej ludzkim losem, losem kupca, handlarza. Historii wielowarstwowej, zawiłej, zaskakującej i niejednokrotnie trudnej.
 
Szpener w swojej twórczości zajmuje się szeroko rozumianą rzeźbą i działaniami przestrzennymi, tworząc interdyscyplinarne instalacje, monumentalne obiekty czy prace typu site-specific i re-design. Inspiracją dla jej realizacji, niezależnie od tego, jak mocno wchodzą w dyskursy kulturowe, jest subiektywny, osobisty i sensualny stosunek do rzeczywistości.

W ramach współpracy naszego stowarzyszania i Muzeum Miasta Gdyni budka autorstwa Monika Szpener stanęła przed budynkiem...

Opublikowany przez halo kultura Poniedziałek, 15 listopada 2021

  • ikonaOpublikowano: 17.11.2021 16:00
  • ikona

    Autor: Weronika Rozbicka (w.rozbicka@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 18.11.2021 13:59
  • ikonaZmodyfikował: Weronika Rozbicka
ikona

Najnowsze