Co nowego

Halo Kultura

Artyści Halo Kultura // fot. materiały prasowe Halo Kultura

Artyści Halo Kultura // fot. materiały prasowe Halo Kultura

Gdynia zyska nową artystyczną przestrzeń. Miasto przekazało podziemia Hal Targowych w ręce twórców kultury i sztuki. Powstaną tam pracownie i siedziby dla artystów i organizacji pozarządowych. To projekt Halo Kultura. Artyści należący do tego stowarzyszenia będą mieli własną przestrzeń do organizowania różnego rodzaju wystaw i wydarzeń kulturalnych otwartych dla mieszkańców. Działania artystyczne i społeczne ruszą tam w styczniu 2019 roku.
 
Oddajemy artystom w użytkowanie dużą część podziemi Hal Targowych, po to, żeby stworzyć zupełnie nową jakość. Chodzi o to, żeby aktywność handlową, którą mamy na górze, uzupełnić o działania kulturalne. Pozwoli to artystom się realizować, a mieszkańcom korzystać z jeszcze szerszej oferty. Mamy nadzieję, że w ten sposób stworzymy efekt synergii. Dzięki temu hala będzie żyła o wiele dłużej. Aktywność handlowa kończy się w określonych godzinach, natomiast teraz obiekt będzie czynny dłużej i będzie oferował szeroki dostęp do sztuki. Mamy nadzieję, że gdynianie i turyści polubią i będą chętnie odwiedzać to miejsce – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.
 
W hali Płaskiej powstaną 24 pracownie i sale warsztatowe o łącznej powierzchni 579 metrów. Będzie też wspólny dla wszystkich artystów, ogólnodostępny hol. Odbywać się tam będą wystawy sztuki, fotografii i inne wydarzenia artystyczne. To miejsce zapewni gdyńskim artystom i organizacjom pozarządowym przestrzeń do pracy. Da też możliwość mieszkańcom i turystom na kontakt ze sztuką i włączenie się w życie kulturalne i społeczne miasta. Artystyczna przestrzeń będzie podzielona na sekcje: fotograficzną, muzyczną, architektoniczną, teatralną, sztuki współczesnej, designu i pozarządową.
 
Chcemy tu stworzyć wielofunkcyjne centrum kultury i sztuki. W boksach powstaną pracownie różnych artystów, ale też miejsca, w których swoje siedziby będą miały fundacje zajmujące się projektami edukacyjnymi, rękodziełem czy tradycyjnym rzemiosłem. Połączymy tu wiele porządków i postaramy się sprawić, aby to miejsce stało się żywym obiektem. Każdy będzie mógł przyjść i nie tylko zobaczyć sztukę, ale też nauczyć się czegoś np. na warsztatach artystycznych czy kulinarnych. Ma to być przestrzeń dla wszystkich, która łączy środowisko związane ze sztuką i kulturą w Gdyni – mówi Jan Rogalo, fotograf i członek zarządu Stowarzyszenia Halo Kultura.


 
W założeniu ma być więc międzypokoleniowa, otwarta i interdyscyplinarna przestrzeń, która wzmocni więzi lokalnej społeczności. To nowe miejsce dla kultury posłuży twórcom należącym do stowarzyszenia Halo Kultura. Artyści przejmą władanie w podziemiach Hal Targowych w styczniu 2019 roku. W środę, 17 października, odbyła sie konferencja prasowa, podczas której zaprezentowano przestrzenie udostępione artystom. W spotkaniu uczestniczyli członkowie stowarzyszenia Halo Kultura, artyści i przedstawiciele władz miasta, m.in.: prezydent Wojciech Szczurek, wiceprezydent Katarzyna Gruszecka-Spychała i Maja Wagner, pełnomocnik prezydenta ds. kultury.
 
Pomysł stworzenia nowej artystycznej przestrzeni w Gdyni wypłynął od mieszkańców. Wpisuje się on w priorytety zawarte w „Strategii Rozwoju Miasta Gdyni 2030”. Koncepcja zagospodarowania podziemi to odpowiedź na współczesne trendy łączenia tradycyjnego handlu ekologicznymi produktami z gastronomią i ofertą kulturalno-rozrywkową. Światowe inspiracje, które przyświecały projektowi, to np. barceloński Merkat del Born.
 
Przedsięwzięcie chwalą kupcy z gdyńskich Hal Targowych.
 
To genialny pomysł. Najpierw było jedzenie, potem sztuka. I to wszystko się łączy. To musi iść w parze. Konsumujemy nie tylko podniebieniem, ale przede wszystkim oczami. Dopiero potem przychodzi smak. Jeśli umysł nam podpowie, że to będzie fajne, to musi być dobreMarek Litwin, kupiec z gdyńskich Hal Targowych.
 
Nowa przestrzeń kultury powstała w wyniku oddolnej inicjatywy gdyńskich środowisk twórczych i pozarządowych. Zwróciły one uwagę na potrzebę stworzenia miejsca nie tylko do ekspozycji sztuki, ale też platformy współpracy artystycznej i społecznej.
 
Stowarzyszenie Halo Kultura to organizacja zrzeszająca kilkudziesięciu gdyńskich artystów, badaczy i animatorów kultury. Reprezentuje też przedstawicieli wielu organizacji pozarządowych (m.in. Fundacji Pura, Fundacji Nadaktywni czy Wspóldzielni). Organizacja łączy różne dziedziny sztuki, pokolenia i  formy działania. Stowarzyszenie Halo Kultura liczy ponad 50 członków.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 17.10.2018 17:00
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 17.10.2018 18:44
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze