Co nowego

Harcerscy instruktorzy świętują online

Transmisja na żywo, widoczne trzy okna z rozmówcami

Symboliczne uroczystości zorganizowano w formie online

24.10.2020 r.

To już 40 lat od powstania Kręgu Instruktorów Harcerskich im. Andrzeja Małkowskiego. Swój okrągły jubileusz organizacja planowała hucznie świętować w Gdyni, ale ze względu na pandemiczne obostrzenia symboliczną uroczystość zorganizowano online.


Główne uroczystości miały zagościć w Gdyni i zgromadzić kilkaset osób z harcerskich środowisk, ale ostatecznie organizatorzy musieli skorzystać z bezpiecznej transmisji. 40-lecie Kręgu Instruktorów Harcerskich im. Andrzeja Małkowskiego, zwanego też skrótowo KIHAM zainaugurowano w wersji online w sobotę, 24 października.

- Spotykamy się dzisiaj w sposób wirtualny. Ze względu na sytuację epidemiczną musieliśmy zmienić wcześniej planowany przebieg uroczystości. Niech dzisiejsze wydarzenie stanie się piękną zapowiedzią naszego osobistego spotkania w Gdyni już za rok, w bratnim kręgu, z dłonią w dłoni – mówiła Aleksandra Klimont-Bodzińska, prezes Fundacji Drugiego Stulecia Harcerstwa.


Uczestników i widzów w wejściu prosto z pokładu Daru Pomorza w Gdyni powitał też prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek.

Wystąpienie Wojciecha Szczurka


Jednym z głównych punktów symbolicznej uroczystości online było wyświetlenie zrealizowanego specjalnie z okazji jubileuszu 40-lecia KIHAM filmu dokumentalnego „Pomost”, w którym można było zobaczyć i usłyszeć m.in. związanego wcześniej z organizacjami harcerskimi byłego wiceprezydenta Gdyni, a obecnie Naczelnika Wydziału Ochrony Dziedzictwa Urzędu Miasta Gdyni, Marka Stępę. Po obejrzeniu filmu zaproszeni goście zostali też zaproszeni do debaty pod hasłem „Co nam dał KIHAM, a co my możemy dać Polsce?”.

Poniżej film dokumentalny „Pomost” przybliżający historię KIHAM:Jubileusz był także okazją do zaprezentowania książki opisującej losy organizacji pt. „KIHAM. Zarys wydarzeń, wybór dokumentów i relacji”.

Jak deklarują organizatorzy jubileuszu, główne uroczystości, w zależności od rozwoju sytuacji epidemiologicznej zostaną przeniesione na wiosnę lub jesień przyszłego roku.

W niedzielę, 25 października zostanie też odprawiona msza św. harcerska w Dolnym Kościele Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Armii Krajowej w Gdyni. Tego samego dnia zostanie również oddany symboliczny hołd instruktorom KIHAM pochowanym na gdyńskich cmentarzach.

O KIHAM


Krąg Instruktorów Harcerskich im. Andrzeja Małkowskiego to założony 26 października 1980 roku ruch programowo-metodyczny Związku Harcerstwa Polskiego (ZHP), którego podstawą ideową był „List otwarty instruktorów ZHP ze środowiska krakowskiego”. Organizacja składała się z niezależnych kręgów instruktorów ZHP, a na jej czele stała Rada Porozumienia KIHAM. Jej główne założenia to odrodzenie moralne i odkomunizowanie ruchu harcerskiego oraz nawrót w kierunku skatowych metod wychowawczych.