Co nowego

Historia na ekranie – startuje Festiwal Filmowy NNW

mat. prasowe Festiwalu NNW

mat. prasowe Festiwalu NNW

Wrzesień w Gdyni stoi pod znakiem filmu. Końcówka miesiąca to czas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW. Co roku wydarzenie przyciąga twórców i miłośników kina historycznego. W programie produkcje fabularne, dokumentalne, wideoklipy, a także reportaże radiowe. Festiwal odbędzie się w dniach od 28 września do 1 października.


Oczy miłośników kina i historii powinny w najbliższych dniach zwrócić się na Gdynię. Od 28 września do 1 października w naszym mieście odbywać się będzie XIV Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW. To wyjątkowe wydarzenie, które na srebrny ekran przywołuje historię Polski, Europy i świata.

- Festiwal NNW to miejsce, gdzie od lat możemy realnie dotknąć historii. Tej mówionej – wsłuchując się w ostatnie świadectwa bohaterów – oraz tej opowiadanej przez filmowców. To też miejsce, gdzie zaczyna się kolejna opowieść filmowa. Przyglądamy się nie tylko historii Polski, ale także innych krajów. Tym razem mocno zaznaczona będzie wojna na Ukrainie – mówi dyrektor festiwalu Arkadiusz Gołębiewski.

mat. prasowe Festiwalu NNW
Festiwal tradycyjnie wieńczy uroczysta gala // mat. prasowe Festiwalu NNW

W ramach festiwalu odbywa się szereg konkursów. O nagrody rywalizują filmy fabularne, dokumentalne czy wideoklipy. Od lat wydarzenie wykracza poza X muzę, organizując również konkurs reportaży radiowych, mówiących o tematach historycznych. Co roku, w ciągu czterech festiwalowych dni, prezentowanych jest blisko sto produkcji filmowych – kina światowego, europejskiego i polskiego – ukazujących różne drogi do wolności, zarówno narodów jak i indywidualnej wolności każdego człowieka.

Wśród filmów fabularnych zrobionych z hollywoodzkim rozmachem, takich jak „Niepokonany” w reżyserii Barry’ego Levinsona (o polskim Żydzie i bokserze walczącym w Auschwitz) czy „Mauretańczyk” Kevina Macdonalda (z Jodi Foster i Benedictem Cumberbatchem w rolach głównych), zobaczyć można będzie także kino kameralne: „Krystof” w reżyserii Zdenka Jirasky’ego o mrocznych czasach stalinizmu; ukraiński dramat wojenny „Snajper” Mariana Bushana; chorwacki „Szósty autobus” Eduarda Galića z oblężeniem Vukovaru w tle. W konkursie fabularnym znalazły się takie polskie filmy jak: „Orlęta Grodno ’39” w reż. Krzysztofa Łukaszewicza, „Lokatorka” Michała Otłowskiego czy „Śmierć Zygielbojma” Ryszarda Brylskiego - historia człowieka popełniającego samobójstwo w proteście przeciw bezczynności świata wobec tragedii Holocaustu.

W konkursach filmów dokumentalnych i na pokazach specjalnych, uczestnicy festiwalu NNW zobaczą filmy m.in. z USA, Gruzji, Norwegii, Japonii, Wenezueli, Niemiec, Francji, Czech, Węgier, Litwy, Włoch, Iranu czy Estonii. Wiele tegorocznych filmów nawiązuje do tego, co dzieje się ostatnio na świecie, szczególnie w ciągu ostatnich 20 lat. Opisuje dramaty czy traumy przeżyte w wyniku wojny, konfliktu, działań reżimu.

Filmy XIV Festiwalu NNW oceniać będzie jury złożone ze znanych filmowców i ekspertów z całego świata.

Prezentacje konkursowe stanowią trzon festiwalu. W jego programie znajdziemy jednak jeszcze wiele ciekawych pozycji. To m.in. panele dyskusyjne, pokazy specjalne, wystawy, spotkania autorskie, a także rozmowy z twórcami i świadkami historii. Festiwal NNW to także znaczące wydarzenia branżowe: Master Classy, Pitching Forum, Case Study, Sesje Q&A oraz warsztaty sztuki filmowej.

Szczegółowy program znajduje się na stronie internetowej www.festiwalnnw.pl.

mat. prasowe Festiwalu NNW

  • ikonaOpublikowano: 27.09.2022 10:19
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 27.09.2022 10:30
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze