Co nowego

Idzie jesień, „Dary Ziemi” niesie

Collage zdjęć z poprzedniej edycji: na pierwszym zdjęciu dziewczyna sprzedająca miód, na drugim rudbekie, na trzecim i piątym dynie, na czwartym ozdoby ogrodowe, na szóstym tańczący zespół//fot. Paweł Kukla i Karolina Szypelt

Collage zdjęć z poprzedniej edycji: na pierwszym zdjęciu dziewczyna sprzedająca miód, na drugim rudbekie, na trzecim i piątym dynie, na czwartym ozdoby ogrodowe, na szóstym tańczący zespół//fot. Paweł Kukla i Karolina Szypelt

16.09.2020 r.

Od lat początek jesieni zwiastują „Dary Ziemi” w nadmorskim Parku Kolibki. To nie tylko symboliczne pożegnanie lata, ale też okazja do smakowania naturalnych produktów, poznania regionalnej kuchni i zaopatrzenia się w zapasy. Ważnym punktem programu jest również ogłoszenie wyników konkursu „Gdynia w kwiatach” i wręczenie nagród i wyróżnień. Impreza potrwa od 25 do 27 września.

Na trzech przylegających do siebie polanach zostaną zlokalizowane stoiska wystawców oraz pozostałe elementy programu imprezy. Zostaną tam tradycyjne polskie smaki i produkty. Co roku imprezie patronuje inna kraina Polski. W tym roku na Kolibkach rządzić będą Kaszuby. To właśnie tradycji kulinarnych z morza i lasów, sztuki rzemieślniczej i kultury muzycznej z tego rejonu będzie najwięcej.
Jednak jak każdy dobry gospodarz Kaszuby zrobią trochę miejsca dla miodów z Warmii i Mazur, ryb z polskich jezior, wędlin z różnych rejonów Polski i słodkości.

Na Polanie Eko pojawią się stoiska z produktami wytwarzanymi przez drobne gospodarstwa ekologiczne z całego kraju, takimi jak miody i produkty pszczele z Warmii i Mazur, Kurpii, Białowieży, Podlasia, Małopolski, Pomorza oraz Wielkopolski, sękacze, andruty i inne wyroby waflowe z autorskich pracowni cukierniczych, przetwory z owoców i warzyw, przyprawy i suszone zioła.

Polana Biesiadna to serce imprezy. Pojawią się tam stoiska z tradycyjnymi specjałami z całej Polski, miejsca do odpoczynku przy ogniskach, miejsca do spokojnej konsumpcji oraz estrada, na której pojawiać się będą muzycy, by wprowadzić nas w nostalgiczne polskie klimaty.

Polana Ogrodowa to ekspozycja usytuowana przy wejściu na wystawę. Zaproszone w tym roku firmy i szkółki ogrodnicze z Polski zaprezentują jesienną ofertę na aranżacje w ogrodzie: krzewy, drzewka ozdobne i owocowe, rośliny rabatowe, wrzosy, chryzantemy, cebule kwiatowe, kłącza, duży wybór ziół, traw ozdobnych, bylin na skalniaki, sadzonki truskawek, malin i poziomek oraz nawozy i narzędzia ogrodowe.

Ważnym punktem programu jest również ogłoszenie wyników konkursu „Gdynia w kwiatach” i wręczenie nagród i wyróżnień. Wiadomo, że miejska zieleń to nie tylko kwiaty, ozdobne rabaty i klomby na skwerach, ulicach czy w parkach. Tworzą ją również kompozycje na tarasach, balkonach, w oknach czy ogrodach mieszkańców. Upiększanie najbliższego otoczenia to równocześnie ozdabianie miasta. I właśnie do kreowania oraz twórczego aranżowania własnej przestrzeni w harmonijny sposób zachęca Biuro Ogrodnika Miasta, które organizuje konkurs „Gdynia w kwiatach”. Ma on zachęcić mieszkańców do pokazania stworzonych przez nich zielonych, przydomowych zakątków, które mogą zainspirować innych do zmian.
26 września o godz. 13.00 twórcy najpiękniejszych i najciekawszych aranżacji kwiatowych zostaną nagrodzeni i wyróżnieni.

Program imprezy
25 września
– 10.00-11.00 – otwarcie imprezy,
– 11.00-15.00 – Jesienne klimaty muzyczne,
– 14.00-17.00 – Pan „Kazimierz Słodki” – mistrz gry na różnych instrumentach kaszubskich,
– 18.00-18.00 – Zakończenie imprezy,
Spotkania z Tabakiernikiem;
Pokazy rzeźbienia piłą – Robert Wyskiel;

26 września
– 10.00-11.00 – Jesienne klimaty muzyczne;
– 11.00-12.00 – Pan „Kazimierz Słodki” - mistrz gry na różnych instrumentach kaszubskich;
– 12.00-12.30 – „Kosakowianie” – występ 16 osobowego chóru kobiecego z Gminy Kosakowo;
– 13.00-13.45 – „Gdynia w Kwiatach” ogłoszenie wyników konkursu oraz uroczyste wręczenie nagród;
– 15.00 – 18.00 – „Grajcë” – Kapela Kaszubska z Mechowa;
Spotkania z Tabakiernikiem;
Pokazy rzeźbienia piłą – Robert Wyskiel;
Dla dzieci
– 13.00-17.00 – „Ekspresowa Ekologia” – zabawy dla dzieci - nauka segregacji śmieci w formie wesołego toru przeszkód, artystyczne pomysły na wykorzystanie odpadów i inne;
– 12.00-14.00 – warsztaty: „Zabawy z ceramiką” oraz „Zabawy z Rękodziełem - zrób swoja makramę”;
– 11.00-16.00 – konkursy o tematyce żeglarskiej;

27 września
– 10.00-10.30 – Jesienne klimaty muzyczne;
– 11.00-11.30 – Pan „Kazimierz Słodki” – mistrz gry na różnych instrumentach kaszubskich;
– 12.00-13.30 – „Folk Acoustic” –  zespół folkowy;
– 14.30-17.30 – „Czarne Kapelusze” – Zespół kaszubski;
– 18.00 – zakończenie imprezy;
Dla dzieci
– 11.00-16.00 – „Żongluj z nami” – Przygotowanie rekwizytów oraz wykorzystanie ich w zabawie żonglerki;
– 12.00-14.00 – Warsztaty: „Zabawy z ceramiką” oraz „Zabawy z Rękodziełem - zrób swoja makramę”;
– 11.00-16.00 – Konkursy o tematyce żeglarskiej;
Spotkania z Tabakiernikiem;
Pokazy rzeźbienia piłą – Robert Wyskiel.

Wydarzenie objął patronatem prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.


Bilety dostępne w sprzedaży internetowej na portalu kupbilecik.pl
Bilety:
normalny – 8 zł, seniorzy i emeryci – 6 zł (w piątek wstęp dla seniorów jest bezpłatny), dzieci powyżej 12 lat – 6 zł, dzieci do lat 12 – wstęp wolny.
 
Dojazd do Parku Kolibki środkami komunikacji miejskiej:
Od strony Gdyni:
Trolejbusy 21 i 31 oraz autobus S przystanek KOLIBKI - na wysokości parkingu C.H. Klif” vis a vis wejścia na teren Parku Kolibki.
Trolejbus 26 do przystanku końcowego przy Centrum Handlowym Klif”.
Stacja Szybkiej Kolei Miejskiej SKM Gdynia – Orłowo.
Od strony Sopotu:
Trolejbusy 21 i 26 oraz autobus S – przystanek Kolibki - przy wejściu na teren Parku Kolibki
Rozkład jazdy dostępny pod adresem: www.zkmgdynia.pl.

Więcej na www.daryziemi.com.