Nocny Bieg Świętojański – zmiany w organizacji ruchu (21-22.06.2024)
Co nowego

Jachty z duszą

Parada jachtów na wodach Zatoki Gdańskiej w ramach zlotu

Parada jachtów na wodach Zatoki Gdańskiej w ramach zlotu "Próchno i Rdza". Fot. Michał Puszczewicz

Co wyniknie z połączenia drewna i stali? - „Próchno i Rdza”, czyli zlot jachtów z duszą. Po raz 13. wykonane ze stali bądź drewna oldtimery z całego kraju zleciały się na Zatokę Gdańską. Po paradzie na trasie Gdynia – Sopot – Gdynia zacumowały w basenie Żeglarskim.

Zaczęło się w 2009 roku od spotkania ledwie siedmiu stalowych „jotek”, czyli jachtów klasy J-80. Z każdym rokiem impreza zorganizowana przez Szkołę Żeglarstwa „Sekstant” przyciągała coraz większą liczbę wiekowych łajb. Do rdzy dołączyło próchno, a jachtów zaczęło uczestniczyć w zlocie tak wiele, że nie mogły pomieścić się w jednej marinie. Z pomocą przyszedł wówczas Pomorski Związek Żeglarski oraz Miasto Gdynia. W 2015 roku prezydent Gdyni Wojciech Szczurek zaprosił jachty z duszą do Mariny Gdynia. W tym roku pojawiły się tu 32 łodzie – po 16 drewnianych i stalowych. Jachty będą gościć w gdyńskiej marinie jeszcze w niedzielę.

Zlotowi jachtów z duszą towarzyszy tradycyjnie parada na wodach Zatoki Gdańskiej, koncerty szant oraz zwiedzanie zacumowanych jednostek, co sprawia, że wydarzenie ma ważny aspekt edukacyjny. Więcej o zlocie można przeczytać na stronie zlotu prochno-rdza.pl.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 09.10.2021 19:50
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 09.10.2021 20:04
  • ikonaZmodyfikował: Przemysław Kozłowski
ikona

Zobacz także

Najnowsze