Co nowego

Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie?

Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie? // mat.prasowy

Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie? // mat.prasowy

27.03.2020 r.

Obecna sytuacja, w której wszyscy się znaleźliśmy, nie jest dla nikogo łatwa. Kolejne obostrzenia, zakaz opuszczania domu, doniesienia z kraju i ze świata budzą niepokój i rodzą wiele pytań. Również wśród dzieci. Jak z najmłodszymi rozmawiać na tak trudny temat, a jednocześnie w jaki sposób odpowiadać na nurtujące je pytania? Z pomocą może przyjść bezpłatne ilustrowane opowiadanie o koronawirusie kolumbijskiej psycholog Manueli Moliny Cruz. Właśnie powstała jego polska wersja.

Polską wersję poradnika przygotował kolektyw MamyProjekt.

Opowiadanie stworzone przez kolumbijską psycholog to krótka historia podróżującego po całym świecie wirusa, przywierającego do ludzi. Ilustracje zostały zaprojektowane tak, by dziecko samo mogło opowiedzieć o tym, jak się czuje słysząc o wirusie.

- Nie ma jednej recepty na to, jak rozmawiać z dzieckiem o trudnych sprawach. Ale ta książeczka podpowiada, jak to zrobić. Pokazuje rodzicom pewien kierunek myślenia – wyjaśnia Małgorzata Żmijska z MamyProjekt.

Ilustrowane opowiadanie o koronawirusie

Internetowa publikacja ma wesprzeć rodziców w rozmowie z dzieckiem i wyjaśnieniu, na czym polega zagrożenie. Autorka radzi, żeby podkreślać rolę samego dziecka w zachowaniu bezpieczeństwa. Dzięki temu maluch może poczuć, że sam przyczynia się do poprawy sytuacji, staje się spokojniejszy. Psycholog zachęca też do wielokrotnego czytania opowiastki z maluchem.

- Z emocjami pracuje się poprzez powtarzalną zabawę i historyjki czytane wiele razy – podkreśla.

Tekst powstał na podstawie informacji prasowej MamyProjekt.