Co nowego

Jak spędzić weekend #wGdyni

Na zdjęciu żółte i niebieskie kwiaty/fot. Karol Stańczak

Na zdjęciu żółte i niebieskie kwiaty/fot. Karol Stańczak

04.04.2019 r.

Ten weekend będzie wyjątkowy, bo w żółto-niebieskich barwach. Żółte będą Pola Nadziei na Pomorzu i koszulki wolontariuszy Festiwalu "Gramy", a niebieskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. W sobotni wieczór na znak solidarności z osobami z autyzmem rozbłyśnie też Gdynia InfoBox.

Żonkilowe Pola Nadziei

W weekend zakwitną Gdyńskie Pola Nadziei. 6 kwietnia wolontariuszy w żółtych koszulkach spotkamy w centrach handlowych, 7 kwietnia w całym mieście.
7 kwietnia o godz. 11.00 z bulwaru wyruszy Żonkilowy Marsz Kijkowy (zbiórka – przy Contrast Cafe), a o godz. 16.00 w Szkole Muzycznej (ul. Bp. Dominika 13A) odbędzie się Koncert Charytatywny pt. „Filmowe Granie na pomaganie”.
Przez Pomorze przejedzie również motocyklowa Żonkilowa Sztafeta.
Akcję Gdyńskie Pola Nadziei organizuje Hospicjum św. Wawrzyńca.
Więcej na www.polanadzieinapomorzu.pl.

„Autyzm? – Zdarza się ;-)

Fundacja Niebieski Szlak, Rada Rodziców oraz społeczność Zespołu Szkół Specjalnych nr 17 zapraszają 6 kwietnia do wzięcia udziału w imprezie popularyzującej wiedzę na temat autyzmu.
Wydarzenie rozpocznie się o godz. 12.00 „Niebieskim Marszem dla Autyzmu” – od Urzędu Miasta Gdyni (al. Marsz. Piłsudskiego 52/54), ul. Świętojańską do budynku Gdynia InfoBox, gdzie odbędzie się impreza popularyzująca wiedzę o autyzmie.
Otworzy ją o godz. 12.30 koncert Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej
Gośćmi specjalnymi wydarzenia będą: aktor Bartłomiej Topa oraz aktor i artysta kabaretowy Szymon Jachimek.
W trakcie imprezy będzie można uzyskać merytoryczne informacje w punktach konsultacyjnych placówek na co dzień wspomagających rozwój osób z autyzmem.
W programie jest również prezentacja pojazdów Straży Miejskiej i Policji, motocykli i samochodów rajdowych, warsztaty i zajęcia plastyczne dla dzieci oraz występy grup wokalnych i tanecznych ze szkół i przedszkoli (w godz. 13.00-17.00). W godz. 14.00-16.00 imprezę odwiedzą psi terapeuci.
Wieczorem budynek Gdynia InfoBox rozbłyśnie na niebiesko w geście solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami.

X Dzień Kreatywny Miejskich Hal Targowych

6 kwietnia w godz. 9.30-14.00 odbędzie się X Dzień Kreatywny Miejskich Hal Targowych.
„Dzień kreatywny” Miejskich Hal Targowych (ul. Radtkego 36/38/40) powraca. Powiew wiosny przynosi nowe pomysły oraz inspiracje. W programie najbliższej edycji wydarzenia znalazły się propozycje warsztatów artystycznych, modowych, spacer kulinarno-historyczny oraz cykl spotkań konserwatorsko-architektonicznych.
Dodatkową zachętą udziału w wydarzeniu jest „Dzień Otwarty” Muzeum Kameralnego, które stanowi swoisty wehikuł czasu Gdyni oraz historycznych, Miejskich Hal Targowych. Udział w aktywnościach jest bezpłatny, ale na warsztaty obowiązują zapisy.
Szczegóły i regulamin wydarzenia: www.haletargowegdynia.pl oraz FB/haletargowegdynia.

Zagrajmy jeszcze raz! – Festiwal Gier Planszowych „Gramy”

Ponad 1000 różnych gier w wypożyczalni, 250 stołów do grania, ponad 10 konkursów i turniejów z nagrodami – to tylko część atrakcji, jakie czekają na gości w dniach 6-7 kwietnia w hali Gdynia Arena (ul. Kazimierza Górskiego 8) na Festiwalu Gier Planszowych „Gramy”.
Festiwal GRAMY to okazja dla wszystkich pasjonatów planszówek, osób poszukujących ciekawego sposobu na spędzenie czasu i rodzin z dziećmi na poznanie nowych gier. Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z grami planszowymi, nie muszą się martwić: w wyborze oraz tłumaczeniu zasad wspierać będą uczestników wolontariusze w żółtych koszulkach. Dostępna będzie także lista „20 gram” – sugerowanych gier, których każdy powinien spróbować.
Święto miłośników planszówek rozpocznie się od rozgrzewki w Przystani Śmidowicza 49 – 5 kwietnia w godz. 16.00-20.00, Przystani Lipowa 15 – 5 kwietnia w godz. 17.00-20.00, Przystani Chylońska 237 – 5 kwietnia w godz. 17.00-20.00 i Wymiennikowni (Kartuska 20B, 81-050 Gdynia) – 5 kwietnia w godz. 18.00-21.00.
Wstęp na „rozgrzewki” jest bezpłatny, a każdy ich uczestnik otrzyma hasło, dzięki któremu wejdzie na festiwal na bilet ulgowy. Gry będą na stałe dostępne w tych miejscach także po wydarzeniu.
Czas wydarzenia: 6 kwietnia w godz. 18.00-20.00 i 7 kwietnia w godz. 10.00-18.00.
Bilety: 20 zł normalny/10 zł ulgowy. Gdyńskie Karty Mieszkańca, Seniora oraz Dużej Rodziny uprawniają do wejścia na bilet ulgowy.
Więcej na www.festiwalgramy.com.

Biesiada Literacka

Gdyńskie Centrum Filmowe i Gdyńskie Centrum Kultury zapraszają 7 kwietnia o godz. 12.00 na spotkanie z Wojciechem Mannem, dziennikarzem radiowym, osobowością polskiego radia, telewizji i estrady.
Spotkanie z cyklu Biesiad Literackich odbędzie się w sali Warszawa Gdyńskiego Centrum Filmowego (pl. Grunwaldzki 2). Rozmowa poświęcona będzie książce Wojciecha Manna „Artysta. Opowieść o moim ojcu”.
Wstęp wolny.

W Domku Żeromskiego

Towarzystwo Przyjaciół Orłowa zaprasza 7 kwietnia o godz. 16.00 do Domku Żeromskiego na słuchowisko Wojciecha Fułka „Ciuciubabka” w reż. Pawła Chmielewskiego.
Prezentacja jest kolejnym akcentem obchodów 60-lecia narodzin polskiego rocka. W słuchowisku pojawią się: Czesław Niemen, Krzysztof Klenczon, „ojciec chrzestny polskiego rocka” Franciszek Walicki, jego żona Czesława oraz... Edward Gierek, który przyczynił się do gwałtownego zakończenia kariery pierwszego polskiego zespołu rock’n’rollowego – „Rhythm& Blues”.
Wstęp wolny, wejście od ul. Zacisznej.

Warsztaty wielkanocne

Gdynia Rodzinna zaprasza dzieci 6 kwietnia w godz. 11.00-14.00 na przedświąteczne warsztaty.
W Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego (pl. Grunwaldzki 2) w towarzystwie Otwartej Pracowni „Ślad” najmłodsi przygotują kolorowe zajączkowe girlandy, ozdobne jajka oraz kartki świąteczne.
Wstęp wolny.

Ogrodowa Niedziela

Ogrodowe Niedziele to świetna okazja, by aktywnie spędzić dzień w otoczeniu lasów, wziąć udział w zajęciach, warsztatach, pospacerować po ogrodzie i jego leśnych ścieżkach.
Każda niedziela to inny temat, prowadzony przez inną osobę (specjalistów z różnych dziedzin: m.in. leśników, botaników, zoologów, a także znawców rzemiosł związanych z użytkowaniem przyrody (np. snycerstwo, kaletnictwo, pszczelarstwo)). Na niektóre warsztaty będą zapisy.
Najbliższa niedziela 7 kwietnia upłynie pod hasłem "Zostań Leśnym Odkrywcą", a poprowadzi ją Witold Ciechanowicz (Nadleśnictwo Gdańsk).
Harmonogram jest również dostępny na stronie LOB Marszewo.
Jak zawsze można też popiknikować i posiedzieć przy ognisku (z własnym prowiantem).

O Czarnych Dziurach

Kwietniowe Science Cafe dla dorosłych w Centrum Nauki Experyment pt. Czarne Dziury – Władcy Czasu i Przestrzeni odbędzie się 7 kwietnia w godz. 16.00-19.00.
Gościem będzie ekspert – Piotr Kosek, pasjonat astronomii, astrofizyki i astronautyki Science Cafe to spotkania z nauką, gdzie goście mają okazję spotkać się z popularyzatorami nauki.
Bilety w cenie 15 zł (10 zł dla posiadaczy Karty Gdynia Senior Plus) w kasach centrum oraz na stronie bilety.experyment.gdynia.pl.

Otwieramy Bibliotekę Wiedzy

Biblioteka Wiedzy to miejsce dla ludzi, którzy pragną rozwijać swoje zainteresowania i uczyć się przez całe życie. Zapraszamy do placówki ciekawych świata uczniów szkół ponad podstawowych i wszystkich, którzy nie stracili zainteresowania nauką.
Placówka mieści się w 2 lokalizacjach. W dawnej Wypożyczalni Naukowej przy ul. Świętojańskiej 141 – nadal będzie można wypożyczać książki, tu też będą odbywały się wydarzenia i znajdzie się miejsce do pracy. Gratką dla wypożyczających będą uwolnione zbiory Czytelni Naukowej. Udostępniane tam będą zbiory z zakresu nauk humanistycznych, a także Gdyniana. Czytelnicy będą też mieli dostęp do prasy oraz baz komputerowych: Academiki (administrowany przez Bibliotekę Narodową polski system cyfrowych wypożyczeń międzybibliotecznych pełniący także funkcję biblioteki cyfrowej), Polony oraz biblioteki cyfrowej NASBI OSBI).
Natomiast w części dawnej Czytelni Naukowej przy (ul. Bpa Dominika 17) działać będzie Czytelnia Czasopism Archiwalnych. Będzie tam można skorzystać ze zbiorów prasy oraz ze stanowisk komputerowych.
Wszystkich chętnych odkrycia nowej odsłony Biblioteki Wiedzy zapraszamy od 15.00! Na pierwszych czytelników czekać będą upominki, a później szereg atrakcji.
5 kwietnia
godz. 15.00 - Otwieramy drzwi do wiedzy
godz. 17.00 - Quiz Wiedzy – sprawdź, ile wiesz i wygraj nagrody
godz. 18.00 - spotkanie z Anną Kowalczyk, autorką książki „Brakująca połowa dziejów. Krótka historia kobiet na ziemiach polskich”
6 kwietnia
godz. 10.00 - Drzwi otwarte. Przychodź zwiedzaj, wypożyczaj
godz. 10.00 - Eksperymentujmy w Bibliotece! Stoiska Centrum Nauki Experyment
godz. 12.00 - Warsztaty dziennikarskie z Grzegorzem Kubickim, redaktorem naczelnym Gazety Wyborczej Trójmiasto

Zobacz to, co najlepsze w Teatrze Miejskim

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza (ul. Bema 26) zaprasza:
– 5, 6 i 7 kwietnia o godz. 19.00 na liryczno-muzyczną i niezwykle dowcipną sztukę Anny Burzyńskiej „Cafe Luna” w reż. Józefa Opalskiego.
Trzy wyjątkowe kobiety o burzliwych życiorysach, można powiedzieć - na skraju załamania nerwowego. Dwóch tajemniczych mężczyzn, z czego jeden na wysokich obcasach oraz filmowe przeboje. Sztuka zainspirowana klimatem filmów Pedro Almodóvara zachwyca, śmieszy i budzi kontrowersje. Prawdziwy labirynt namiętności.
Więcej na www.gombrowicz.art.pl.

Teatr Gdynia Główna zaprasza

Teatr Gdynia Główna (pl. Konstytucji 1) zaprasza:
– 6 kwietnia o godz. 19.00 na spektakl Tchórz! (…odważna tragikomedia) w reż. Jacka Bały. Główny bohater – życiowy tchórz jest przekonany o swojej całkowitej nieprzydatności dla społeczeństwa i rozpaczliwie marzy o dokonaniu heroicznych czynów. Bohaterem najłatwiej zostać na wojnie i właśnie dlatego walka z własną niemocą przybierze wyraźnie militarny i zarazem symboliczny wymiar.
Bilety 30/35 zł.
– 7 kwietnia godz. 12.00 na Stację Bajek: „Bajka o księżniczce Popi i smoku Tarabistraku” wg Pierre’a Gripariego w reż. Ewy Ignaczak. Jak znaleźć ukochanego, który pojawia się tylko w snach i jakim sposobem pokonać mocarnego smoka Tarabistraka? Na te pytania będzie musiała znaleźć odpowiedź księżniczka Popi.
Bilety: 25 zł.
Sprzedaż online: http://teatrgdyniaglowna.interticket.pl. Rezerwacja: tel. 58 351 15 12, kom. 600 306 634; 600 306 632 i mailowa: teatr@teatrgdyniaglowna.pl.
Więcej na www.teatrgdyniaglowna.pl.

Klub Filmowy

Klub Filmowy (ul. Polska 1) zaprasza:
– 5-7 kwietnia o godz. 18.00 – „Córka trenera”,
– 5-7 kwietnia o godz. 20.00 – „Złodziejaszki”.
Bilety: 12 zł (dostępne na interticket.pl).
Więcej na www.klubfilmowy.pl.

Odwiedź Konsulat Kultury

Spektakle, koncerty i wydarzenia odbywające się przy ul. Jana z Kolna 25, na które bilety można nabyć w kasie Konsulatu Kultury, w CultureBoksie oraz na stronie: www.interticket.pl:
– 5 kwietnia o godz. 19.00 i 21.30 – spektakl „Ożenek” w reż. Piotra Jankowskiego. Klasyka światowej komedii powraca na deski trójmiejskiego teatru. Nikołaj Gogol buduje absurdalny komizm dialogów, zagląda wewnątrz człowieka i wyśmiewa jego próżność, obawy i… głupotę.
Bilety: 40/35 zł
– 6 kwietnia o godz. 16.30 i 19.00 oraz 7 kwietnia o godz. 17.00 – spektakl „Psiunio” w reż. Grzegorza Chrapkiewicza, który zostanie zagrany po raz 50. Tragikomedia dzięki humorystycznym dialogom i brawurowej grze aktorów obnaża słabości związku pomiędzy kobietą a mężczyzną i przedstawia relacje międzyludzkie w zupełnie nowym świetle.
Bilety: 40/35 zł.
– 7 kwietnia o godz. 17.00 – koncert „Młynarski Kameralnie” (Sala Koncertowa Portu Gdynia, ul. Rotterdamska 9). Muzyczna podróż śladami Wojciecha Młynarskiego. Na scenie Iza Połońska i gość specjalny: Zbigniew Zamachowski.
Bilety: 50 zł.
Rezerwacja i sprzedaż biletów: tel. 667 022 652, e-mail: rezerwacja@gck.gdynia.pl.

Spotkajmy się w Kinie Studyjnym GCF

Z Ewą Ewart i Wojciechem Jagielskim oraz wieloma innymi reporterami można się w tym tygodniu spotkać w Gdyńskim Centrum Filmowym podczas trwającego właśnie Festiwalu Wrażliwego. Kino Studyjne GCF rozpoczyna też cykl pokazów filmowych adresowanych do dzieci ze spektrum autyzmu.

Rozmowa pod hasłem „Świat oddycha skrzelami” z podróżniczką Kamilą Kielar otworzy 6 kwietnia cykl spotkań z reporterami w Gdyńskim Centrum Filmowym w ramach trzeciej edycji Festiwalu Wrażliwego. Na ten sam dzień zaplanowano także spotkanie autorskie z Łukaszem Pilipem „Podwórko bez trzepaka. Opowieści z dzieciństwa”. Ostatnim festiwalowym gościem tego dnia będzie Krzysztof Story, który opowie o reporterskim projekcie „Adres - Polska”. Wstęp na spotkania jest wolny.

Seanse filmowe dla dzieci ze spektrum autyzmu oraz ich opiekunów – to nowość w programie Gdyńskiego Centrum Filmowego. We współpracy z Fundacją Pomoc Autyzm raz w miesiącu w sali kinowej Goplana odbywać się będą projekcje przyjazne sensorycznie dla młodych widzów, którzy nie lubią dużego hałasu, mają trudności ze spokojnym siedzeniem w bezruchu przez dłuższy czas lub są wrażliwi wzrokowo. Pierwszy taki seans 6 kwietnia o godz. 10.00. Dzieci zobaczą film „Basia 2”, czyli kontynuację przygód bohaterki książek Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak.
Bilety na film kosztują 18, 15 i 12 zł (normalny/ulgowy/grupowy).
Sala Warszawa
Piątek, 5 kwietnia
Ciemno, prawie noc – 11.20
Kurier – 13.40    
Miłość i Miłosierdzie – 16.00
Przedszkolanka – 18.10
Schyłek dnia – 20.10                                                                                                                                                
Sobota, 6 kwietnia                                                                  
Basia 2 – 10.00
Ciemno, prawie noc – 11.20
Kurier – 13.40    
Miłość i Miłosierdzie – 16.00
Przedszkolanka – 18.10
Schyłek dnia – 20.10                                                                                                                                                 
Niedziela, 7 kwietnia
Miłość i Miłosierdzie – 16.00
Przedszkolanka – 18.10
Schyłek dnia – 20.10 

Sala Goplana
Piątek, 5 kwietnia
Basia 2 – 10.00
Wszyscy wiedzą – 11.20
Manu bądź sobą – 14.00
W domu innego – 15.50
Festiwal Wrażliwy. Pokazy reportażu filmowego – 18.00    
Wilcze  echa – 21.15
Sobota, 6 kwietnia
Basia 2. Kino  Przyjazne Sensorycznie  – 10.00
Manu bądź sobą – 11.40
Festiwal Wrażliwy. Spotkania z Reporterami – 14.00, 16.00, 18.00
Wilcze  echa – 20.20
 
Niedziela, 7 kwietnia
Basia 2 – 10.15
Green Book – 11.30
Manu bądź sobą – 14.10
Wszyscy wiedzą – 16.00
W domu innego – 18.30
Wilcze  echa  – 20.40                                                                                                                                            
Sala Morskie Oko
Piątek, 5 kwietnia
Miłość i Miłosierdzie  – 10.10
W domu innego – 12.20
Berlin. Barcelona  – 14.30
Yomedine. Podróż życia – 16.30
Kapitan  – 18.30
Jutro albo pojutrze – 20.50
Sobota-niedziela, 6-7 kwietnia
Miłość i Miłosierdzie  – 10.10
W domu innego – 12.20
Ogród rodzinny. Dezerter – 14.30
Berlin. Barcelona – 16.50
Yomedine. Podróż życia – 18.50
Jutro albo pojutrze  – 20.50

Repertuar na stronie www.gcf.org.pl.