Co nowego

Jak spędzić weekend #wGdyni

Zdjęcie żółtych kwiatów/fot. Karol Stańczak

Zdjęcie żółtych kwiatów/fot. Karol Stańczak

16.05.2019 r.

W najbliższy weekend miasto nie zaśnie. W swoje gościnne progi zapraszają w tym roku: Muzeum Emigracji, Muzeum Miasta Gdyni i Muzeum Marynarki Wojennej. Można też będzie zajrzeć do Gdyńskiego Muzeum Motoryzacji, Konsulatu Kultury, i biblioteki Śródmieście. Atrakcje przygotowały też: Halo Kultura, Automobilklub Morski, Tubaza, Uniwersytet Morski a na pokład zapraszają Dar Pomorza, ORP Błyskawica i Zawisza Czarny. Trwa Millennium Docs Against Gravity, największy w Polsce festiwal kina dokumentalnego. Maj to też miesiąc sąsiedzkich pikników.


Jedzenie za… śmieci? Sprzątajmy razem!

Wspólne działania społeczności na rzecz środowiska to już globalny trend. Gdyńska akcja idealnie wpisuje się w ten temat. 18 maja w godz. 12.00-16.00 odbędzie się wspólne sprzątanie tzw. Międzytorza.
Organizatorzy planują zbieranie śmieci na zielonym obszarze od ul. Chrzanowskiego do ul. Marka Zygmunta.
„Zrób z nami porządek i napełnij żołądek” – takiego hasła używają pomysłodawcy i tak można też najprościej streścić założenia całej akcji. 18 maja w godz. 12.00-16.00 przy ul. Chrzanowskiego (obok nieużytkowanego terenu kolei nazywanego Międzytorzem), food truck inicjatorów będzie wydawał wegetariańskiego wrapa w zamian za każdy zebrany na miejscu worek śmieci.
Aby wziąć udział w „Sprzątaniu Międzytorza”, nie trzeba wcześniej się zapisywać. Na miejscu będą przygotowane oznaczone worki na śmieci, które będą brały udział w akcji.
Organizatorzy zapowiadają też przygotowanie miejsc do odpoczynku i zjedzenia uczciwie „wyzbieranego” wrapa. Skąd wziął się zapał do wspólnego sprzątania? Wskazują na problemy ekologiczne, które dotyczą całego świata i wierzą, że każda akcja tego rodzaju to ważny krok w drodze po pozytywne zmiany.
Przedsięwzięcie to wspólna inicjatywa restauracji Falla, miasta i firmy Remondis, która podstawi kontenery na wywóz odpadów.

Tydzień „Zawiszy Czarnego”

Wodowanie książki Miry Urbaniak, rejsy po Zatoce Gdańskiej oraz koncerty i potańcówka na pokładzie „Zawiszy Czarnego” – to tylko niektóre atrakcje zaplanowane na Tydzień „Zawiszy Czarnego”.
Tydzień „Zawiszy Czarnego” to cykl wydarzeń zorganizowanych przez Centrum Wychowania Morskiego Związku Harcerstwa Polskiego. Od 18 do 26 maja na miłośników tematyki morskiej czekają atrakcje, w których głównym bohaterem będzie flagowy żaglowiec ZHP „Zawisza Czarny”.
Tydzień „Zawiszy Czarnego” rozpocznie się 18 maja o godz. 16.00 wodowaniem książki „Za sterem. Od krawcowej do kaphornowca” Miry Urbaniak. Na pokładzie odbędzie się minikoncert szantowy.
18 maja wieczorem „Zawisza Czarny”, w ramach Europejskiej Nocy Muzeów, zostanie udostępniony do zwiedzania.
Szczegóły na www.cwm.edu.pl.

Teatr Gdynia Główna zaprasza

Teatr Gdynia Główna (pl. Konstytucji 1) zaprasza:
– 18 maja o godz. 19.00 w Teatrze Tańca – Konstelacje. Choreografia i wykonanie: Dana Chmielewska, Agata Gregorkiewicz, Aleksandra Konieczna. Kosmiczna wariacja na temat układów i współzależności sił, ciał, idei i relacji. To badanie wzajemnego oddziaływania mikro- i makrokosmosów: jednostki i grupy.
Bilety 25/30 zł.
– 19 maja o godz. 12.00 na Stację Bajek: „Bajka o księżniczce Popi i smoku Tarabistraku” wg Pierre’a Gripariego w reż. Ewy Ignaczak.
Jak znaleźć ukochanego, który pojawia się tylko w snach i jakim sposobem pokonać mocarnego smoka Tarabistraka? Na te pytania będzie musiała znaleźć odpowiedź księżniczka Popi. Dzielna i odważna bohaterka przemierzy świat w poszukiwaniu swojego wyśnionego księcia i trafi do Schroniska dla Zabłąkanych Dzieci, które wyjątkowo trudno opuścić. A na horyzoncie tej trudnej podróży czai się jeszcze… Smok. Bilety: 25 zł.
Szczegóły na www.teatrgdyniaglowna.pl.

Koncert

19 maja o godz. 11.00 w sali koncertowej Portu Gdynia (ul. Rotterdamska 9) odbędzie się poranek muzyczny „Koncert z okazji 200. rocznicy urodzin Pana Moniuszki”. Dzieci usłyszą słynną melodię kurantową oraz znane arie ze „Strasznego Dworu” Stanisława Moniuszki.
Bilety: 12 zł.
Rezerwacja i sprzedaż biletów: tel. 667 022 652, e-mail: rezerwacja@gck.gdynia.pl.

Odwiedź Konsulat Kultury

Spektakle, koncerty i wydarzenia odbywające się przy ul. Jana z Kolna 25.
Propozycje Gdyńskiego Centrum Kultury:
– 17 maja o godz. 19.00 – spektakl „Noc Helvera” w reż. Grzegorza Chrapkiewicza. Dramat Ingmara Villqista to odbicie współczesnych zjawisk i lęków.
Bilety: 40/35 zł.
– 19 maja o godz. 14.00 na muzyczne popołudnie w ramach Małej Gdyńskiej Filharmonii „Fuga, toccata i świat Jana Sebastiana Bacha”. W trakcie koncertu goście przeniosą się w czasie do XVI i XVII wieku. Będą goście, ciekawe instrumenty, konkursy i muzyczne niespodzianki.
Bilety: 12 zł
– 19 maja o godz. 17.00 i 20 maja o godz. 9.00 i 11.30 na spektakl lalkowy „Iwan – carski syn” w reż. Konrada Szachnowskiego. Z carskiego ogrodu giną jabłka słynące z urody na całym świecie. Zrozpaczony Car chce wysłać jednego ze swoich trzech synów na poszukiwania Żar-Ptaka, który okrada ogród. W drogę wyrusza najmłodszy syn – Iwan. Podczas podróży przeżywa wiele przygód. Opowieść o przyjaźni, miłości i walce ze złem.
Bilety: 25 zł.
Rezerwacja i sprzedaż biletów: tel. 667 022 652, e-mail: rezerwacja@gck.gdynia.pl, kasa Konsulatu Kultury, CultureBox (ul. Świętojańska 30) oraz na stronie internetowej: www.interticket.pl.

„Muzyczna majówka na Wzgórzu”

Rada Dzielnicy Wzgórze św. Maksymiliana, Szkoła Muzyczna I i II st. i Przedszkole Samorządowe nr 9 zapraszają 18 maja w godz. 12.30-17.30 na „Muzyczną majówkę na Wzgórzu”.
Program:
– godz.12.30-15.00 – Przedszkole Samorządowe nr 9 (ul. Bp. Dominika 5):
– gry, konkursy i zabawy taneczne „Z muzyką przez Europę” – „TeatrQfer”,
– występ uczniów SM I i II st. w Gdyni,
– poczęstunek i zabawy na powietrzu;
– godz. 15.00-17.30 – Szkoła Muzyczna I i II st. (ul. Bp. Dominika 13A):
– oprowadzanie po Szkole Muzycznej,
– koncert z cyklu „Scena dla Młodych”,
– poczęstunek.
Wstęp wolny.

Piknikuj ze Strażakami na Chwarznie

Rada Dzielnicy Chwarzno-Wiczlino zaprasza 19 maja w godz. 12.00-18.00 na Piknik ze Strażakami i wymianą sąsiedzką w tle.
Na polanie za komisariatem (miejscu, gdzie było „Kino pod chmurką”) odbędzie się wymiana sąsiedzka, kiermasz żywności i rękodzieła, pokazy na scenie, konkursy ze strażackimi nagrodami, serwis rowerowy, animacje dla dzieci.

Być jak Pągowski

Gdyńskie Centrum Kultury (ul. Jana z Kolna 25, Konsulat Kultury) zaprasza na wydarzenia związane z osobą Andrzeja Pągowskiego.
Artysta będzie bohaterem wystawy plakatów, którą od 17 maja można będzie podziwiać na patio oraz niedzielnego spotkania, 19 maja o godz. 12.00, w ramach Biesiady Literackiej. Będzie to rozmowa wokół książki „Być jak Pągowski”.
Na oba wydarzenia wstęp wolny.

W Domku Żeromskiego

Towarzystwo Przyjaciół Orłowa zaprasza do Domku Żeromskiego:
– 19 maja o godz. 16.00 na Nabożeństwo Majowe nad morzem i koncert piosenek biesiadnych w wykonaniu zespołu ks. Zygmunta Słomskiego obok Domku Żeromskiego.
Wstęp wolny.

Noc Muzeów w Gdyni

Na gości czekać będą muzea, instytucje kultury i moc atrakcji. To jedyna okazja by zobaczyć niedostępne na co dzień zakamarki, ujawniane tajemnice i sekrety. Tej nocy warto wyjść na miasto. W swoje gościnne progi zapraszają w tym roku: Muzeum Emigracji, Muzeum Miasta Gdyni i Muzeum Marynarki Wojennej.
Można też będzie zajrzeć do Gdyńskiego Muzeum Motoryzacji, Konsulatu Kultury, i biblioteki Śródmieście. Atrakcje przygotowały też: Halo Kultura, Automobilklub Morski, Tubaza, Uniwersytet Morski a na pokład zapraszają Dar Pomorza, ORP Błyskawica i Zawisza Czarny.
Tej nocy kursować będzie specjalna linia autobusów NM.
Stowarzyszenie Halo Kultura
(Miejskie Hale Targowe, Podziemia Hali Płaskiej, wejście od ul. 3 Maja), #PEŁNIA,
godz. 22.00-01.00
otwarte pracownie artystyczne; projekt „Śnienie” - oniryczne kinografiki - Katarzyna Anielska i Krzysztof Winciorek, instalacja fotograficzna Joanny Borowiec; readymade - instalacja Diany Lenart, monotypie z serii „Kamień” Doroty Zboroszko w One Galery,
– 24.00 - koncert zespołu „Królestwo”.
Muzeum Miasta Gdyni
(ul. Zawiszy Czarnego 1 i okolice), #GRAMY!
godz. 19.00-1.00
– 19.30-22.00 – „Nocne podchody” – gra muzealno-plenerowa ze strefą edukacyjną „MAPOWANIE”;
– 19.30, 21.30 – „Gdyńskie legendy miejskie” – wykład prof. Marka Adamca;
– 20.30, 22.30 – „Rajdy, podchody i zawody. Formy działalności harcerskiej w Gdyni przed 1939 r.” – wykład Dariusza Małszyckiego;
– 22.15 „Węgiel, Perfumy, Karate – historia gdyńskich kin” – wykład Michała Miegonia; miejsce: Kino Goplana (dawne Kino Polonia), ul. Żeromskiego 49
UWAGA: ograniczona liczba miejsc, obowiązują wcześniejsze zapisy na adres zapisy@muzeumgdynia.pl
– 23.00-23.30 – Koncert zespołu „Cisowa-Wrzeszcz” połączony z projekcją filmu „Narodziny Miasta”; miejsce: Kino Goplana (dawne Kino Polonia), ul. Żeromskiego 49
UWAGA: ograniczona liczba miejsc, obowiązują wcześniejsze zapisy na adres zapisy@muzeumgdynia.pl
Muzeum Marynarki Wojennej
(ul. Zawiszy Czarnego 1B), #WACHTA, cena wstępu 1 zł, godz. 19.00-1.00,
– 19.00 – występ Orkiestry Reprezentacyjnej MW;
– przez całą noc: wystawa „Zbrojownia Muzeum Marynarki Wojennej”, wystawa stała „Mamy rozkaz Cię utrzymać…”, „W świecie dawnych żaglowców” oraz Ekspozycja Plenerową Broni i Uzbrojenia Morskiego; pokazy i stoisko Żandarmerii Wojskowej; pokazy i stoisko Batalionu Saperów FOW, kuchnia polowa z wojskową grochówką, pokazy i stoisko Biur Hydrograficznego MW, stoisko Ośrodka Szkolenia Nurków i Płetwonurków WP, grupy rekonstrukcji historycznej – „Sojusz”, „Fort”, „G.O.O.D”, MDLot, „Obrona Wybrzeża”.
ORP Błyskawica, al. Jana Pawła II 1, Cena wstępu: 1 zł, zwiedzanie.
Narodowe Muzeum Morskie
(Dar Pomorza, al. Jana Pawła II), #WACHTA, wstęp: 1 zł, godz. 19.00-1.00
Program: samodzielne zwiedzanie zabytkowych pokładów Białej Fregaty, prezentacja egzotycznych muszli i opowieści o przemytnikach, zagadki „Mity i legendy żeglarskie”.
Żaglowiec Zawisza Czarny
(nabrzeże Prezydenta),
w godz. 19.00-00.30
„Zawisza Czarny” zostanie udostępniony do zwiedzania. Pomoże w tym specjalna gra, której uczestnicy będą krok po kroku poznawać kolejne części żaglowca. Grę można będzie rozpocząć w dowolnej chwili.
Automobilklub Morski
(ul. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego 28), #RETRO,
19.00-1.00,
– wystawa zabytkowych pojazdów i przedmiotów związanych z zabytkową motoryzacją oraz historią i osiągnięciami zawodników Automobilklubu, wystawa pamiątek po rajdach i wystawach motoryzacyjnych, zwiedzanie siedziby, czyli zabytkowej willi w stylu zakopiańskim.
Gdyńskie Centrum Kultury
(ul. Jana z Kolna 25), #LEGENDY,
godz. 19.00-24.00
Znane postaci z miejskich legend pojawią się w Konsulacie Kultury. Każdy będzie mógł spróbować odgadnąć, kim są te osoby i dlaczego kiedyś mówiło o nich całe miasto.
Biblioteka Śródmieście
(ul. Władysława IV 7/15), #CZYTAMY
godz. 17.00-24.00,
Przez całe popołudnie i wieczór czytelnicy będą mogli korzystać z atrakcji Biblioteki Śródmieście, czyli wypożyczać książki, grać w gry planszowe, korzystać z Memory Lab, słuchać muzyki, czy zwyczajnie zrelaksować się z książką w dłoni popijając kawę, a to wszystko pod osłoną nocy. Dodatkowo pracownicy Biblioteki Gdynia będą mieli dyżur, podczas którego doradzą, dobiorą lekturę i pokażą, że każdy znajdzie książkę dla siebie. Dla dzieci natomiast zorganizowane zostanie „Czytanie w ciemnościach”. Konieczne będą latarki.
– 17.00-20.00 – dyżur pracowników Biblioteki Gdynia, którzy doradzą lekturę i pokażą, że każdy znajdzie coś dla siebie,
– 18.00 i 20.00 – Czytanie w ciemnościach (dla dzieci) Uwaga! Koniecznie weźcie ze sobą latarki!
Gdyńskie Muzeum Motoryzacji
(ul. Żwirowa 2C), #RETRO,
godz. 19.00-24.00.
Gościom zostanie udostępniony zabytkowy samochód z symulatorem wyścigów na torze wyścigowym, również symulator lotów RC. Zostanie otwarta przestrzeń gier retro, gdzie dla zwiedzających przygotowane liczne stanowiska, które pozwolą miłośnikom rozrywki wirtualnej cofnąć się do przełomu lat 90. Wystawione zostaną zabytkowe samochody, przy i w których będzie można zrobić pamiątkowe zdjęcie,
O godz. 20.00 (do 24.00) odbędzie się koncert muzyka grającego stare przeboje na zabytkowym pianinie, w przerwach muzyka z dawnych lat odtwarzana na starym patefonie.
Muzeum Emigracji / Muzeum Śląskie (ul. Polska 1), #TĘ NOC SPĘDZAMY RAZEM, godz. 19.00-1.00,
Otwarcie wystawy stałej oraz wystawy czasowej „Love Boat. Rozkosze rejsów „Stefanem Batorym” na fotografiach Hipolita Śmierzchalskiego”,
– 20.00, 21.00, 22.00, 23.00 – występy orkiestry górniczej,
19.30, 20.30, 21.30, 22.30 – performance węglowy,
– 20.15, 21.15, 23.15, 00.15 – oprowadzenie po magazynach (obowiązują zapisy),
– 19.00-22.00 – warsztaty dla dzieci.
Noc muzeów w tuBazie
(al. Zwycięstwa 291)
godz. 19.00-23.00
– Pokazy i otwarte warsztaty w pracowniach w tuBazie (Pracownia Krawiecka, Pracownia Sitodruku, Pracownia Stolarska)
– Wystawa prac sitodrukowych
– Prezentacja działań tuBazy
godz. 21.30-22.30
„Wolność gra wolno” – Koncert zespołu „WOLNOŚĆ” w wozowni.
Tego dnia uruchomiona zostanie linia NM. Trasa i rozkład na www.zkmgdynia.pl.

Najlepsze filmy dokumentalne świata – spotkajmy się w Kinie Studyjnym

Millennium Docs Against Gravity, największy w Polsce festiwal kina dokumentalnego, trwa w Gdyńskim Centrum Filmowym. W ramach festiwalu zaplanowano też spotkania z reżyserami i ekspertami, warsztaty i ważne debaty.
Na praktyczne warsztaty można wybrać się w piątek, 17 maja, po pokazie filmu „Igrzyska pamięci” . Bartłomiej Boral podpowie, jak na co dzień można ćwiczyć pamięć. Tego samego dnia po pokazie „Serbki” spotkanie z Nebojšem Slijepčevićem.
18 maja na trawie przy GCF odbędą się „Rozmowy zwierząt i ludzi. Ćwiczenia z komunikacji z psami”, nawiązujące do filmu „Najlepszy przyjaciel człowieka”. W Kinie Studyjnym natomiast – spotkanie z Michałem Wroczyńskim pod hasłem „Jak żyć z robotami? Sztuczna inteligencja, prawdziwe dylematy” po pokazie filmu „A to mój przyjaciel robot”.
Na debatę „Czy uczciwa ekonomia jest dziś możliwa?” po jedynym pokazie filmu „Kwity z Panamy” zaprasza Wyższa Szkoła Bankowa. Gościem będzie Bartosz Kocejko, dziennikarz OKO.press. Również w sobotę, po pokazie „Świadków Putina” z widzami spotka się Witalij Manski.
Plenerowe warsztaty biegowe z maratończykiem Piotrem Suchenią rozpoczną festiwalową niedzielę, 19 maja, w nawiązaniu do filmu „3100: biegnij i medytuj”. Tego samego dnia można się wybrać na Rodzinną Akademię Dokumentalną, poświęconą losom dzieci-uchodźców. Spotkanie z liderem wypraw górskich Jakubem Urbańskim pod hasłem: Od czego zależy sukces wyprawy wysokogórskiej, odbędzie się po pokazie „Ostatniej góry”. A po filmie „Kraina miodu” spotkanie z pszczelarzem Mieczysławem Białobrzeskim.
Spotkanie z krytykiem filmowym Michałem Oleszczykiem odbędzie się po niedzielnym pokazie filmu „Krytyczka. Sztuka Pauline Kael”, poświęconym jednej z najbardziej wpływowych krytyczek filmowych w historii kina. Dlaczego warto być obywatelem Europy po filmie „Erasmus – obywatele Europy” dyskutować będą: Wiesław Byczkowski – wicemarszałek województwa pomorskiego, Ewa Kiszka z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Adam Mikołajczyk – z Urzędu Marszałkowskiego oraz Alicja Jagodzińska – przedstawicielka Erasmus Student Network Polska. Niedzielny wieczór zakończy spotkanie z Anną Eborn, reżyserką „Transnistrii” o Naddniestrzu, powszechnie nieuznawanym państwie ze stolicą w Tyraspolu.
Repertuar i bilety dostępne są w kasie Kina Studyjnego GCF oraz na stronie internetowej www.gcf.org.pl.