Co nowego

Jak spędzić weekend #wGdyni?

Jak spędzić weekend #wGdyni? - kolaż z plakatów weekendowych wydarzeń

Jak spędzić weekend #wGdyni? - kolaż z plakatów weekendowych wydarzeń

12.09.2019 r.

To będzie kulinarny weekend. Jednak w drodze pomiędzy restauracjami warto też zajrzeć na którąś z gdyńskich imprez. Którą? Musicie zdecydować sami.

Weekend Kulinarny

Gdynia już po raz jedenasty będzie rozkochiwać mieszkańców i przyjezdnych w wyśmienitej kuchni. W dniach 13-15 września odbędzie się XI Weekend Kulinarny, podczas którego w wybranych restauracjach Szlaku Kulinarnego Centrum Gdyni, będzie można spróbować specjalnie przygotowanych dań w cenie 10 zł.

Weekend Kulinarny to doskonała okazja, by wybrać się na kulinarną wędrówkę po Gdyni.

W tegorocznej edycji wydarzenia udział wezmą następujące restauracje: Białe Wino i Owoce, Bliżej, Bollywood Lounge, Chwila Moment, Dwa w Jednym, Hanaya Ramen, Kapitan Cook, Karczma Borowej Ciotki, Cukiernia Więcej!, Kluska, Kofeina Gdynia, Coffee House, Kulinarna Ukraina, Ogniem i Piecem, Punkt Gdynia, Róża Wiatrów, Tako, Tokyo Sushi Bar, Trafik Jedzenie i Przyjaciele, Vertigo Restobar, Ha Noi „PHO”, Tawerna Gdynia, Kandelabry Pub – multitap, Aleja 40, Jedz Pij Tańcz, Bergamo Gdynia oraz Batory Food Hall - Palce Lizać, Pociągnij za Słomkę, DecapiTacos, U Lodziarzy, Zater Orient, Burger Stacja, Fryta, Pizza & Tapas.

Od piątku do niedzieli, w określonych godzinach restauracje przygotują autorskie menu degustacyjne w formie mini dań w cenie 10 złotych. Rozpiska godzinowa opublikowana jest na www.kulinarnagdynia.pl.

XI Weekend Kulinarny oprócz możliwości smakowania regionalnej kuchni, proponuje dodatkową zachętę w formie konkursów z atrakcyjnymi nagrodami. Aby wziąć udział w zabawie wystarczy opublikować zdjęcie, opisane #kulinarnyrajdgdynia @Kulinarnagdynia lub zebrać co najmniej 3 naklejki za promocyjne dania z 3 różnych restauracjach. Szczegóły konkursu na znajdują się na www.kulinarnagdynia.pl.


Memoriał Pamięci Franciszki Cegielskiej i Małgorzaty Dydek

W tym roku Memoriał Pamięci Franciszki Cegielskiej i Małgorzaty Dydek ma charakter charytatywny. Celem inicjatywy jest wsparcie osób podwójnie skrzywdzonych przez los. To niepełnosprawne dzieci nie mogące wychowywać się w rodzinach biologicznych. Otoczone miłością wychowują się w rodzinach zastępczych, jednak ich potrzeby są zdecydowanie większe niż zdrowych dzieci.

Nikola, Agnieszka, Ania oraz Dawid – potrzebują rehabilitacji, terapii, zajęć dodatkowych, specjalistycznego sprzętu oraz zabawek edukacyjnych – wszystko po to by wesprzeć ich rozwój i dać im szczęście. Zachęcamy do wsparcia i przyłączenia się do naszych działań oraz zmiany świata na lepsze. To możliwe. A wszystko pod hasłem:
POMAGAMY – WYGRYWAMY

13.09.2019 - Piątek

16:30 Enea AZS Poznań – VBW CEKK Cegled
18:30 Ceremonia otwarcia
19:00 Arka Gdynia – Politechnika Gdańska

14.09.2019 - Sobota

16:30 Politechnika Gdańska – Enea AZS Poznań
19:00 VBW CEKK Cegled – Arka Gdynia

15.09.2019 - Niedziela

12:30 Politechnika Gdańska – VBW CEKK Cegled
15:00 Arka Gdynia – Enea AZS Poznań
16:30 Zakończenie turnieju

Wstęp Bezpłatny!


Jean Paul Gaultier. Szyk i krzyk

Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na cykl projekcji filmowych o modzie. W trakcie kilku spotkań filmowych zaprezentowane zostaną niezwykłe sylwetki projektantów mody oraz jej związek z sztuką. Jako pierwszy - w piątek 13 września o godz. 18.00 wyświetlony zostanie film: „Jean Paul Gaultier. Szyk i krzyk”.

Jean Paul Gaultier to ekscentryczny projektant, który w branży nazywany bywa „enfant terrible” paryskiego świata mody. Jego oryginalny charakter i zamiłowanie do łamania konwenansów powodują, że kojarzony jest z bezkompromisowością i ekstrawagancją. Ten niezwykły wizjoner znany jest z uderzających i wywrotowych kreacji. Gaultier opowiada o swoim życiu, a najważniejsze etapy jego biografii ukazane zostały w teatralnym show, którego on sam jest autorem, w legendarnej sali Folies Bergère.

Poznajemy postać kultowego projektanta, jak również najlepszą francuską modę w jej niepowtarzalnym i rozpoznawanym stylu. Zanurzamy się w ekscentryczny, często prowokacyjny świat Gaultiera, obserwując w jaki sposób pracuje i zbiera inspiracje. Opowiada on o swoich doświadczeniach z Pierre'em Cardinem i Jeanem Patou oraz składa hołd osobom, które na niego wpłynęły, w tym Josephine Baker.
Wstęp wolny.


Rady Dzielnic zapraszają

Rada Dzielnicy Chylonia oraz Fundacja Adaptacja zapraszają na Święto Ulicy Chylońskiej.
Festyn z tej okazji odbędzie się w sobotę 14 września w godz. 14.00-20.00 w Parku Kilońskim. W programie występy zespołów: Kaszubski, Fala, Bim Bam, Axel Gdynia, koncert z okazji 20-lecia zespołu Ależ Babki, gwiazda wieczoru „ADI”. Bezpłatne atrakcje dla dzieci i nie tylko: malowanie buziek, dmuchańce, gry i zabawy dla dzieci, zabawy plastyczne, gry planszowe i karciane oraz dla smakoszy: grochówka, popcorn i wata cukrowa.
Wstęp wolny.
***
Rada Dzielnicy Pustki Cisowskie – Demptowo zaprasza 14 września na „Dzielnicowy Festyn Rodzinny”. Początek o godz. 10.00.
W programie festynu, który odbędzie się na boisku przy Szkole Podstawowej nr 16 (ul.Chabrowa 43), m.in.: malowanie buziek, dmuchane zjeżdzalnie, fotobudka, eurobangee, strzelnica laserowa, pokaz psów ratowniczych i Straży Pożarnej, zajęcia ruchowe, grochówka i słodkie smakołyki.
Podczas Festynu prowadzona będzie rejestracja czworonogów do programu „Pies w Wielkim Mieście”. W tym dniu będzie okazja do wspólnej zabawy i rozmowy z: Wydział em Środowiska Urzędu Miasta Gdyni, Biblioteką Gdynia, PEWIK Gdynia - Zdrowa Woda, Ogrodem Botanicznym Marszewo, Acitv Studio Rekreacji, Bankiem Żywności w Trójmieście i cukiernią Sabinka.
Wstęp wolny.
***
Rada Dzielnicy Cisowa zaprasza na Festyn Międzypokoleniowy – Koncert Niepodległościowy, który odbędzie się 15 września w Parku Cisowej (ul. Kcyńska). Początek o godz. 14.00.
W programie występy zespołów: Kaszubski, Fala, Bim Bam, Axel Gdynia, Ależ Babki. gwiazda wieczoru „ADI”. Bezpłatne atrakcje dla dzieci i nie tylko: malowanie buziek, dmuchańce, gry i zabawy dla dzieci, zabawy plastyczne, gry planszowe i karciane oraz dla smakoszy: grochówka, popcorn i wata cukrowa.
Wstęp wolny.

Koncerty

W sobotę 14 września o godz. 19.30 w Parafii św. Antoniego na Wzgórzu św. Maksymiliana odbędzie się Koncert Młodzieży Polonijnej.
Klub Kultury Polskiej im. Henryka Sienkiewicza z Energodaru na Ukrainie, który jest organizatorem koncertu, kultywuje tradycje polskich pieśni ludowych i tańców narodowych. Skupia się też na idei wychowania młodzieży polskiego pochodzenia w poczuciu więzi z Polską.
Wstęp wolny.
***
Klub Marynarki Wojennej zaprasza na koncert „Wysocki, Okudżawa. Dwaj najwięksi bardowie XX w.” w wykonaniu zespołu PIRAMIDY.
Koncert odbędzie się w niedzielę 15 września o godz. 17.00 w sali kolumnowej Klubu (ul. Zawiszy Czarnego 1).
Wstęp wolny, za okazaniem wejściówki, które będą do odbioru od 9 września od godz. 12.00 w Klubie MW „Riwiera”.


Dzień otwarty schronów przeciwlotniczych

Gdyński Klub Eksploracji Podziemnej i Stowarzyszenie Strzeleckie „Sagittarius” w Redzie zapraszają na dzień otwarty schronów przeciwlotniczych przy ul. Morskiej 189.
Wydarzenie odbędzie się w sobotę 14 września w godz. 11.00-16.00. Wstęp do schronów i opieka przewodników będzie bezpłatna. Podczas wydarzenia będzie prowadzona zbiórka publiczna na remont górnego wejścia do schronu. Na gości będą czekać również ciekawostki militarne i kolekcjonerskie.
Dzięki prowadzonej społecznie od wielu miesięcy rewitalizacji i przyłączeniu prądu udało się przygotować kolejną podziemną atrakcję. W tym roku po raz pierwszy będzie można obejrzeć pomieszczenia drugiego schronu od strony ulicy Działdowskiej, które dotychczas nie były udostępniane do zwiedzania.


Wielkie HALO 2

Stowarzyszenie Halo Kultura zaprasza w sobotę 14 września w godz. 10.00-22.00 na Wielkie HALO 2. To cykl warsztatów, wystaw i koncertów, a także prezentacja oferty kulturalno-artystycznej stowarzyszenia.
Wydarzenie odbędzie się w podziemiach hali płaskiej Hali Targowej (ul. Wójta Radtkego 36/38/40).
Program:
10.00-14.00 – warsztaty (Halo Kultura, podziemia hali płaskiej Hali Targowej);
10.00-15.00 – Pink TV only good news – Instalacjo-akcja performatywna i wywiady z artystami (Hala łukowa);
18.00-22.00 – wystawy: Podwójny - wystawa Joanny Borowiec oraz Nagość zaczyna się od twarzy (Halo Kultura, podziemia hali płaskiej Hali Targowej);
18.00 – Michał Miegoń – „No Waste Food Sounds” Performance;
20.00 – Mika Bindlestiff i goście.
Program i linki do zapisów (na bezpłatne warsztaty) na www.facebook.com/events/505645326930139/.
Wydarzenie jest dofinansowane ze środków miasta.


Integracyjny spacer

Stowarzyszenie „Gdyński Klub Turystyki” w ramach projektu „Gdynia Miasto Otwarte” organizuje integracyjne spacery-wycieczki z przewodnikiem. Najbliższe spacery odbędą się na terenie morskiego centrum Gdyni.
Klub zaprasza przede wszystkim osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi oraz ruchowymi, poruszającymi się na wózkach, ich opiekunów i przyjaciół. Spacery mają formułę integracyjną, otwartą dla wszystkich chętnych, którzy chcą wspólnie spędzić czas i odkrywać historię i atrakcje turystyczne Gdyni.
Pierwszy spacer-wycieczka z przewodnikiem odbędzie się w sobotę 14 września 2019 r. Zbiórka uczestników o godz. 10.00 na Placu Kaszubskim pod pomnikiem Antoniego Abrahama. Trasa liczy 3 km i jest tak wytyczona, żeby nie stanowiła żadnej bariery dla jej uczestników. Planowany czas wycieczki to 3 godziny.
Zgłoszenia nie obowiązkowe, ale mile widziane na adres gkt-gdynia@wp.pl. Udział bezpłatny.


Charytatywnie dla psiaków

Stand-uperzy najpierw zagrają w piłkę nożną, potem wystąpią w Gdynia Arenie. Dochód z imprezy przeznaczony będzie na pomoc schroniskom dla bezdomnych psów i kotów w całej Polsce. 

Drugi Charytatywny Mecz o Psią Krew, w którym zmierzą się czołowi polscy stand-uperzy i raperzy, a cały dochód z imprezy przekazany będzie na cele charytatywne, odbędzie się 15 września o godzinie 12:00 w Gdyni na Narodowym Stadionie Rugby.
W tym roku w drużynie komików zagrają:
Abelard Giza, Rafał Pacześ, Kacper Ruciński, Karol Modzelewski, Rafał Banaś, Adam Van Bendler, Michał Leja, Rafał Rutkowski, Tomek Kołecki, Błażej Krajewski, Bartosz Zalewski, Jasiek Borkowski, Paweł Chałupka, Darek Gadowski, Grzegorz Dolniak, Tomasz Boras Borkowski, Rafał Sumowski, Tomasz Kwiatkowski, Janusz Pietruszka, Piotr Zola Szulowski, Filip Puzyr, , Mateusz Petryka, Czarek Sikora, Natan Maciej Milaszewski, Tomasz Waberski, Arek Jaksa Jakszewicz, Paweł Bakteria, Bartek Korbel, Sebastian Filipkowski i Wojtek Kucharski.
W ekipie raperów wystąpią:
Paluch, Joda, Gedziula, BORIXON i Chillwagon, Kobik, Guzior, PlanBe, Vixen, Dj Decks, Jan – rapowanie, Lanek + SBM Label, Yurkosky oraz Przyjaciele!
Kto będzie MVP meczu? Czy po raz kolejny doczekamy się 12 bramek i rzutów karnych? Trzeba to zobaczyć na własne oczy! Bilet kosztuje 35 zł.

Osiem godzin później w Gdynia Arenie odbędzie się druga Charytatywna Gala Stand-up Comedy z udziałem śmietanki polskiej sceny stand-upowej.
W hali Arena Gdynia zobaczymy między innymi takich komików jak: Rafał Pacześ, Abelard Giza, Kacper Ruciński, Adam Van Bendler, Michał Leja, Karol Modzelewski, Janusz Pietruszka, Jasiek Borkowski, Bartek Zalewski, Darek Gadowski, Piotr Szulowski, Mateusz Petryka, Błażej Krajewski, Tomek Kołecki, Rafał Banaś, Tomasz Boras Borkowski i inni.
Bilety 80 zł.

W Domku Żeromskiego o pułkowniku Dąbku

Sławomir Kitowski, prezes Towarzystwa Przyjaciół Orłowa zaprasza 15 września o godz. 15.00 do Domku Żeromskiego na spotkanie poświęcone bohaterskiej obronie Gdyni i Wybrzeża „Tragiczna prawda o Wrześniu 1939“.
Podczas spotkania odbędzie się projekcja filmu „Pułkownik Dąbek. Obrona Gdyni 1939“ i rozmowa z reżyserem Bartoszem Paduchem oraz historykiem Mariuszem Kardasem. Wstęp wolny. Wejście od ul. Zacisznej.

Więcej informacji w naszym kalendarzu.