Co nowego

Jak spędzić weekend #wGdyni

Jak spędzić weekend #wGdyni // collage zapowiadający weekend 25-27 września z materiałów prasowych

Jak spędzić weekend #wGdyni // collage zapowiadający weekend 25-27 września z materiałów prasowych

Nadchodzący weekend #wGdyni zapowiada się bardzo smacznie! W piątek rozpoczną się targi ekologicznej, lokalnej żywności - Dary Ziemi - oraz rajd po gdyńskich restauracjach w ramach XII Weekendu Kulinarnego. Fanów motoryzacji i dobrego designu z pewnością zainteresuje nowa wystawa w Muzeum Miasta Gdyni, której bohaterem został Janusz Kaniewski - projektant Ferrari. Nie zabrakło również wydarzeń muzycznych, filmowych i związanych z literaturą.

Dary Ziemi 2020


Targi, kiermasz, piknik rodzinny i koncerty. A to wszystko w zgodzie z naturą. W weekend, 25-27 września, w godz. 10.00-18.00 odbędzie się kolejna, 27. już edycja „Darów Ziemi”.
 
To wydarzenie idealne dla milośników zdrowego stylu życia i ekologicznych produktów. Na trzech przylegających do siebie polanach w Parku Kolibki zostaną zlokalizowane stoiska wystawców. Lokalni rzemieślnicy i producenci zaoferują bogaty wybór tradycyjnych polskich smaków i produktów, ze szczególnym podkreśleniem regionu Kaszub - z jego tradycjami kulinarnymi, sztuką rzemieślniczą i kulturą muzyczną.
 
W trakcie wydarzenia, 26 września o godz. 13.00, poznamy laureatów konkursu „Gdynia w Kwiatach”. Odbędzie się również uroczyste wręczenie nagród. W programie „Darów Ziemi” nie zabrakło również kreatywnych warsztatów dla dzieci i dorosłych, pokazów, zabaw oraz koncertów zespołów kaszubskich.
 
Miejsce: Park Kolibki w Orłowie, al. Niepodległości 291 vis a vis Centrum Handlowego Klif.
Wstęp biletowany. Informacje dostępne na stronie www.daryziemi.com.
 

Weekend Kulinarny


W dniach 25-26 września odbędzie się XII Weekend Kulinarny w Gdyni, podczas którego w wybranych restauracjach Szlaku Kulinarnego Centrum Gdyni, będzie okazja do spróbowania specjalnie przygotowanych dań w cenie 10 zł.
 
To kulinarne święto, w którym uczestniczą mieszkańcy Gdyni, Trójmiasta oraz turyści z wielu regionów. To okazja do poznania bogatej i różnorodnej propozycji gdyńskiej sceny kulinarnej. Od piątku do niedzieli, w określonych godzinach odbędzie się – Happy Hours czyli Rajd po restauracjach. W kilkudziesięciu restauracjach ze Szlaku Kulinarnego Centrum Gdyni przygotowane zostanie autorskie menu degustacyjne w formie mini dań w cenie 10 złotych. Lista restauracji biorących udział w Weekendzie Kulinarnym dostępna jest na stronie wydarzenia na Facebooku.

Polskie Projekty Polscy Projektanci po raz siódmy


Na bohatera kolejnej, siódmej już odsłony cyklu Polskie Projekty Polscy Projektanci, Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) wybrało Janusza Kaniewskiego, uznanego na świecie polskiego projektanta samochodów, wizjonera, wrażliwego na estetykę przestrzeni publicznej.
 
Na wystawie zaprezentowanospectrum działalności Janusza Kaniewskiego, przybliżając sylwetkę artysty, błyskotliwego, pełnego humoru, kochającego podróże i samochody. Poszczególne strefy wystawy zostały tak zaplanowane, by zderzyć ze sobą dwa oblicza Kaniewskiego – to oficjalne, znane z projektów motoryzacyjnych i komercyjnych, z prywatnym, mniej znanym, a stanowiącym istotne tło dla zrozumienia wielu realizacji czy projektowych decyzji.
 
Janusz Kaniewski, definiując sens i cel projektowania napisał, że „design powinien być funkcjonalny i estetyczny, a jak się przy tym jeszcze ktoś uśmiechnie – to znaczy, że to dobry design”. Projektant stawiał bowiem znak równości między dizajnem a funkcjonalnością, użytecznością i przyjemnością. Otaczają nas zaprojektowane rzeczy: przedmioty, urządzenia techniczne, budynki, miasta. Co to jednak dla nas oznacza w praktyce? Jaką moc sprawczą ma projektowanie? Ku jakiej przyszłości nas prowadzi? W jaki sposób zmienia nasz świat? Na każde z tych pytań organizatorzy wystawy szukają odpowiedzi, skupiając główną uwagę na projektowaniu jako narzędziu, które poprawia funkcjonalność naszego otoczenia i współtworzy lepszą przyszłość.

Wystawę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Szczegóły, regulamin zwiedzania oraz ceny biletów dostępne na stronie Muzeum Miasta Gdyni.

Ballady Osiedlowe


Ballady osiedlowe. Miasto z marzeń to cykl koncertów plenerowych zainspirowanych opowieściami o Gdyni i jej mieszkańcach.
 
Ballady zostały zebrane, napisane i wykonane przez aktora i tekściarza Kubę Kornackiego. Na scenie towarzyszyć mu będą: Basia Lamprecht, Grzegorz Nadolny, Jan Jarecki oraz Ireneusz Kaczmar.
 
Historie zebrane podczas spacerów i rozmów z mieszkańcami Witomina, Meksyku, Oksywia, Cisowej, ZOH-u oraz Fikakowa wrócą do ich autorów na koncertach osiedlowych ballad, organizowanych w dzielnicach.
 
Terminy prezentacji:
  • 25 września o godz. 19.00 patio Przystani Sąsiedzkiej, ul. Śmidowicza 49,
  • 26 września o godz. 19.00 parking Parafii pw. Przemienienia Pańskiego, ul. Kcyńska 2,
  • 27 września o godz. 19.00 parking za Przystanią Sąsiedzką, ul. Opata Hackiego  33.
 
Wstęp bezpłatny.
Liczba miejsc jest ograniczona.

Festiwal NNW

Do niedzieli włącznie w Gdyńskim Centrum Filmowym trwa XII Festiwal Filmowy „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”.
 
W programie pięć kategorii konkursowych i ponad sto produkcji, filmów o tematyce historycznej, zarówno polskich, jak i zagranicznych.
 
Imprezie towarzyszą również liczne wystawy, koncerty, a także panele dyskusyjne i warsztaty zlokalizowane na pl. Grunwaldzkim i w Teatrze Muzycznym. W związku z pandemią koronawirusa, festiwal przyjął hybrydową formułę, łącząc wydarzenia odbywające się stacjonarnie w Gdyni z tymi transmitowanymi online.
 
Szczegóły na stronie: www.festiwalnnw.pl.
 

Wieczór z muzyka organową


27 września o 16.30 odbędzie się recital organowy w ramach cyklu "Wieczory z muzyką organową" w kościele pw. św. Andrzeja Boboli (pl. św. Andrzeja 1).
 
Gościem będzie czeski organista Ondřej Mucha. Program zapowiada się bardzo interesująco. W interpretacji gościa z Czech usłyszymy kompozycje J. S. Bacha, muzykę francuskiego baroku (Fr. Couperin) i XX wieku (O. Messiaen) a także przepiękną, choć rzadko wykonywaną muzykę czeską XIX i początku XX wieku: kompozycje Bedřicha Antonína Wiedermanna czy Leoša Janáčka. Nie zabraknie muzyki jednego z najsławniejszych kompozytorów czeskich Jana Křtitela Kuchařa.
 
Organizatorzy: Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra oraz Parafia pw. św. Andrzeja Boboli. Projekt dofinansowany z budżetu miasta.
Wstęp wolny.
 
Obowiązują zasady reżimu sanitarnego.

Spotkanie z książką na Polskiej 1


Muzeum Emigracji zaprasza na kolejne spotkanie z książką, które odbędzie się 26 września o godz. 18.00. Prowadzona będzie również transmisja z wydarzenia.

Donbas znaczy węgiel. To dzięki niemu zbudowano tam miasta i fabryki. Przez dekady przyciągał awanturników, uciekinierów i biznesmenów z całej Europy. Czarne złoto Donbasu wciąż idzie w świat. Dzisiaj handlu węglem nie kontroluje jednak ani Ukraina, ani jej wielki biznes. Z błogosławieństwem Rosji przejęli go separatyści i związani z nimi przedsiębiorcy. Przemycają węgiel przez granicę, załatwiają lewe papiery i sprzedają dalej, mimo nałożonego przez Ukrainę zakazu, którego łamanie uznaje się tam za finansowanie terroryzmu. O imponującym śledztwie dziennikarskim i kulisach powstawania książki z jej autorami, Karoliną Bacą-Pogorzelską i Michałem Potockim, porozmawia Bartosz Siudak.
 
Wstęp wolny. Rozmowa tłumaczona na polski język migowy. Spotkanie będzie także transmitowane na żywo online - www.youtube.com/user/MuzeumEmigracji
 
Spotkanie organizowane jest w ramach programu wydarzeń towarzyszących wystawie czasowej „Carboland. Historia emigracji Polaków do pracy w kopalniach węgla we Francji i Belgii w latach 1919-1939”.
 
Karolina Baca-Pogorzelska - dziennikarka, w latach 2016-2019 pracowała w „Dzienniku Gazecie Prawnej”, gdzie publikowała materiały dotyczące górnictwa i energetyki. Autorka książek: „Drugie życie kopalń” (2013); „Babska szychta” (2014); „Ratownicy. Pasja zwycięstwa" (2015). Laureatka konkursów Głównego Instytutu Górnictwa (2008) i Wyższego Urzędu Górniczego (Karbidka 2011 i 2012). W 2018 zdobyła nagrodę w konkursie „Dziennikarze dla klimatu" oraz została Osobowością Energetyki Wiatrowej (nagroda Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej). Dziennikarz Roku 2019 konkursu Platynowe Megawaty organizowanego przez TGE. Od 2007 roku zajmuje się tematyką górnictwa węglowego. Od 2012 jest inżynierem górniczym III stopnia, a od 2015 – II stopnia (górnikami byli także jej pradziadek i dziadek).
 
Michał Potocki – dziennikarz związany z „Dziennikiem Gazetą Prawną”. Wraz ze Zbigniewem Parafianowiczem napisał dwie książki: Wilki żyją poza prawem. Jak Janukowycz przegrał Ukrainę (2015) oraz Kryształowy fortepian. Zdrady i zwycięstwa Petra Poroszenki (2016).

  • ikonaOpublikowano: 25.09.2020 08:20
  • ikona

    Autor: Weronika Rozbicka (w.rozbicka@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 25.09.2020 11:20
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze