Co nowego

Jak spędzić weekend #wGdyni

na kolażu pomarańczowa grafika urodzin Dworca Morskiego, scena ze sztuki Rybak i Geniusz, naukowcy z molekułą i dziewczynka grająca na trąbce

Najbliższy weekend minie pod znakiem łapania świątecznego nastroju// collage z mat. pras.

09.12.2022 r.

Za oknem wirują płatki śniegu i przypominają, że wkrótce święta. Najbliższy weekend minie pod znakiem łapania świątecznego nastroju. Będzie się działo w Bibliotece Mały Kack. W swoje progi zapraszają też gdyńskie teatry i muzea, bo od piątku w Muzeum Miasta Gdyni nowa odsłona Baltic Mini Textile.Dzieje się w Bibliotece Gdynia
Biblioteka Gdynia zaprasza na bezpłatne wydarzenia.
10 grudnia o godz. 11.30 Biblioteka Wiedzy (ul. Świętojańska 141) zaprasza dzieci w wieku od 7 do 12 lat na bożonarodzeniowe warsztaty, na których wolontariusze z europejskich krajów opowiedzą, jak święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok obchodzi się na Ukrainie, Białorusi i w Gruzji. Po obejrzeniu prezentacji o noworocznych tradycjach, uczestnicy wykonają ozdobne aniołki na choinkę. Obowiązują zapisy: v.maskaliova@bibliotekagdynia.pl.

10 grudnia od godz. 10.00 Biblioteka Mały Kack przy ul. Łowickiej 51 zaprasza osoby powyżej 13 roku życia na intensywne, 4-godzinne warsztaty tworzenia filmów na TIKTOKA!
To świetna okazja, by nie tylko nauczyć się jak skutecznie kręcić video na najpopularniejszą wśród młodego pokolenia platformę społecznościową na świecie, ale i poznać tajniki sztuki filmowej. Warsztaty poprowadzi Borys Badtke — YouTuber, filmowiec oraz rysownik.
Na warsztaty obowiązują zapisy pod adresem promocja@bibliotekagdynia.pl.

Zobacz to, co najlepsze, w Teatrze Miejskim
Teatr Miejski w Gdyni zaprasza:
  • 9 grudnia na „Bankiet” wg Witolda Gombrowicza w reż. Tadeusza Bradeckiego.
Pięcioro aktorów wciela się na oczach widowni w coraz to nowe, coraz bardziej groteskowe postacie, przywołując przesiąknięty teatralnością i prowokacyjnym humorem klimat twórczości młodego Gombrowicza. Frustracje rodzinne, słabości dygnitarzy, kompleksy mieszczan i przebiegłość klas niższych. To, co ukryte i wstydliwe w końcu zostanie wydobyte na wierzch i obśmiane. Świetne recenzje, doskonałe opinie widzów, uśmiech i zaduma gwarantowane!
  • 10 i 11 grudnia na „Czar molekuły” Petra Zelenki w reż. Krzysztofa Rekowskiego.
To wydarzyło się naprawdę! Gdyby nie czeski naukowiec - Antonin Holý - nie mielibyśmy leku na AIDS. Zanim jednak doszło do jego opatentowania, potrzebne były pieniądze, dużo pieniędzy. Mieli je Amerykanie, którzy kochają władzę… Wciągająca opowieść o ryzyku, miłości i wyborach, które zmieniły świat.

Więcej informacji i bilety na www.teatrgombrowicza.art.pl.

Teatr Muzyczny – to dla Was gramy
Teatr Muzyczny w Gdyni zaprasza 9 grudnia o godz. 11.00 oraz 10 i 11 grudnia o godz. 12.00 na musical „Piotruś Pan” w reż. Janusza Józefowicza oraz 11 grudnia o godz. 17.00 na spektakl „Avenue Q” w reż. Magdaleny Miklasz.
Bilety i szczegóły: muzyczny.org/pl.

Teatr Gdynia Główna zaprasza
Teatr Gdynia Główna (pl. Konstytucji 1) zaprasza:
  • 10 grudnia godz. 19.00 – „Dojrzeć do dzieciństwa” wg prozy B. Schulza w reż. Ewy Ignaczak. Bilety 40/45 zł.
  • 11 grudnia o godz. 12.00 – „Rybak i Geniusz” wg „Klechd Sezamowych” Bolesława Leśmiana w reż. Ewy Ignaczak.
Bilety: 40 zł.
Sprzedaż online:
http://teatrgdyniaglowna.interticket.pl/.
Szczegóły na teatrgdyniaglowna.pl oraz facebook.com/teatrgdyniaglowna.

Konsulat Kultury zaprasza
Konsulat Kultury (ul. Jana z Kolna 25) zaprasza:
  • 9 i 10.12 o godz. 19.00 na „Pomoc domową” w reż. Tomasza Podsiadłego z Bałtyckiego Teatru Różnorodności.
Mieszkanie, dwie sypialnie, mąż, żona… kochanek i kochanka. To tylko zapowiedź prawdziwej farsy, jednej z najzabawniejszych, jakie można zobaczyć na scenie teatru. Prawdziwa komedia omyłek, która święci triumfy na wielu europejskich scenach.
Bilety: 45 zł.
  • 11.12 o godz. 19.00 na „Sztafetę pokoleń” w reż. Marka Sadowskiego.
„Sztafeta pokoleń” to uniwersalna historia, opowiadająca z przymrużeniem oka, o poszukiwaniu tego co łączy, mocowaniu się z czasem i zmieniającą rzeczywistością, oraz godzeniu ze światem.
Bilety: 50/40 zł.
  • 11.12 o godz. 11.00 i 13.00 do sali koncertowej Portu Gdynia (ul. Rotterdamska 9) na koncert „Dzwonki, sanie i świąteczne kolędowanie”, który odbędzie się w ramach cyklu Mała Gdyńska Filharmonia.
Każdy wie, że dzieci uwielbiają święta! Magię choinki, prezenty i świąteczne kolędowanie. A zatem już zapraszamy całe rodziny na niezapomniany świąteczny koncert, w którym nie zabraknie najpiękniejszych kolęd, pastorałek i muzycznych świątecznych przebojów. Będzie wokalnie i instrumentalnie w sam raz na święta.
Bilety: 25 zł (do kupienia online i w kasie Konsulatu Kultury).

12. Baltic Mini Textile już od piątku #wGdyni
Baltic Mini Textile Gdynia to jeden z największych przeglądów miniatury tkackiej w Europie. W tym roku odbywa się jego 12. edycja.
Prace laureatów będziemy mogli podziwiać od 9 grudnia w Muzeum Miasta Gdyni. Jury wybrało 50 miniatur tkackich spośród 338 prac zgłoszonych przez 186 artystów z 30 krajów.
Rozdaniu nagród tegorocznej edycji będzie towarzyszył wernisaż łotewskiej artystki Ievy Krūminy.
Na wystawie w Muzeum Miasta Gdyni zobaczymy spektrum twórczości łotewskiej artystki – od złotych miniatur przez ogromne tkane gobeliny, stroje i zbroje ze złota i trawy, aż do graficznego projektu książki. Prace Krūmiņy świetnie wpisują się w tegoroczny temat konkursu, a artystka udowadnia, że ze zwykłej plastikowej butelki można stworzyć prawdziwy skarb.
Miniaturowa forma to idealny poligon dla eksperymentatorów. Tkanina monumentalna musi choćby udźwignąć własny ciężar.
Wystawę w Muzuem Miasta Gdyni będzie można zwiedzać do 4 czerwca 2023 roku.
Kuratorką wystawy jest Anna Śliwa.

Świętujemy 89. urodziny Dworca Morskiego
11 grudnia w Muzeum Emigracji przy ul. Polskiej 1 będziemy celebrować 89. urodziny zabytkowego Dworca Morskiego. Z tej okazji odbędzie się koncert Małej Orkiestry Dancingowej pod dyrekcją Noama Zylberberga z gościnnym udziałem Jana Emila Młynarskiego. Urodzinowy retro wieczór zacznie się o godzinie 19.00.
Urodzinowy koncert w Dworcu Morskim będzie okazją do opowiedzenia o latach międzywojennych – czasach nadziei, marzeń i emigracji. Warto przypomnieć, że dzięki otwarciu Dworca Morskiego 8 grudnia 1933 roku Gdynia stała się centrum na mapie ruchu pasażerskiego całej Polski. To właśnie tu cumowały legendarne polskie transatlantyki, na których Polacy wyruszali w daleki świat.
W przedwojennej Gdyni wraz z rozwojem miasta, portu prężnie rozwijała się kultura. Regularnie gościli tu najznamienitsi pionierzy polskiego jazzu oraz najbardziej znani artyści z tamtych czasów. Swój nowoczesny lokal rozrywkowy o nazwie Cafe-Dancing Melodyst miał tu jeden z najważniejszych przedwojennych band leaderów – Fred Melodyst, prywatnie cioteczny brat Jerzego Petersburskiego oraz braci Henryka i Artura Goldów – kompozytorów niezliczonych szlagierów tworzących polską kulturę muzyczną po dziś dzień.
Dwunastoosobowa Mała Orkiestra Dancingowa pod dyrekcją Noama Zylberberga wykonuje muzykę międzywojnia. Korzystając z oryginalnych nagrań, orkiestra przygotowuje aranżacje utworów i wykonuje je, zachowując wierność stylowi. Dzięki temu podczas koncertu zabytkowy hol Dworca Morskiego, 89 lat po otwarciu, ponownie zabrzmi muzyką lat 30.
Jan Emil Młynarski to perkusista, wokalista, producent, i radiowiec. Jego pasją jest polska muzyka rozrywkowa do 1949 r. Współtworzy również Jazz Band Młynarski-Masecki, w którym śpiewa przedwojenny repertuar taneczny.
Bilety na urodzinowe wydarzenie są do nabycia na interticket.pl oraz w kasie muzeum w cenie 30 złotych.

Promocja książki
Towarzystwo Przyjaciół Orłowa zaprasza 10 grudnia o godz. 12.00 do Domku Żeromskiego na promocję książki Natalii Thiel „Dziewczyna z portretu”.
Akcja powieści toczy się w przedwojennym kurorcie w Orłowie, m.in. w pensjonacie „Biały Dwór”. Spotkanie prowadzi Sławomir Kitowski, wstęp wolny, wejście od ul. Zacisznej.


Science Cafe. Teoria kwantowa vs czarne dziury
Czarne dziury, teoria pola, teleportacja kwantowa. Nic dziwnego, że hasło „fizyka kwantowa” niejednego onieśmiela. Na szczęście są ludzie, którzy potrafią o niej z pasją opowiadać. Jedną z takich osób jest Andrzej Dragan, który odwiedzi Centrum Nauki Experyment 11 grudnia o godz. 16.00.
Spoglądanie na czarne dziury z uwzględnieniem zjawisk kwantowych jest szczególnie interesujące, a zjawiska na pograniczu kwantowej teorii pola i teorii względności dają wyjątkowo ciekawe obserwacje. Podczas wykładu Andrzeja Dragana dowiecie się m.in. jak wpływa sąsiedztwo czarnej dziury na takie zjawiska jak np. teleportacja kwantowa.
Andrzej Dragan – fizyk, popularyzator nauki, doktor habilitowany, profesor uczelni na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Bilety 20 zł (10 zł z Kartą Gdynia Senior plus) do kupienia na stronie experyment.gdynia.pl.
Wydarzenie dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki „Nieformalne spotkania z naukowcami i innowatorami – cykl 24 wydarzeń SCIENCE CAFE (2022-2024)”.

Mistrzostwa Grabówka w Tenisie Stołowym
Rada Dzielnicy Grabówek zaprasza 11 grudnia w godz. 14.30-18.00 na Otwarte Mistrzostwa Grabówka w Tenisie stołowym.
Program i więcej informacji na stronie www.galeonjudo.pl.
Wstęp wolny.

Giełda kolekcjonerska
Kaszubskie Forum Kultury oraz Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie O/Gdynia zapraszają na giełdę kolekcjonerską, która odbędzie się 11 grudnia w godz. 9.00-12.00 w siedzibie Kaszubskiego Forum Kultury (al. Marsz. Piłsudskiego 18).


„Wszyscy jesteśmy tacy sami”
Julia ma dziesięć lat jest gdynianką i coraz lepiej gra na skrzypcach. Ilja woli perkusję, gra od niedawna, i również od niedawna mieszka w Gdyni. „Wszyscy jesteśmy tacy sami” to wyjątkowy koncert wieńczący warsztaty promujące w Mieście z morza i marzeń ideę tolerancji. Wezmą w nim udział mali muzykalni gdynianie różnych narodowości.
Kampania „Wszyscy jesteśmy tacy sami”, organizowana przez gdyński samorząd głosi ideę równości i tolerancji wśród najmłodszych mieszkańców. W szybko zmieniającym się świecie musimy nauczyć się na nowo żyć obok siebie i wspólnie działać dla dobra naszego miasta.
Koncert, podczas którego dzieci mówiące różnymi językami wspólnie zagrają i zaśpiewają dla mieszkańców Gdyni, organizuje Amber Shire Centrum Kulturalno-Językowe, a grać będzie jedyny w Polsce Zespół Ambers Steel Band, promujący muzykę z użyciem kotłów karaibskich. Usłyszymy również muzykę w wykonaniu Kwartetu Saksofonowego Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Gdyni, oraz młodych muzyków z Fundacji Dom Marzeń.
Koncert odbędzie się 11 grudnia o godz. 17.30 w sali sportowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 przy ulicy Nagietkowej. Wstęp wolny.
Impreza finansowana jest dzięki współpracy Gdyni z Funduszem Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF.

belka z logo Unicef i Gdyni