Co nowego

Jak spędzić weekend #wGdyni

Gdynia po raz kolejny gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, a to nie wszystko//collage z mat. pras.

Gdynia po raz kolejny gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, a to nie wszystko//collage z mat. pras.

27.01.2023 r.

Nadchodzi długo oczekiwany finał 31. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tradycyjna kwesta na ulicach odbędzie się 29 stycznia, ale towarzyszy jej wiele innych wydarzeń. Wszystko, co dobre, szybko się kończy. Przed nami ostatni weekend zimowych ferii. Żegnamy także wystawę „Przeprowadzki”.

Gdynia gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy
31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zbliża się wielkimi krokami. W tym roku odbędzie się w niedzielę, 29 stycznia. W Gdyni działają cztery orkiestrowe sztaby, które intensywnie przygotowują się do tego wydarzenia.
Gdynia po raz kolejny gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Tradycyjna kwesta na ulicach odbędzie się 29 stycznia. Jednak Orkiestrę można wspierać już teraz, biorąc udział w aukcjach lub zbiórkach online oraz stacjonarnych. Ponadto gdyńskie sztaby szykują także dodatkowe atrakcje.
Gdynia dla Orkiestry to największy gdyński i jeden z większych sztabów w Polsce. Ma siedzibę w budynku YMCA (ul. Żeromskiego 26). W tym roku zagra z nim 904 wolontariuszy. Kwestować będą samorządowcy i politycy.
Sztab Pierwszej Społecznej Szkoły Podstawowej w Gdyni i stowarzyszenia In gremio tradycyjnie zagra w Centrum Riviera. I to przez dwa dni. Wolontariusze będą tam kwestować 28 stycznia od godz. 10.00. Zaproszą też mieszkańców do udziału w aktywnościach w specjalnych strefach tematycznych. Będą one poświęcone: dzieciom, nowoczesnym technologiom, ratownictwu, medycynie, pożarnictwu czy szachom. Nie zabraknie także strefy kreatywnej i harcerskiej. Pojawią się również rekonstruktorzy z 501. Legionu, czyli postaci z „Gwiezdnych wojen”.
Sztab Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 (ul. Wiczlińskiej 50A) zagra z WOŚP po raz czwarty. Podczas finału, 29 stycznia w godz. 10.00-15.00, w budynku szkoły nie zabraknie atrakcji oraz różnego rodzaju warsztatów.
Coś dla siebie znajdą również miłośnicy komunikacji miejskiej. Atrakcje dla nich przygotowuje Pomorskie Stowarzyszenie Sympatyków Transportu Miejskiego wraz z Grupą Tramwajową WPK GG. 29 stycznia na ulice Trójmiasta wyjadą specjalne autobusy i tramwaje. Przejazd nimi będzie bezpłatny, ale w pojazdach będzie można spotkać wolontariuszy z puszkami WOŚP, przekazać datek i w ten sposób wesprzeć akcję.
Tego dnia zostanie uruchomiona m.in. linia autobusowa 31G na trasie: Sopot Reja – Orłowo – Wzgórze Św. Maksymiliana – Gdynia Dworzec Główny PKP.
Ponadto na pętli przy gdyńskim dworcu wszyscy chętni będą mogli wejść do zabytkowego trolejbusu i przyjrzeć się mu z bliska.
Więcej o wydarzeniu tutaj.

„Przeprowadzki” – bal na do widzenia
Czas pożegnać się wystawą familijną „Przeprowadzki” w Muzeum Emigracji (ul. Polska 1). Z tej okazji 29 stycznia w godz. 6.00-19.00 w ramach finisażu odbędzie się bal.
Nie zabraknie tańców, muzyki i przysmaków, a dla tych, którzy zmęczą się zabawą, będą czekać warsztaty kreatywne. A to wszystko w klimatycznej, imprezowej przestrzeni.
Organizatorzy zachęcają, by jak na każdy bal karnawałowy przyjść w przebraniu! Tematem przewodnim jest hasło „Świat w ruchu”.
Na rodziców będzie czekać stanowisko z kawą i herbatą.
W trakcie wydarzenia będzie również możliwość zobaczenia (po raz przedostatni) wystawy czasowej „Przeprowadzki”.
Wejście: bezpłatne, nie obowiązują zapisy.
Kontakt: warsztaty@muzeumemigracji.pl.

Koncert Wojciecha Staroniewicza
Gdyńskie Centrum Kultury (ul. Jana z Kolna 25) zaprasza 27 stycznia o godz. 19.00 na koncert Wojciecha Staroniewicza promujący jego dwunastą autorską płytę pt. „Strange Vacation”.
Bilety: 65 zł w przedsprzedaży gck.interticket.pl, 85 zł w dniu koncertu.

Zobacz to, co najlepsze, w Teatrze Miejskim
Teatr Miejski w Gdyni zaprasza 27 i 28 stycznia na „Sen nocy letniej” Williama Szekspira w reżyserii Rafała Szumskiego.
Witalność, radość, namiętność, ale także głęboka refleksja nad naturą relacji. Tu splatają się ze sobą wielowymiarowe światy i fascynujące postaci, w których losie możemy się przejrzeć jak w lustrze. Wciągająca opowieść o różnych odcieniach miłości. Słowem: znakomita komedia i smakowity kąsek – jak twierdzi reżyser przedstawienia i widzowie, którzy nie szczędzą nam rzęsistych braw.

Więcej informacji i bilety na stronie www.teatrgombrowicza.art.pl.

Jubileusz fundacji
Fundacja Przytulny Domek zaprasza 27 stycznia o godz. 18.00 na występ muzyczny oraz spotkanie z autorką książki „Każdego dnia słońce” Lidią Górską.
Przewidziano także kiermasz, loteria OM PTTK, kawiarenka, niespodzianki.
Wydarzenie odbędzie się z okazji czwartych urodzin fundacji w Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości (ul. 10 Lutego 33).
Wstęp wolny, ale obowiązuje rezerwacja miejsc u Justyny Sudzik pod nr. tel. 885 280 33.
Szczegóły na www.przytulny-domek.pl.

Maszeruj po lesie
Ruch to zdrowie – o tym nikogo nie trzeba przekonywać. Aktywność w towarzystwie innych, kilkukilometrowe marsze po lesie – to nowa inicjatywa gdynianki Wioletty Czuryńskiej. Co piątek zaprasza wszystkich chętnych do wspólnych wędrówek po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym, który – jak podkreśla – zna jak własną kieszeń.
Marsze w lesie, dla siebie, swojego zdrowia, wspólnie razem, bo razem jest fajnie i bezpiecznie – to założenia inicjatywy „Kijki w ruch”.
W każdy piątek o godz. 18.00 chętni do wspólnego marszu po trójmiejskich lasach, spotykają się na Leszczynkach przy paczkomacie w pobliżu cmentarza przy ul. Pelplińskiej. Stąd ruszają na kilkukilometrowy przemarsz. O inicjatywie „Kijki w ruch” można przeczytać również na Facebooku, gdzie inicjatywa jest dostępna w formie publikowanego cyklicznie wydarzenia.
Udział jest bezpłatny, nie obowiązują zapisy.