Co nowego

Jedna karta, a tyle możliwości

Karta Mieszkańca to wiele korzyści dla posiadacza // mat. własne UMG

Karta Mieszkańca to wiele korzyści dla posiadacza // mat. własne UMG

18.08.2022 r.

Gdynianie wiedzą, że z posiadania Karty Mieszkańca płyną same korzyści. Dzięki niej możemy m.in. wejść za darmo do wybranych placówek kultury, a także otrzymać rabaty u partnerów. Daje ona również możliwość załatwienia wielu spraw w Urzędzie Miasta – na stronie internetowej lub w aplikacji mobilnej. Jak zdobyć kartę? Wystarczy się zalogować na portalu gdynia.pl, zrobić sobie zdjęcie i wypełnić krótki wniosek.

 
Gdynianie już wiedzą, że Karta Mieszkańca jest niezwykle przydatna. Do tej pory wydano ich w mieście około 55 tys., a kolejne 5 tys. wniosków oczekuje na rozpatrzenie. Kto może zdobyć Kartę Mieszkańca? Osoby zameldowane w Gdyni lub rozliczające tutaj PIT. Wydanie karty jest bezpłatne. Jest ważna trzy lata, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby po tym terminie ją przedłużyć.

Jedna karta – morze możliwości


Dzięki gdyńskiej Karcie Mieszkańca możemy korzystać z licznych przywilejów. Na liście kulturalnych atrakcji znajdują się m.in.:

  • darmowe wejście do Muzeum Miasta Gdyni i Muzeum Emigracji,
  • darmowe wejście do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (raz w roku),
  • darmowy bilet do Teatru Miejskiego (raz w roku). Nie dotyczy: premier, pokazów specjalnych, spektakli gościnnych oraz tych prezentowanych w ramach Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port,
  • darmowy bilet do kina studyjnego w Gdyńskim Centrum Filmowym (raz w roku). Nie obejmuje: wydarzeń specjalnych, festiwali i spotkań z twórcami.

Jak się okazuje, posiadacze Karty Mieszkańca najczęściej korzystają z darmowych wejściówek do Gdyńskiego Centrum Filmowego. Najwięcej takich biletów jest wydawanych pod koniec roku.

Ale Karta Mieszkańca to nie tylko kulturalne spędzanie czasu w mieście. To także liczne rabaty u partnerów. Zniżki m.in. w Akademii Prawa Jazdy, restauracjach, na basen na Witomino lub do Aquaparku w Sopocie, na odzież marki Reporter Young oraz inne wydarzenia w mieście. Jednym słowem na liście partnerów znajdziemy firmy o zróznicowanej specyfice.

Poza tym warto wiedzieć, że Karta Mieszkańca łączy funkcjonalności innych kart – Gdyni Rodzinnej, Gdyni Senior Plus, bibliotecznej oraz biletu ZKM.
 

Jak założyć Kartę Mieszkańca?


Cała procedura jest bardzo prosta. Wystarczy wejść na stronę miasta i założyć profil. Następnie wypełnić krótki wniosek o wystawienie Karty Mieszkańca. Wcześniej warto jeszcze przygotować sobie zdjęcie twarzy na jednolitym tle.

Informację o gotowej do odbioru karcie otrzymamy na podanego we wniosku maila. Można ją będzie wówczas odebrać:

  • w InfoBoksie przy ul. Świętojańskiej 30, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00,
  • w CH Riviera przy ul. K. Górskiego 2w Centrum Obsługi Mieszkańca (pierwsze piętro), od poniedziałku do soboty w godz. 10.00-18.00.