Co nowego

Jedzenie za… śmieci? Sprzątajmy razem!

Prosta mapa akcji - w sobotę to właśnie tam można dołączyć do sprzątania międzytorza, mat. prasowe

Prosta mapa akcji - w sobotę to właśnie tam można dołączyć do sprzątania międzytorza, mat. prasowe

13.05.2019 r.

Porcja dobrego jedzenia prosto z food trucka w zamian za… worek śmieci? Gdynianie są za, a najlepiej potwierdza to zainteresowanie nietypową akcją – ponad 500 osób śledzi wydarzenie na portalu społecznościowym. Już w sobotę „Sprzątanie Międzytorza”, czyli oddolna inicjatywa gdyńskich restauratorów, która ma uprzątnąć fragment miasta.

Poświęcą swój wolny czas i podzielą się dobrą energią, aby wspólnie posprzątać nieużytkowany teren na tzw. Międzytorzu, obok ogródków działkowych – już w sobotę akcja, jakiej jeszcze nie było! „Sprzątanie Międzytorza” to pomysł jednej z gdyńskich restauracji, wegetariańskiej knajpy Falla.

Wrap za worek śmieci


„Zrób z nami porządek i napełnij żołądek” - takiego hasła używają pomysłodawcy i tak można też najprościej streścić założenia całej akcji. Wszyscy chętni mogą pojawić się w sobotę, 18 maja między godz. 12:00 a 16:00 przy ul. Chrzanowskiego (obok nieużytkowanego terenu kolei nazywanego Międzytorzem), gdzie food truck inicjatorów będzie wydawał wegetariańskiego wrapa w zamian za… każdy zebrany na miejscu worek śmieci!


Plakat promujący wydarzenie, mat. prasowe

Czysto dla wszystkich


To pomysł, który w szybki i skuteczny sposób może pozwolić na uprzątnięcie dużego terenu. Organizatorzy planują zbieranie śmieci na obszarze od ulicy Chrzanowskiego (za Urzędem Morskim) aż do ulicy Marka Zygmunta.

Razem z Fallą wydarzenie współorganizuje miasto Gdynia i Wydział Środowiska, a firma Remondis podstawia kontenery na wywóz odpadów.

Skąd wziął się zapał do wspólnego sprzątania? Organizatorzy wskazują na problemy ekologiczne, które dotyczą całego świata i wierzą, że każda akcja tego rodzaju to ważny krok w drodze po pozytywne zmiany.

- Wraz z przyjaciółmi, z którymi prowadzimy restauracje i foodtrucka zastanowiliśmy się co my możemy zrobić, aby odcisnąć pozytywne piętno na naszej najbliższej okolicy. W pierwszej kolejności podjęliśmy starania, aby maksymalnie ograniczyć plastik wykorzystywany w restauracji, następnie zaczęliśmy rozważać, czy jest coś, co moglibyśmy zrobić w terenie - mówi Kajetan Janucewicz z restauracji Falla Gdynia, pomysłodawca akcji. - Spacerując po Międzytorzu i obserwując, jak bardzo jest zanieczyszczone, stwierdziliśmy, że to nasz następny cel. Obszar ma duży potencjał spacerowy, szczególnie dla właścicieli psów, dla których jest to praktycznie jedyny większy obszar zieleni dostępny w odległości spaceru – wyjaśnia.

Food Truck restauracji Falla, który w sobotę będzie na miejscu, fot. facebook.com/FallaFoodTruck

Moda na sprzątanie


Im więcej rąk do sprzątania, tym większa też szansa na to, że po sobotniej akcji kompletnie zmieni się oblicze tego fragmentu miasta. Wolontariuszy nie powinno zabraknąć choćby ze względu na symboliczny darmowy posiłek, który jest zachętą do poświęcenia własnego czasu.

Działania na rzecz środowiska to już globalny trend. Przypomnijmy, że całkiem niedawno w mediach społecznościowych dużą popularnością cieszył się #trashchallenge – internetowe wyzwanie, które nakłaniało osoby publiczne do sprzątania śmieci i podzielenia się zdjęciami. Gdyńska akcja idealnie wpisuje się w ten temat.

- To rewelacyjny przykład na to, jak wiele dobrego dla najbliższego otoczenia można zdziałać dzięki dobrym chęciom. Inicjatywa powstała oddolnie, a pomysł szybko przekuto w konkretne działania - mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. - Organizatorzy chcą działać dla wspólnego środowiska. Nie można też zapomnieć o bardzo dużym znaczeniu takich akcji w integrowaniu lokalnej społeczności. Wydarzenia tego typu napędzają się wzajemnie, co pokazał ostatnio przykład wyzwań w mediach społecznościowych, które rozpoczęły wielkie sprzątanie na całym świecie. Zaangażowanie gdynian w takie działania to wiele korzyści dla całego miasta -zaznacza wiceprezydent Gdyni.

Aby wziąć udział w „Sprzątaniu Międzytorza”, nie trzeba wcześniej się zapisywać. Na miejscu będą przygotowane odpowiednio oznaczone worki na śmieci, które będą brały udział w akcji. Organizatorzy zapowiadają też przygotowanie miejsc do odpoczynku i zjedzenia uczciwie „wyzbieranego” wrapa.