Zarezerwuj wizytę w Urzędzie Miasta - ważne informacje i numery telefonów Zarezerwuj wizytę w Urzędzie Miasta - ważne informacje i numery telefonów
Co nowego

Jesienne porządki w dzielnicach

Akcja sprzątania świata odbyła się m.in. na Wielkim Kacku // fot. Rada Dzielinicy Wielki Kack

Akcja sprzątania świata odbyła się m.in. na Wielkim Kacku // fot. Rada Dzielinicy Wielki Kack

22.09.2019 r.

Piątkowe popołudnie i sobotni poranek były pracowite dla mieszkańców Gdyni. W pięciu dzielnicach - na Leszczynkach, Grabówku, Cisowej, Obłużu i Wielkim Kacku porządkowali oni tereny leśne. A wszystko w ramach wielkiej akcji sprzątania świata, która tradycyjnie odbywa się w trzeci weekend września.

Mimo jesiennej aury mieszkańcy Gdyni chętnie i licznie wsparli akcję. Uzbrojeni w worki, rękawice i ciepłą herbatę wyruszali na porządkowanie terenów zielonych w swoich dzielnicach. Wspólny sąsiedzki spacer, integracja, a przede wszystkim zbieranie śmieci, których po sezonie letnim, pozostało w gdyńskich lasach całkiem sporo to priorytety dla uczestników działania na rzecz poszanowania środowiska.

Piątkowe popołudnie należało do mieszkańców Cisowej. Z inicjatywy Rady Dzielnicy Cisowa, fundacji „Drzewa dla serca” oraz Przystani Sąsiedzkiej przy ul. Chylońskiej 237, gruntownie wysprzątali oni las w swojej dzielnicy. Wieczorne porządki zwieńczyło spotkanie przy gorącej zupie w Przystani Sąsiedzkiej.

W sobotni poranek na poszukiwania nieczystości wyruszyli gdynianie z Obłuża. Spotkali się przy ul. Podgórskiej, skąd udali się do pobliskiego lasu, który latem jest dla nich często miejscem spędzania wolnego czasu.

„Grabimy nasz grabówkowy las” - pod tym hasłem akcję zbierania śmieci zorganizowali mieszkańcy i radni z Grabówka. Tuż po godz. 10.00 ruszyli do działania i posprzątali swoją najbliższą okolicę. W lesie oprócz śmieci znaleźli też stare meble i zniszczone opony. Podobna akcja odbyła się również na Leszczynkach. Tam dwie grupy ochotników oczyszczały pobliskie tereny pod hasłem „Pozbierajmy razem śmieci”. Uczestników akcji w obu tych dzielnicach aktywnie wspierała radna miasta Anna Myszka.

Wielki ukłon w stronę obu rad dzielnic, które w tym dniu zainicjowały sprzątanie na swoim terenie. Było wielopokoleniowo i bardzo pracowicie. Dla mnie ta akcja jest bezcenna. Dzięki takim działaniom poprawiamy nie tylko estetykę w lesie, ale także dbamy o zdrowie zwierząt, jakość gleby, powietrza i wody. Brawo dla mieszkańców, którzy wykonali ogromną pracę – podsumowała sprzątanie radna Anna Myszka.

Las okalający te dzielnice to część Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego z licznymi trasami pieszymi i rowerowymi. Znajdują się tam także atrakcyjne turystyczne szlaki. Teraz o wiele przyjemniej będzie po nim spacerować.

Wspólnie z radnymi dzielnicy Leszczynki postanowiliśmy włączyć się w akcję sprzątania lasów, zachęcając do tego również mieszkańców naszej dzielnicy. Każdego dnia ludziom łatwo przychodzi wyrzucić plastikowe butelki czy papierki w krzaki. Musimy jednak pamiętać, jakie skutki przynosi to dla naszego środowiska. Akcja sprzątania świata ma nas tego nauczyć. Jako rada dzielnicy będziemy starać się wspierać i częściej organizować tego typu wydarzenia – mówi Łukasz Strzałkowski, przewodniczący Rady Dzielnicy Leszczynki.

Wielkie sprzątanie urządzono też w Wielkim Kacku. Tutaj rada dzielnicy wraz z Inicjatywą Wielki Kack/ Miasto Wspólne przyłączyła się do trójmiejskiej akcji „Wyczesany Las – Weź to podnieś”. Przy ul. Górniczej na wszystkich chętnych czekały worki i rękawiczki jednorazowe, a w transporcie zebranych śmieci pomógł im rower cargo. Na Wielkim Kacku do mieszkańców dołączyła radna miasta Anna Szpajer.

Akcja „Wyczesany Las” to już trzecie wydarzenie w tym roku, podczas którego mieszkańcy Wielkiego Kacka sprzątają swoją dzielnicę. Tym razem otrzymaliśmy zaproszenie od „A Studio Agencji Kreatywnej” i grupy „Weź to podnieś”, aby być częścią większej całości. Sprzątanie odbyło się równocześnie w 12 punktach Trójmiasta. Wraz z mieszkańcami i sympatykami dzielnicy oraz radnymi z Wielkiego Kacka zajęliśmy się uprzątnięciem lasu przy ul. Górniczej, tak aby spacery tam były bardziej przyjemne dla ludzi i mniej szkodliwe dla zwierząt. Wiemy już, że mieszkańcy chętnie włączają się w takie inicjatywy, gdyż niezwykle istotne jest dla nich, by mieszkać w czystej okolicy. A „Wyczesany las” to czteroetapowa inicjatywa, łącząca w sobie aspekt ekologiczny, artystyczny i charytatywny. W drugiej części zebrane przez nas śmieci staną się bohaterami sesji zdjęciowej. Wykonane fotografie zostaną potem wykorzystane do stworzenia kalendarza „ekocegiełki”, który wydrukujemy na papierze z recyclingu. Całkowity dochód ze sprzedaży kalendarzy przeznaczymy na ostatni, czwarty etap akcji – zasadzenie 2020 drzew wiosną 2020 roku – mówi Agata Lewandowska, inicjatorka akcji i radna dzielnicy Wielki Kack.

Po sezonie letnim na terenach zielonych wciąż można znaleźć śmieci. Pomimo tego, że świadomość ekologiczna wśród społeczności stale wzrasta, problem pozostawiania odpadów w miejscach przypadkowych, takich jak park czy las nadal istnieje. Co roku z lasów usuwanych jest ok. 140 tysięcy metrów sześciennych śmieci. To jak wysypisko wielkości Sea Towers.

W ramach tegorocznej akcji sprzątania świata, przez dwa dni, w gdyńskich dzielnicach zebrano w sumie prawie 200 worków śmieci.

  • Jesienne porządki w dzielnicach // fot. Rada Dzielinicy Leszczynki
  • W akcji sprzątania świata wzięła udział radna miasta Anna Myszka // fot. Rada Dzielnicy Leszczynki
  • Jesienne porządki w dzielnicach // fot. Rada Dzielinicy Leszczynki
  • Jesienne porządki w dzielnicach // fot. Rada Dzielinicy Wielki Kack
  • Jesienne porządki w dzielnicach // fot. Rada Dzielinicy Leszczynki
  • Jesienne porządki w dzielnicach // fot. Rada Dzielinicy Wielki Kack
  • W akcję sprzątania świata włączyła się radna miasta Anna Szpajer // fot. Rada Dzielinicy Wielki Kack
  • Jesienne porządki w dzielnicach // fot. Rada Dzielnicy Grabówek - Natalia Kłopotek-Główczewska
  • Jesienne porządki w dzielnicach // fot. Rada Dzielinicy Leszczynki