Co nowego

Jubileuszowe „Gdyńskie Delfinarium”

„Gdyńskie Delfinarium” w jubileuszowej, 10. edycji przyciągnęło blisko 500 młodych pływaków, fot. Kamil Złoch

„Gdyńskie Delfinarium” w jubileuszowej, 10. edycji przyciągnęło blisko 500 młodych pływaków, fot. Kamil Złoch

Za nami jubileuszowa, 10. edycja Ogólnopolskich Zawodów Pływackich „Gdyńskie Delfinarium”, które odbywają się pod patronatem prezydenta Gdyni. Sztandarowa impreza gdyńskiego KS Delfin to w tym roku około 500 zawodników z 29 klubów z całej Polski.Z oprawą godną profesjonalnych zawodów pływackich, w nowoczesnej pływalni Akademickiego Centrum Sportu AMW na Oksywiu odbyły się tegoroczne zawody organizowane przez pływacki Klub Sportowy Delfin Gdynia. Okazja była wyjątkowa, bo „Gdyńskie Delfinarium”, jak nazywają się coroczne ogólnopolskie zmagania młodych pływaków w Gdyni, odbywało się już po raz dziesiąty.

500 młodych pływaków #wGdyni


Okrągły jubileusz wypadł okazale, bo pomimo pandemicznych ograniczeń chętnych do udziału w zawodach nie zabrakło.

- Zawody są podzielone na dwa bloki, w każdym bloku startuje 250 zawodników łącznie z 29 klubów z całego kraju. Kategorie wiekowe sięgają od 10 do 19 lat, zawodnicy startują na dystansach 50, 100 i 200 metrów, każdym stylem – mówił Przemysław Czoków, trener główny sekcji pływackiej w KS Delfin.


- To już 10 lat spotkań. Zaczynaliśmy w pewnym sensie dość skromnie, aczkolwiek od razu jako zawody ogólnopolskie. Mamy ambicje, żeby były to zawody międzynarodowe, mieliśmy teraz zgłoszenia również z klubów z zagranicy, ale ze względów lokalowych, a w tym roku ze względu pandemicznych nie udało się tego uzyskać – zaznacza Marek Gula, prezes KS Delfin.


Na torach 25-metrowej pływalni w Gdyni można było w sobotę zobaczyć młodych zawodników takich klubów, jak MKP Kołobrzeg, Znicz Koszalin, Kormoran Olsztyn, Jagiellonka Warszawa czy Skalar Słupsk. Wśród startujących także sporo lokalnych reprezentantów z KS Delfin i Siódemki Gdynia. Impreza była wprawdzie zamknięta dla publiczności, ale zmagania można było oglądać na żywo dzięki internetowej transmisji.Lata historii gdyńskiego Delfina


Dla gdyńskiego Klubu Sportowego Delfin, który od 1994 roku w mieście uczy pływania dzieci, młodzież i dorosłych jubileuszowa edycja ich imprezy to idealna okazja do podsumowań.

- Staramy się wykonywać jak najlepszą robotę, jeżeli chodzi o pływanie sportowe w Gdyni. Przez cały czas istnienia naszego klubu zawodnicy zdobyli ponad 50 medali mistrzostw Polski różnych kategorii wiekowych, udało nam się przez ten czas wychować również mistrza Europy juniorów, laureata nagrody Sportowca Roku w Gdyni, Mateusza Arndta, który obecnie trenuje w Stanach Zjednoczonych. Mamy kilku zawodników, którzy też plasują się w czołówce, m.in. Adam Zdybel, medalista mistrzostw Polski czy kilka innych osób, które świetnie sobie radzą w rywalizacji ogólnopolskiej – wymienia Przemysław Czoków.


- Jubileuszowa edycja zawodów potwierdza, że KS Delfin to jeden z kluczowych klubów sportowych w naszym mieście, który wychowuje młodzież i zaraża pasją do sportu. Pływanie to jedna z form aktywności dedykowanych najmłodszym gdynianom do których potrzebna jest odpowiednia infrastruktura. Regularnie jako miasto rozbudowujemy zaplecze sportowe gdyńskich szkół, a dzięki klubom, które organizują regularne treningi uczniowie uczą się zdrowego trybu życia i aktywności. W dzisiejszych czasach szeroka oferta sportowa to także jeden z filarów sprawnie działającego systemu edukacji i pod tym względem możemy być dumni – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.


- Sport i szeroko pojęta aktywność fizyczna to filary nowoczesnych miast. W Gdyni już wiele lat temu zdecydowaliśmy się pójść tą drogą i wspierać lokalny sport. KS Delfin to jeden z bardzo dobrych przykładów tych działań, bo w gdyńskich basenach udało się już wytrenować wielu krajowych medalistów. Współpracujemy i wspieramy zresztą wiele klubów i organizacji, które odnoszą sukcesy na szczeblu ogólnopolskim i międzynarodowym także w innych dyscyplinach, promując miasto i zachęcając młodzież do regularnych treningów. Kiedy widzimy, że niektóre z imprez sportowych mają już swoją bogatą historię, tak jak „Gdyńskie Delfinarium”, to wiemy, że to dobrze zainwestowane środki – zaznacza Rafał Klajnert, dyrektor Urzędu Miasta Gdyni, wcześniej dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu.


X Ogólnopolskie Zawody Pływackie „Gdyńskie Delfinarium” odbyły się pod patronatem honorowym prezydenta Gdyni, Wojciecha Szczurka. Zawody są współfinansowane ze środków miasta Gdyni. Partnerami wydarzenia są także Gdyńskie Centrum Sportu, Nord Service Auto Gdynia, Tyr Polska, Akwarium Gdyńskie i Centrum Nauki Experyment w Gdyni.

  • ikonaOpublikowano: 26.09.2020 18:26
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 26.09.2020 18:26
  • ikonaZmodyfikował: Kamil Złoch
ikona

Najnowsze