Od 4 lipca ul. Świętojańska jednokierunkowa - sprawdź szczegóły Od 4 lipca ul. Świętojańska jednokierunkowa - sprawdź szczegóły
Co nowego

Kasabian headlinerem Open'era 2015

Opis alternatywny

19.12.2014 r.

Nigdy nie chcieli zostać zespołem indie-rockowym - wolą nazywać się „rockiem przyszłości". Dlatego łączą własne podejście do brytyjskiego dziedzictwa rocka z niezwykłym sukcesem komercyjnym. Ich albumy lądują na pierwszych miejscach list przebojów i zdobywają nagrody, od Brit Awards po statuetki NME. Słyną z występów na żywo, nie dziwi więc, że grają na najważniejszych festiwalowych scenach, jak Glastonbury, i wyprzedają ogromne hale, jak londyńskie O2.Kasabian, czyli wokalista Tom Meighan, gitarzysta/wokalista Sergio Pizzorno i perkusista Ian Matthews zaczęli grać wspólnie w 1997 roku w Leicester. Pierwszy koncert zagrali rok później na osiemnastce basisty Edwardsa. Nagrywanie debiutanckiego albumu zajęło im kilka lat, ale warto było czekać: imienny debiut zapoczątkował trwającą do dziś dobrą passę zespołu, przynosząc zadziorne „Processed Beats", „Reason Is Treason" i „Club Foot".

Kasabian, fot. open'er festivalDrugi album, „Empire", podtrzymał miłość do zespołu fanów The Stone Roses czy Oasis i zadebiutował na „jedynce" brytyjskiej listy przebojów. Ten sukces powtórzyła trzecia płyta, „West Ryder Pauper Lunatic Asylum", której sztandarowy singiel „Fire" został nawet hymnem Premier League - jak bardzo angielskim można być? Mimo zmian w stylistyce i składzie, album był sukcesem, który dało się zmierzyć miejscem na krótkiej liście Mercury Prize, nagrodami magazynu Q i Brit Awards.

Kolejny album nagrany z producentem Danem The Automatorem, „Velociraptor" z 2011 roku sygnalizował przejście zespołu do kolejnego etapu. Odpowiednim dla nich miejscem stały się areny czy najbardziej prominentne miejsca w line-upach wielkich festiwali. Nie tracąc popularności, w 2014 roku Kasabian pozwolili sobie na ekscentryczne wydawnictwo, na którego różowej okładce widać było jedynie czasy trwania piosenek. Zespół sam malował je na ścianie swojego studia projektowego w Londynie. Mimo niecodziennej oprawy, „48:13", czyli suma długości trwania wszystkich zgromadzonych na nim utworów, jest kolejnym trzymającym poziom wydawnictwem, na którym Kasabian spoglądają w nowych, różnorodnych kierunkach. Album (czwarty z rzędu!) znalazł się na pierwszym miejscu brytyjskiej listy przebojów, a magazyn NME obwołał niedawno Kasabian grupą roku. „Brzmią jak zespół w zgodzie ze sobą i adresatami swojej muzyki, który odrzuca wszelkie pretensje, skupiając się na sobie" - napisał recenzent portalu Drowned in Sound. Trudno o lepsze podsumowanie ostatniej płyty i statusu zespołu w ogóle.

Opener odbędzie się w dniach 1 - 4 lipca 2015 roku na lotnisku Gdynia-Kosakowo. Wcześniej udział potwierdzili St. Vincent, Jonny Greenwood z London Contemporary Orchestra i Alt-J. oraz Swans, Eagles of Death Metal, José González, The Dumplings, Tom Odell, Flume Hozier, Kendrick Lamar, Thuston Moore, Chet Faker, Modest Mouse, Of Monsters and Men, Refused, Django Django, Faithless 2.0 i Major Lazer, The Prodigy, D'Angelo, Father, John Misty, Disclosure, The Vaccines, Kaytranada i Nervy.

Karnety i bilety:
Ceny od 26.09.2014 do 15.01.2015 lub do wyczerpania puli biletów:

Karnet 4-dniowy - 450 zł
Karnet 4-dniowy + pole namiotowe - 530 zł

Ceny biletów od 16.01.2015:
Karnet 4-dniowy - 550 zł
Karnet 4-dniowy + pole namiotowe - 630 zł
Karnet weekendowy - 350 zł
Bilety jednodniowe - 207 zł

Bilety dla dzieci:
Od 3 do 12 roku życia - 50% ceny: karnet 4-dniowy - 275 zł, karnet 4-dniowy + pole namiotowe - 315 zł, karnet weekendowy - 175 zł, bilety jednodniowe - 103 zł
Dzieci do 3 roku życia: udział bezpłatny.

Dostępne na www.altersklep.pl oraz w punktach sprzedaży Ticketpro i eBilet.

fot. open'er festival