Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie. Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie.
Co nowego

„Każde zdarzenie ma swój głęboki sens” – o książce Halasz

Mat. Wydawnictwa eSPe, fot. autorki: Agnieszka Janowska

Mat. Wydawnictwa eSPe, fot. autorki: Agnieszka Janowska

Tym razem gdynianka Anna Halasz debiutuje jako powieściopisarka, choć w swoim dorobku ma już cykl podręczników i scenariuszy teatralnych. Jej nowa książka pod tytułem „Obecność. Odczytując znaki” to intrygująca powieść o rozpoznawaniu znaków oraz poszukiwaniu pokoju serca i życiowego spełnienia. Jakie to znaki i o czym właściwie opowiada ta historia? Tego dowiemy się już 5 marca - w dniu premiery powieści. Miasto objęło książkę patronatem medialnym.


Książka Anny Halasz pod tytułem „Obecność. Odczytując znaki” - opublikowana w serii „Opowieści z Wiary” - inaczej niż typowe powieści obyczajowe łączy tradycyjną fabułę z wątkami wplecionych w nią opowiadań. Autorka debiutuje jako powieściopisarka, ale ma już na swoim koncie cykl podręczników do nauki języka polskiego oraz scenariusze i adaptacje sceniczne dla amatorskich zespołów teatralnych.

Powieść Anny Halasz „Obecność. Odczytując znaki” będzie miała swoją premierę w piątek, 5 marca na stronie wydawnictwa eSPe.

„Obecność. Odczytując znaki”

Okładka powieści Anny Halasz: Obecność. Odczytując znaki. Mat. Wydawnictwa eSPe

Nadrzędnym wątkiem książki jest historia 45-letniego architekta Tomasza, na którego życiu zaważyła ponura historia z młodości. Po powrocie z zagranicy, gdzie nie odniósł zawodowego sukcesu, postanawia wrócić do młodzieńczej pasji - malarstwa.

I tu zaczyna się pełna niespodzianek i zwrotów akcja. Tomasz otrzymuje ofertę zilustrowania opowiadań nieznanej autorki. Podczas ich lektury odnajduje charakterystyczne epizody ze swej młodości. Bohater zaczyna wracać pamięcią do przeszłości - do początku lat 80., kiedy to pośrednio przez niego w pożarze zginęła młoda dziewczyna. Tragiczne wydarzenie rzuciło na niego cień podejrzeń, które zaważyły na jego dalszym życiu.

W międzyczasie proboszcz z jego rodzinnej miejscowości poszukuje artysty, który namalowałby kopię obrazu Matki Bożej od Wykupu Niewolników. Tomasz początkowo odmawia, bo nie chce mieć nic wspólnego ze sprawami religijnymi. Jednak po cudownym ocaleniu z wypadku w końcu przystaje na propozycję. Zmagania z widmami przeszłości kończą się dla bohatera książki odnalezieniem wiary i wewnętrznego spokoju.

„Obecność. Odczytując znaki” to intrygująca powieść o rozpoznawaniu znaków oraz poszukiwaniu pokoju serca i życiowego spełnienia. Książka ukazała się w serii „Opowieści z wiary”, w której publikowane są powieści chrześcijańskie o ponadczasowych wartościach zakorzenionych w wierze, stanowiących ważny element narracji.
 

Książkę polecają znani aktorzy

- Książka o życiu, o miłości spełnionej i nieszczęśliwej, o zawiedzionych nadziejach, smutku i radości, goryczy zawodu i nieoczekiwanych spotkaniach. Po przeczytaniu ostatniej strony opowieści ma się poczucie, że elementy układanki zwanej życiem wskakują na właściwe miejsca i że każde zdarzenie ma swój głęboki sens, który – nie zawsze dostrzegany w rwącym potoku codzienności – prowadzi nas do wewnętrznego spokoju i harmonii. Polecam - mówi Beata Buczek-Żarnecka, aktorka Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni.
 
- Czytałem i jak detektyw wolno szedłem po odsłaniających się tropach… Czytałem i szukałem obecności – tej ludzkiej i tej z Góry… Czytałem i odpoczywałem w świecie, który wydał mi się bardzo bliski… Bardzo dobre czytanie! Bardzo dobre pytania, które zostały po… Gorąco polecam - zachęca Marcin Kobierski, aktor Teatru Bagatela w Krakowie. 

Fragmentu powieści można przedpremierowo posłuchać na stronach Kurtyny i Stowarzyszenia K.A.C.K. Czyta Marek Woźniak.


KACK czyta???? Obecność. Odczytując znaki Anna Halasz #KCKACK ⚙️Stowarzyszenie KACK ????Marek Woźniak ????Grzegorz Tucki ????Manee...

Opublikowany przez Kurtyna Niedziela, 28 lutego 2021


O autorce


Anna Halasz jest nauczycielką języka polskiego, autorką scenariuszy i adaptacji scenicznych dla amatorskich zespołów teatralnych, współautorką cyklu podręczników do nauki języka polskiego. To laureatka licznych wyróżnień i nagród w konkursach literackich. Mieszka w Gdyni, gdzie współpracuje z Grupą Artystyczną Nazaret i teatrem Przystań, a także realizuje się jako animatorka życia kulturalnego w ramach działalności Stowarzyszenia K.A.C.K.


 
Więcej informacji na temat nowej książki Halasz można znaleźć na:


Książkę „Obecność. Odczytując znaki” patronatem medialnym objęli:

  • ikonaOpublikowano: 02.03.2021 12:06
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 02.03.2021 15:45
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Najnowsze