Co nowego

„Klimaks" – wystawa dostępna dla każdego

Fot. Bogna Kociumbas

Fot. Bogna Kociumbas

09.10.2021 r.

Jak ważne jest przystosowanie instytucji kultury oraz odbywających się tam wydarzeń dla osób z niepełnosprawnością – wiemy w Gdyni już od dawna. Z tego też powodu czasową wystawę w Muzeum Emigracji pt. „Klimaks" mogą odwiedzić m.in. osoby posługujące się językiem migowym i rodziny z dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną.

 

Oprowadzanie w języku migowymW październiku Muzeum Emigracji zaprasza na oprowadzania po wystawie „Klimaks” w polskim języku migowym. Wydarzenie odbędzie w niedzielę, 10 października o godz. 10:00. O kulisach pracy nad wystawą, idei i jej elementach opowie doświadczona przewodniczka współpracująca z trójmiejskimi instytucjami – Joanna Olejnik.

„Klimaks” to nie tylko opowieść o losach polskich osadników, ale przede wszystkim próba spojrzenia na kwestię migracji w szerszej perspektywie: jako wspólną wędrówkę ludzi, roślin, tradycji i idei.

Na ekspozycję składają się m.in.: cykl fotograficzny Marianny i Katarzyny Wąsowskich pt. „Czekając na Śnieg” przedstawiający historię polskich osadników przybyłych do Ameryki Południowej, poetyckie utwory botaniczki i poetki Urszuli Zajączkowskiej, prezentacja skrzynki Warda i działalności Fundacji Biodiversitatis – zajmującej się ochroną i badaniem gatunków roślin oraz zwierząt występujących na zagrożonych zniszczeniem terenach leśnych w Kolumbii.

Tej części towarzyszy również video w reżyserii Macieja Dydyńskiego „Stanhopea Tigrina” – z poetycką narracją Julii Fiedorczuk, a czytaną przez Natalię Przybysz.

Liczba miejsc na oprowadzanie w języku migowym jest ograniczona, dlatego należy się wcześniej zapisać na stronie tutaj.
 

Oprowadzanie dla rodzin z dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną

Dzieci w Ameryce Południowej. Fotografia autorstwa Otto Tarnowskiego.
Fotografia autorstwa Otto Tarnowskiego, mat. z wystawy „Klimaks"

W sobotę, 9 października – w ramach festiwalu „Kultura Bez Barier” – oprowadzanie po wystawie „Klimaks" będzie rozszerzone o elementy warsztatowe, pomagające dzieciom zapoznać się z ciekawostkami dotyczącymi przyrody i życia w Ameryce Południowej.

Wstęp jest bezpłatny. Do udziału zostanie zaproszonych ośmioro dzieci powyżej 15 roku życia oraz ich opiekunowie. Więcej informacji i zapisy są dostępne na stronie festiwalu.

Spotkanie poprowadzi Barbara Milewska – oligofrenopedagog i tyflopedagog, nauczycielka w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Gdyni.
 

Ciche godziny

 
Przez cały czas trwania wystawy „Klimaks" Muzeum Emigracji zaprasza także na zwiedzanie w tzw. cichych godzinach, czyli we wtorki w godz. 10:00-11:45.

W tym czasie dźwięki wystawy są wyciszone. Informacje o pozostałych bodźcach sensorycznych znajdują się w przewodniku po wystawie czasowej w tekście łatwym do czytania i rozumienia.

 

Przypominamy, że wystawa czasowa „Klimaks” jest dostępna w Muzeum Emigracji w Gdyni do 31 października. Wstęp jest wolny.

Więcej informacji o wystawie znajduje się na stronie muzeum.