Co nowego

Kobiecy jazz ponownie zawita do Gdyni

Plakat Ladies' Jazz Festival, 26-31.07 2021

mat. prasowe Ladies' Jazz Festival 2021

22.07.2021 r.

W poniedziałek 26 lipca startuje kolejna edycja Ladies’ Jazz Festiwal. Na scenie Teatru Muzycznego wystąpią m.in. Ewa Bem, Krystyna Stańko, Reni Jusis, Ania Dąbrowska czy Stanisława Celińska. Z kolei Konsulat Kultury stanie się areną konkursu dla młodych jazzmanek. Grand Prix przyzna jury pod kierownictwem Urszuli Dudziak.


Ladie’s Jazz Festival to wyjątkowe wydarzenie, składające hołd kobietom jazzu. Tegoroczna impreza odbędzie się już po raz siedemnasty i potrwa od 26 do 31 lipca.

Koncert inaugurujący, zatytułowany „Tribute to Maria Koterbska” odbędzie się w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie. Na scenie usłyszymy Dorotę Miśkiewicz, Annę Serafińską, Grażynę Auguścik, Monikę Borzym i Beatę Przybytek. Jak sama nazwa wskazuje, występ będzie poświęcony niedawno zmarłej Królowej Polskiego Swingu.

Od wtorku, 27 lipca festiwal przeniesie się do Gdyni. Tego dnia w Konsulacie Kultury zaczną się przesłuchania do konkursu młodych jazzmanek. W tym roku, o Grand Prix przyznawane przez jury pod kierownictwem Urszuli Dudziak, powalczą:
  • Karolina Pernal (występ: 27 lipca, godz. 17:00),
  • Alicja Kuszowska (27 lipca, godz. 19:00),
  • Natalia Szczypuła (28 lipca, godz. 17:00),
  • Magdalena Kuraś (28 lipca, godz. 19:00).

Koncerty odbywać się będą także na dużej scenie Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej. Kogo będziemy mogli usłyszeć?

Reni Jusis - „Je Suis Reni”

29 lipca | czwartek | 17:00

Znana i lubiana wokalista Reni Jusis w swoim nowym projekcie zabierze słuchaczy w podróż do francji. „Je Suis Reni” zawiera zbiór ulubionych piosenek Reni, rodem właśnie z tego kraju. Artystka wystąpi przy akompaniamencie akustycznego zespołu. Występ połączy klasyczne francuskie utwory z lat 60 i 70-tych z największymi popowymi hitami.

Stanisława Celińska

29 lipca | czwartek | 20:00

Doskonale znana ze swoich ról filmowych i teatralnych aktorka Stanisława Celińska na dobre zadomowiła się już w świecie muzyki. Jej niezwykłe występy przysporzyły jej rzesze fanów, a wydane płyty zdobyły sobie uznanie krytyki, o czym świadczyć może nagroda Fryderyka dla najlepszego albumu poetyckiego za krążek „Malinowa...”.

Ladies’ Jazz śpiewa bossa novy

30 lipca | piątek | 17:00

To specjalnie przygotowany na tegoroczną edycję festiwalu koncert. Na scenie zobaczymy Krystynę Stańko w towarzystwie wybranych zwyciężczyń Grand Prix Ladies’ Jazz Festival z minionych lat. W Teatrze Muzycznym zaśpiewają Natalia Capelik-Muianga, Kinga Hornik, Dominika Czajkowska-Ptak i Irka Zapolska. W repertuarze znajdą się m.in. takie utwory jak: Corcovado, Triste, Summer Samba, No More Blues, Desafinado czy I Am Fool To Want You. Aranżacje przygotowanych utworów przygotował Ariel Suchowiecki. Obok wokalistek na scenie zagrają: Ariel Suchowiecki – fortepian, Mikołaj Stańko – Perkusja, Adam Pachla – kontrabas i Michał Susiński – saksofon.

Ania Dąbrowska

30 lipca | piątek | 20:00

Współpracowała z Andrzejem Smolikiem, Krzysztofem Krawczykiem czy francuską grupą Nouvelle Vague. Ania Dąbrowska, bo o niej mowa, od wielu lat z powodzeniem nagrywa nowe piosenki i gra wspaniałe koncerty. W jej dorobku znajdziemy 7 płyt, na których artystką żeni ze sobą inteligentny pop, muzykę retro, muzykę francuską czy filmową.

Ewa Bem i goście

31 lipca | sobota | 20:00

Jej ciepły, niepowtarzalny głos i wyjątkowe piosenki towarzyszą nam już od pół wieku. Ewa Bem obchodzi w tym roku okrągły jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. Z tej okazji nie może zabraknąć jej również na Ladies’ Jazz. „Pierwsza Dama polskiego jazzu” - bo tak mówiono o Bem – zaśpiewa swoje największe przeboje i najważniejsze utwory. Na scenie towarzyszyć będą jej rozmaici goście. Kto to taki? O tym przekonają się widzowie, którzy 31 lipca wybiorą się do Teatru Muzycznego w Gdyni.


Szczegóły, a także informacje o poszczególnych koncertach znajdziemy na stronie internetowej Ladies’ Jazz Festival.