Co nowego

Komunikacją szybciej po Morskiej

Buspasy na ruchliwej ulicy Morskiej mogą przyspieszyć ruch autobusów nawet do 10 minut, fot. Kamil Złoch

Buspasy na ruchliwej ulicy Morskiej mogą przyspieszyć ruch autobusów nawet do 10 minut, fot. Kamil Złoch

16.04.2019 r.

Jak bezpiecznie i jak najszybciej pokonać najbardziej ruchliwe fragmenty ulicy Morskiej? Najlepiej komunikacją miejską! Zakończyła się duża inwestycja, dzięki której w newralgicznych punktach na Grabówku pojawiło się aż 5 nowych odcinków drogi dla trolejbusów i autobusów. Buspasy to nie wszystko – przebudowano też całą infrastrukturę techniczną, powstały chodniki i droga dla rowerów.

Oficjalnie zakończyły się prace przy budowie buspasów na najbardziej kluczowych odcinkach ulicy Morskiej. Gdyńskie trolejbusy i autobusy korzystają już z nowej infrastruktury na jednej z kluczowych arterii miasta, przyspieszając swoje kursy i dojeżdżając na czas nawet w godzinach szczytu. Oprócz komunikacji miejskiej z uprzywilejowanego przejazdu mogą też korzystać taksówki.

5 buspasów dla szybszej komunikacji


Powstały niemal 2 kilometry dodatkowych pasów ruchu, które pomogą kierowcom transportu publicznego w newralgicznych punktach wyłonionych dzięki wcześniejszej analizie ruchu, m.in. na wysokości Uniwersytetu Morskiego czy w okolicach skrzyżowania ul. Morskiej z Estakadą Kwiatkowskiego.Wykonawca prac przez ostatnie miesiące pracował nie tylko nad utworzeniem samych buspasów – dużej przebudowy doczekały się też m.in. najważniejsze instalacje techniczne schowane pod powierzchnią ulicy oraz trakcja trolejbusowa, a zmiany z pewnością odczuwają także piesi i rowerzyści.

- Zostały wybudowane buspasy, to aż 5 odcinków, z czego 3 w kierunku Gdyni, a 2 w stronę Rumi, natomiast zrealizowaliśmy też dodatkowo wiele rzeczy – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju. - Wyremontowaliśmy nawierzchnię, przebudowaliśmy m.in. kanalizację deszczową i sanitarną. Przebudowane zostały też ponad 2 kilometry chodników i drogi rowerowe, łącznie prawie kilometr. Jak zwykle w Gdyni, przy okazji powstało też dużo pięknej zieleni. To ponad 1500 krzewów, trawy ozdobne i byliny – wymienia wiceprezydent Łucyk.

Co zmienia się w komunikacji?


Jakie korzyści z budowy dodatkowych pasów ruchu odczują przede wszystkim sami mieszkańcy? Najważniejsza z nich to oszczędność czasu. Pasażerowie autobusów i trolejbusów w godzinach największego ruchu mogą przejechać całą ulicę Morską nawet o 10 minut szybciej niż dotychczas!

Przebudowane zostały też chodniki, zatoki, drogi dla rowerów, fot. Kamil Złoch

To oczywiście zachęta do przesiadania się z aut na komunikację miejską. Punktualne kursy w połączeniu z nowoczesnymi tablicami na przystankach i zmodernizowanymi zatokami gwarantują sprawny dojazd do pracy, szkoły czy na zakupy.

- Ta inwestycja pokazuje, w którym kierunku miasto chce się rozwijać i jak chcemy rozwijać komunikację miejską. Znacznie przyspieszy poruszanie się mieszkańców autobusami i trolejbusami. Zdecydowanie zmniejszy się czas oczekiwania, jednocześnie przyspieszy się też droga w obie strony – podkreśla Marek Łucyk.

Projekt „Utworzenie buspasów na wybranych odcinkach ul. Morskiej w Gdyni” łącznie kosztował 22,5 miliona złotych brutto, z czego blisko 11,5 miliona złotych pokryło unijne dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

  • "inwestycja pokazuje, w którym kierunku miasto chce się rozwijać" - mówił Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju, fot. Kamil Złoch
  • Zakończył się projekt budowy buspasów na ulicy Morskiej, fot. Kamil Złoch
  • Zakończył się projekt budowy buspasów na ulicy Morskiej, fot. Kamil Złoch
  • W ramach prac zasadzono setki nowych roślin, fot. Kamil Złoch
  • Przebudowano też ciągi piesze i drogi dla rowerów, fot. Kamil Złoch