Co nowego

Kwiaty, marmur i klocki lego – trwa konkurs wnętrzarski

Lokale nominowane w edycji GDD2020//collage z materiałów prasowych

Lokale nominowane w edycji GDD2020//collage z materiałów prasowych

08.07.2020 r.

Chociaż w tegorocznej formule Gdynia Design Days wiele się zmieniło, formuła i idea konkursu wnętrzarskiego pozostały takie same. Organizowany w ramach bałtyckiego festiwalu designu przegląd to już tradycja. Ma na celu wyłonienie spośród dziesiątek wnętrz komercyjnych tych, które swoim charakterem, wystrojem i koncepcją odbiegają od seryjnej nudy. Jedna z kategorii oddaje też głos internautom. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi we wrześniu.

Każdego roku na mapie Gdyni pojawiają się nowe wnętrza, wyróżniające się dobrym projektem, zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym. Celem konkursu jest nagrodzenie przestrzeni wyjątkowych – zachwycających koncepcją oraz jakością wykonania. Nagroda główna zostanie przyznana w kategorii lokale usługowe. W pierwszym tygodniu września jury wyłoni laureatów konkursu. W skład kapituły wejdą specjaliści z zakresu architektury i designu.

Nominowani będą mieli również szansę wygrać nagrodę publiczności. Plebiscyt potrwa do końca wakacji, głosowanie odbędzie się na FB Gdynia Design Days. Zwycięstwo przypadnie lokalom, które do 28 sierpnia zbiorą największą liczbę polubień. Laureaci plebiscytu internetowego otrzymają specjalne naklejki na witryny. Nagroda dla zwycięzców wytypowanych przez jury to naklejka oraz zestaw z kolekcji Manuba.

Nominowani i opisy projektów:

Falla/mat. prasowe


Falla
(ul. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego 1), projekt: Tomasz Zabłotny.
Wnętrza gdyńskiej restauracji są efektem intensywnego i dynamicznego procesu projektowego opartego na dobrej współpracy projektanta i właścicieli oraz ich zaangażowaniu i zgodności. W znacznym stopniu kierując się ideą DIY oraz dzięki współpracy przyjaciół Falli powstało wnętrze, które oddawać ma różnorodność i koloryt, a także charakter restauracji. Jednym z głównych założeń́ projektowych było stworzenie przestrzeni pełnej żywych kolorów, w której specjalne miejsce przewidziano dla roślin oraz pikli i kiszonek, stanowiących ważny i charakterystyczny element serwowanej kuchni. Zróżnicowanie materiałów, wzory zapożyczone z kultury maghrebu, znane z Gdyni zaoblenia oraz połączenie elementów stalowych z podłużnymi płytkami a także użycie charakterystycznej dla wcześniejszych restauracji Falla sklejki oddają̨ złożoność́ kuchni, oraz chęci stałych poszukiwań.

Luis Mexicantina/mat. pras.

Luis Mexicantina
(ul. 3 Maja 21), projekt: Maciej Ryniewicz i Rafał Kaletowski.
Intencją projektantów było uchwycenie atmosfery Meksyku bez wykorzystania typowych inspiracji oraz dosłownych nawiązań do tego kraju. Niezwykły klimat, magię oraz nastrój starali się uzyskać grając fakturami, kolorami, roślinnością oraz odniesieniem do… meksykańskiego modernizmu, przede wszystkim do twórczości Luisa Barragana.

Mora bistro/mat. pras.

Mora Bistro
(ul. Starowiejska 44), projekt: Mateusz Koy.
Nazwa lokalu nawiązuje do efektu optycznego mory – (widocznego w wewnętrznym szyldzie), który powstał we współpracy z lokalnymi artystami i rzemieślnikami. Dzięki wykorzystaniu elementów pochodzących prosto ze stoczni, wystrój wpisuje się w gdyński klimat.  

Muszla/mat. pras.

Muszla (plac Grunwaldzki 1), projekt: Katarzyna Dudko, studio Formativ.
Wnętrze lokalu to ukłon w kierunku 20-lecia międzywojennego, charakterystycznego dla gdyńskiej architektury. W restauracji ważną rolę pełnią kolory i detale, takie jak ryflowanie baru, które nawiązuje do gdyńskich elewacji z tamtego okresu. Funkcję kulturalną przestrzeni podkreśla bryła muszli koncertowej.

Laru/mat. prasowe

Laru (ul. Świętojańska 43), projekt: Karol Mikulski.
W lokalu dominuje marmur. Znajdziemy tam kilka rodzajów tego kamienia, posadzkę zdobi Liberty Green, a wyspy wykonano z włoskiego Verde Alpi. Całość dopełniona została dębowymi lamelami i polerowanym mosiądzem. Wnętrze wyróżnia się autorskim projektem sufitu 3D wykonanym ze stali.

Pop in/mat. pras.

Pop In (ul. Antoniego Abrahama 64), projekt: Jan Sikora.
Inspiracją projektu tego miejsca była zabawa konwencją stylu industrialnego. Wystrój łączy w sobie Pop-art, dzieła A. Liebermana, mozaikę z Central Parku oraz świetne autorskie obrazy. Posadzka natomiast to kompozycja „Pollock” – instalacja stworzona z 24 tysięcy klocków lego.

Floral/mat. pras.

Floral Design Kwiaty i Warsztaty (ul. Antoniego Abrahama 27), projekt: Marta Modrzejewska-Ptak.
Pracownia florystyczna powstała z pasji tworzenia rzeczy pięknych. W założeniu magia tego miejsca miała przyciągać ludzi o artystycznej duszy, osoby, dla których każdy szczegół jest istotny. Wnętrze to zainspirowane jest naturą, której każdy element tworzy niesamowitą całość. Lokal podzielony jest na dwie części. Pierwsza z nich wypełniona została roślinami i stylizowanymi elementami dekoracyjnymi. Druga z nich to przestrzeń warsztatowa, gdzie prowadzone będą zajęcia artystyczne. Pracownia znajduje się przy woonerfie w ciągu ul. Abrahama, w zabytkowej kamienicy, dlatego już sama witryna wypełniona została kwiatami, tak aby wkomponować się w nowy klimat ulicy oraz zachęcać do wejścia. Istotny jest fakt, że większość elementów w wnętrzu pracowni to rzeczy stworzone ze starych mebli oraz elementów wnętrzarskich, które otrzymały nowe życie i funkcjonalność.  
  
Nominacje do konkursu wyłonił zespół Centrum Designu Gdynia. W skład kapituły tegorocznej edycji konkursu wchodzą: Ewa Janczukowicz-Cichosz – Wicedyrektor PPNT Gdynia, Jacek Piątek – Plastyk Miasta, Ziemowit Liszek – Fundacja Mozi, Anna Łukawska – Lumann Design i Marta Napiórkowska-Łosin – Mana Design.

Opisy projektów za: Centrum Designu Gdynia