Co nowego

Kontrolujemy dla bezpieczeństwa pasażerów

Fot.  ZKM Gdynia / zdjęcie poglądowe

Fot. ZKM Gdynia / zdjęcie poglądowe

Kierowcy komunikacji miejskiej w Gdyni są regularnie sprawdzani pod kątem obecności w organizmie alkoholu lub narkotyków. Takie działania podejmowane są z myślą o bezpieczeństwie pasażerów. Dzięki prewencji w ostatni wtorek zatrzymano kierowcę, u którego wykryto substancję o działaniu podobnym do alkoholu. Kontrolę przeprowadzili policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji i pracownicy Nadzoru Ruchu Zarządu Komunikacji Miejskiej. W przyszłym roku wejdą w życie nowe przepisy, dzięki którym pracodawca – bez udziału policji – sam będzie mógł skontrolować pracownika pod kątem trzeźwości.


Rutynowe kontrole u kierowców komunikacji miejskiej prowadzone są z myślą o bezpieczeństwie pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego. Wspólnie przeprowadzają je policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji i pracownicy Nadzoru Ruchu Zarządu Komunikacji Miejskiej. Niestety podczas kontroli zdarzają się sytuacje, że w organizmie kierowcy znajdują się substancje o działaniu podobnym do alkoholu.

We wtorek, 27 grudnia podczas wspólnej kontroli policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gdyni i pracownicy Nadzoru Ruchu Zarządu Komunikacji Miejskiej zatrzymali 32-letniego kierowcę autobusu. Mężczyzna prowadził autobus linii Z i jest zatrudniony przez prywatną firmę przewozową Irex-3 ze Świętochłowic, która tę linię obsługuje w wyniku wygranego przetargu.

Kierowca był trzeźwy, ale po badaniu na zawartość substancji o działaniu podobnym do alkoholu okazało się, że wynik był pozytywny. W związku z tym policjanci przewieźli mężczyznę do szpitala na badanie krwi.

Funkcjonariusze zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy. Teraz o jego losie zadecyduje sąd.

Nowe przepisy

Według obowiązującego przepisów prawnych pracodawca może, ale tyko za zgodą wyrażoną z inicjatywy pracownika, uzyskać informacje o obecności w jego organizmie alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu. Sytuacje i zasady na jakich można przeprowadzić badanie trzeźwości pracownika określa art. 17 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

W nowym roku będzie inaczej. Zgodnie z przyjętą ustawą z 1.12.2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, wprowadzone zostaną nowe przepisy umożliwiające badanie trzeźwości.

Pracodawca będzie mógł przeprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników w sytuacji, kiedy będzie to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób lub ochrony mienia. Co jednak ważne, kontrola trzeźwości nie może naruszać godności oraz innych dóbr osobistych pracownika.

Oni są wzorem dla innych

Pamiętajmy, że większość kierowców jest odpowiedzialna i swoim zachowaniem dowodzi, że warto brać z nich przykład.

Warto przypomnieć chociażby panią Izę, która widząc na drodze kierowcę pijącego w trakcie jazdy alkohol, natychmiast zablokowała mu drogę autobusem, a pasażerowie pomogli jej w obywatelskim zatrzymaniu.

Jej zdecydowana reakcja pchnęła do działania innych, a pijany mężczyzna trafił w ręce policji. Okazało się, że w momencie zdarzenia miał we krwi ponad 2,5 promila alkoholu.

Pani Izabela odbiera podziękowania od prezydenta Wojciecha Szczurka i wiceprezydent Katarzyny Gruszeckiej-Spychały, fot. Kamil Złoch

Innym razem, dzięki gdyńskiemu kierowcy – Marcinowi Klukaczowi, udało się ująć nietrzeźwego sprawcę kolizji i zatrzymać go do przyjazdu policji. Kiedy autobus prowadzony przez pana Marcina przejeżdżał przez skrzyżowanie z ulicą Brzechwy, uderzył w niego pojazd osobowy, który próbował wjechać przed „Erkę".

Marcin Klukacz, fot. archiwum prywatne

Kierowca autobusu obserwował już wcześniej auto w lusterku, a dość chaotyczna, jak to określił, jazda sprawiła, że nabrał podejrzeń iż prowadzący może być pijany. Pan Marcin zatrzymał autobus w zatoczce przystankowej i pobiegł za powoli oddalającym się z miejsca kolizji samochodem. Zdołał otworzyć drzwi od strony pasażera, a kiedy poczuł silną woń alkoholu, bez zastanowienia wyrwał kluczyki ze stacyjki i przez radiotelefon wezwał służby.

  • ikonaOpublikowano: 30.12.2022 11:08
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 30.12.2022 15:13
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Śliżewska
ikona

Najnowsze