Co nowego

Kościół przy ulicy Armii Krajowej 46 w rejestrze zabytków

Opis alternatywny

30.11.2016 r.

W środę 30 listopada 2016 r. odbyła się uroczystość symbolicznego zawieszenia tabliczki zabytku na budynku kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Uroczystość związana jest z wpisaniem  parafialnego do wojewódzkiego rejestru zabytków. Przypieczętowała to decyzja Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku (nr w rejestrze wojewódzkim A-1927).Dzisiaj, po 50 latach od konsekracji tego kościoła, która miała miejsce dokładnie 30 listopada 1966 roku, spotykamy się tutaj w tym miejscu, by w sposób symboliczny umieścić przed wejściem do kościoła znak zabytku. To ogromne wyróżnienie dla tego obiektu, ale także znak opieki miejskiego i wojewódzkiego konserwatora zabytków - przywitał gości proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa Jacek Bramorski.

Wiceprezydent Gdyni Marek Stępa trzyma w ręku tabliczkę zabytek chroniony prawem przez parafią pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, fot. Dorota Nelke

Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa zbudowany został według projektu z 1956 r. znanych architektów Jana Borowskiego i Leopolda Taraszkiewicza. Powstał w okresie tzw. odwilży po czasach stalinowskich, a jego forma architektoniczna mieści się w nurcie modernizmu.

To jest obiekt zbudowany po II wojnie światowej - podkreślił wiceprezydent Gdyni Marek Stępa. I dodał - Z tym ciągle jeszcze musimy się oswajać, z pewnym stereotypowym myśleniem, które wynieśliśmy z dzieciństwa, że zabytek to coś, co zbudowano kiedyś, bardzo dawno temu. Tymczasem nowa szkoła, nowe podejście mówi nam, że jako obiekty warte ochrony należy traktować wszystkie wybitne dzieła, wtedy kiedy ta wybitność zostanie zidentyfikowana. Tego trendu dziejącego się w Europie i na świecie nie przegapiliśmy i mamy już w Gdyni kilka obiektów, które zostały zbudowane w drugiej połowie XX wieku i są wpisane do rejestru zabytków, jak chociażby budynek YMCA.

Zawieszenie tabliczki zabytek chroniony prawem na murach parafią pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, fot. Dorota Nelke

Skromny wystrój elewacji jest odzwierciedleniem trudności w pozyskaniu wszelkich materiałów budowlanych, dlatego wykończono ją tynkiem w odcieniach szarości i oblicowano częściowo kamieniami polnymi. Te ostatnie to dar serca parafian, którzy pragnęli mieć swój skromny wkład w budowę świątyni. Wnętrza kościoła zdobią m.in. kolorowe mozaiki autorstwa artysty plastyka Bogumiła Marszala. Są one charakterystycznym elementem wystroju.

Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Armii Krajowej 46, fot. Dorota Nelke

Świątynia ma wielkie znaczenie symboliczne dla Gdyni i Wybrzeża. W jej wnętrzu znajduje się m.in. kaplica Portowców, Stoczniowców i Ludzi Morza. Z kościołem związana jest nierozerwalnie postać księdza proboszcza Hilarego Jastaka.

Warto dodać że, zakończono ważny etap prac remontowych przy wieży i latarni. Wpis w wojewódzkim rejestrze zabytków otwiera drzwi do ubiegania się o dotacje na kolejne prace remontowe.

Widok na ołtarz kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Armii Krajowej 46, fot. Dorota Nelke
Kaplica Portowców, Stoczniowców i Ludzi Morza we wnętrzu parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, fot. Dorota Nelke

fot. Dorota Nelke