Co nowego

„Kosmiczna kieszonka”. Centrum wszechświata na Pogórzu

Zagospodarowana na nowo przestrzeń na Pogórzu jest idealnym miejscem do odpoczynku

Zagospodarowana na nowo przestrzeń na Pogórzu jest idealnym miejscem do odpoczynku

02.08.2021 r.

Kolejny park kieszonkowy cieszy oko mieszkańców Gdyni. Przy ul. Steyera na Pogórzu powstawała przestrzeń, która tematyką nawiązuje do kosmosu – „Kosmiczna kieszonka”.


– Każdy z projektów jest wyjątkowy i w pozytywnym sensie zaskakujący. W tym przypadku głównym założeniem koncepcyjnym było stworzenie nowoczesnej przestrzeni o indywidualnym charakterze, inspirowanej przestrzenią kosmiczną – wyjaśnia wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju Marek Łucyk. – To kontynuacja realizacji zwycięskiego projektu wybranego przez mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego 2019 – dodaje.

W koncepcji zagospodarowania parku kieszonkowego wykorzystano geometrię nawiązującą do przestrzeni kosmicznej – powstała droga łącząca pojedyncze obiekty galaktyczne. Niewielkie okrągłe miejsca odpoczynku, które symbolizują gwiazdy, wykonano z betonu luminescencyjnego, co daje oryginalny efekt dekoracyjny po zmroku.Gwiazdy są połączone alejkami o geometrycznym układzie. Podkreślają go regularne nasadzenia roślin. Przy każdej z gwiazd stworzono inną kompozycję. Natomiast alejki mają wodoprzepuszczalną nawierzchnię.

– Każda gwiazda ma indywidualny charakter, który akcentują różne gatunki krzewów i bylin, dobrane w sposób, który zapewni efekt dekoracyjny przez cały sezon wegetacyjny. Pojawi się tam osiem drzew, 353 krzewów i 2329 bylin – mówi naczelnik Wydziału Ogrodnika Miasta Tadeusz Schenk.

Projekt, wykorzystując usytuowanie, przewiduje montaż lunety umożliwiającej obserwację nocnego nieba. Powierzchnia całkowita parku to 3040 m2, w tym nawierzchnie zajmują – 183m2, a zieleń – 264m2. Powstały również elementy małej architektury: cztery ławki, kosz na odpady i tablica informacyjna.

***
Gdyńskie Kieszonki Obywatelskie to ogólnomiejski projekt Budżetu Obywatelskiego 2019, który uzyskał drugi wynik w głosowaniu. Projekt sieci parków kieszonkowych został wypracowany na warsztatach i cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców Gdyni. Założeniem wnioskodawców było stworzenie zielonych przestrzeni, dających mieszkańcom okazję do chwili odpoczynku w otulinie kojącej przyrody. Za ich realizację odpowiada Wydział Ogrodnika Miasta. Koszt realizacji zielonych przestrzeni miejskich to 966 075 zł.Lokalizacja parków kieszonkowych w dzielnicach:

  • Chylonia - w sąsiedztwie „Wymiennikowni” (ul. Świecka),
  • Dąbrowa - skrzyżowanie ulic Miętowej i Tymiankowej - zrealizowany,
  • Wzgórze Św. Maksymiliana - przy Bibliotece Wzgórze (ul. Świętojańska 141-143 i ul. Biskupa Dominika),
  • Grabówek (ul. Kapitańska) - zrealizowany,
  • Działki Leśne (ul. Nowogrodzka),
  • Leszczynki (ul. Morska, w sąsiedztwie ul. Zakręt do Oksywia),
  • Pogórze (ul.kadm.W.B. Steyera) - zrealizowany,
  • Pustki Cisowskie-Demptowo - tuż obok pętli autobusowej (ul. Sakowicza) - zrealizowany,
  • Wielki Kack (ul. Starodworcowa) - zrealizowany.